Petr Teplý, spolutvůrce Navigátoru bezpečného úvěru.

Petr Teplý, spolutvůrce Navigátoru bezpečného úvěru. | foto: archiv P. Teplého

Jak poznat bezpečný úvěr a úvěrové predátory, vysvětluje Petr Teplý

Získat půjčku či úvěr není v současnosti žádný problém. Poznáte ale, jestli je daný úvěr bezpečný? Co vám musí poskytovatel o úvěru sdělit ještě před podpisem smlouvy? Tyto i podobné dotazy jste položili Petru Teplému, který je spolutvůrcem projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Odborníci Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP v projektu Navigátor bezpečného úvěru hodnotili celkem 34 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů v České republice.

Odpovědi najdete zde

Podle výsledků Navigátoru nejlépe dopadly banky Česká spořitelna, Oberbank a LBBW následované dalšími bankami.

Výsledky také ukázaly, že dva největší poskytovatelé nebankovních spotřebitelských úvěrů - Cetelem a Home Credit - dosáhli srovnatelných výsledků jako banky.

Ptali jste se i na společnosti, které stojí na opačném konci v žebříčku hodnocení - tedy na takzvané úvěrové predátory. Jsou to zpravidla anonymní firmy, jejichž regulace je v českém legislativním prostředí složitá. Navigátor hodnotil pouze vzorek z těchto firem a jednotlivců (konkrétně 15), které odborníci vytipovali na internetu nebo je zařadili na doporučení spotřebitelských organizací. Podle expertních odhadů jich však na českém trhu působí tisíce, možná desetitisíce. 

Jak vlastně poznáme bezpečný úvěr?

Podle Petra Teplého je bezpečný úvěr takový úvěr, který splňuje tři následující parametry:

  1. Žadatel zná parametry úvěru (jako je např. RPSN či celková zaplacená částka).
  2. Žadatel o úvěr zná kvalitu vybraného poskytovatel.
  3. Žadatel chápe důsledky splácení i nesplácení tohoto úvěru (tj. jak úvěr ovlivní rozpočet jeho domácnosti).

"Každý úvěr je ze své podstaty rizikový, což by mělo být reflektováno v úrokové sazbě a zajištění. Při půjčování si je třeba uvědomit důsledky jak splácení, tak nesplácení úvěru," doplňuje Teplý.

Co vás ještě zajímalo?

OTÁZKA: Dobrý den, uvažuji o tom, že si vezmu půjčku, podle čeho bych měl vybírat finanční společnost, u které si úvěr vezmu?

ODPOVĚĎ: Určitě je potřeba vědět o společnosti maximum informací - podívat se na její webové stránky, zda jsou zde uvedeny kontakty, roli hraje i to, zda má společnost například kamenné pobočky či nikoli, zda jsou dostupné informace o odpovědných osobách za společnost, jaké informace o produktech společnost poskytuje, zda požaduje potvrzení o výši příjmu, zda je na webových stránkách k dispozici například on-line kalkulačka pro výpočet úvěru, dále je třeba se zaměřit na cenu úvěru jako takovou.

Kdo odpovídal na dotazy

Petr Teplý přednáší finance a bankovnictví na VŠE a Univerzitě Karlově, kde získal doktorát v oboru ekonomie. Studoval též v Rakousku, USA a na Novém Zélandu.

Pravidelně přednáší na zahraničních konferencích (například v Číně, Dubaji, Francii, Indii, na Novém Zélandu, v Turecku a USA) a na Harvard University a State University of New York.