Vybírání nejlevnějšího úvěru vás může nakonec připravit o jakýkoli úvěr

aktualizováno 
Pokud se rozhodnete vzít si úvěr, je ideální způsob, jak získat nejvýhodnější půjčku na trhu, obejít jednotlivé banky, nechat si navrhnout podmínky a ty pak porovnat. Ovšem pokud nebudete opatrní, můžete si takovým průzkumem nadělat problémy, které vám nakonec zamezí půjčku vůbec získat.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - žena, pláč, frustrace, zoufalství | foto: Profimedia.cz

Obecně platí, či by platit mělo, že nejlepší podmínky vám nabídne váš domácí peněžní ústav. Ne vždy je to ale pravda. Úvěrová historie, ať už pozitivní nebo negativní, totiž putuje za vámi napříč finančním světem. Ano, hovoříme o tzv. úvěrových registrech a informacích v nich uváděných.

Ptát se ano, podepisovat zatím ne
Zajímá vás, která banka vám dokáže nabídnout nejlevnější úvěr ze všech? Pokud ano, jistě se nespoléháte na informace pouze od známých či z webových stránek banky, ale půjdete se přesvědčit sami. Ne všechny banky vám ovšem umí podat zcela konkrétní informace bez většího prověřování, a to včetně pouze jemu určené úrokové sazby nebo RPSN. Ovšem právě díky vašemu prověřování bankou se může stát, že se jako zvědavý klient stanete potenciálně rizikovým ještě dříve, než jakýkoliv úvěr vůbec získáte.

Jak je to možné? Velice snadno. Banky mají totiž jako součást schvalovacího procesu i dotaz do některého z úvěrových registrů (přinejmenším bankovního). Pokud se mu chcete vyhnout, s přesnými parametry svého budoucího úvěru z některých bank jednoduše neodejdete.

. Jak "nespadnout" do registru

1. zjistěte si potřebné informace, ale okamžitě nic nepodepisujte
2. když bude třeba váš podpis, raději zajděte jinam
3. zeptejte se u 4 až 5 bank, nejprve se ale ptejte ve své bance
4. vyberte z nabídek tu pro vás nejpříznivější

"Obecné informace o podmínkách úvěru a o přibližné výši úrokové sazby klient zjistí, aniž by bylo nutné dotazovat se v registru. Avšak výsledná úroková sazba zohledňující individuální rizikovost klienta je ovlivněna celkovým klientským ratingem, v rámci kterého se posuzují i informace z registru,“ sdělila iDNES.cz Pavla Plachá z České spořitelny. Obdobně pochodíte například u Bawag Bank. Zde na základě sdělených informací sice individuální nabídku podmínek úvěru dostanete, ovšem pouze orientační. Konkrétní podmínky, jež se však mohou poměrně významně lišit od původní nabídky, získáte až po realizovaném dotazu do registru.

S poněkud jinou situací se žadatel o úvěr setká například v ČSOB. "Klientovi jsme schopni říci, kolik mu na základě jeho příjmů můžeme půjčit, i bez registrů. Do těch se dotazujeme, jakmile klient o úvěr závazně požádá. Úrokovou sazbu sdělujeme také bez registru - naše sazby jsou garantované, tzn. pro všechny klienty stejné,“ upřesnil Tomáš Kopecký, tiskový mluvčí ČSOB.

Pokud tedy v rámci svého průzkumu úvěrů necháte "spadnout" své požadavky do registrů (viz např. Česká spořitelna a Bawag Bank) může se stát, že při návštěvě dalších bank budou jejich pracovníci o vašich předchozích žádostech již vědět. Bude-li takových dotazů, resp. záznamů u vaší osoby více, nemusí už bankéřům stačit vaše vysvětlení s odkazem na vlastní zvědavost a soukromý průzkum trhu.

Takové počínání může totiž banka, respektive bankéř, vyhodnotit jako negativní signál hovořící v klientův neprospěch. A možný výsledek? Nižší objem úvěru, vyšší úroková sazba, ale dokonce i zamítnutí úvěru jako takového.

. Jak dlouho registry uchovávají informace o klientech

SOLUS (negativní registr) - po celou dobu, co existuje u smlouvy dluh po splatnosti. Poté je evidován ještě po dobu 3 let (s informací o úhradě dluhu)

BRKI/NRKI - veškeré údaje uchovávají 4 roky po skončení smluvního vztahu, pouze nevzniklé smluvní vztahy jsou v NRKI evidovány jen 6 měsíců

To nám potvrdil i Petr Kučera, výkonný ředitel CCB (Czech Credit Bureau): "Záznam o žádosti o nový úvěr se v registru objeví ihned po odeslání žádosti o úvěrovou zprávu příslušné finanční instituce. Tímto principem je možné sledovat riziko možného tzv. credit-shoppingu“, tedy situace, kdy by se klient buď záměrně, či neuváženě pokoušel o čerpání příliš vysokých úvěrových rámců u více bank najednou.“

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Kurzy.cz I když Evropská centrální banka (ECB) svoji stimulaci zastavila, vypadá to, že ekonomika potřebuje další generálku. V p...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA FINANČNÍCH PROJEKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz