Velký přehled cen nových i starších bytů v 80 místech České republiky

aktualizováno 
Zatímco loni stál sedmdesátimetrový starší byt 3+1 v Hradci Králové 1,3 milionu korun, letos vyjde na 1,75 milionu. V přehledu 80 míst, která mají víc než 10 000 obyvatel, najdete takových rozdílů více.
Jsou byty, které za poslední rok získaly na ceně 70 procent. To je však extrém, většinou byl nárůst nižší.

Jsou byty, které za poslední rok získaly na ceně 70 procent. To je však extrém, většinou byl nárůst nižší.

Ceny poměrně strmě stoupají v hlavním městě. „Více nyní zaplatíte i v lokalitách, které zažily výraznou proměnu, jsou v nich nové stanice metra či atraktivní bytová výstavba, jako jsou například Vysočany v Praze 9,“ uvádí ředitel společnosti FINEP Jiří Pecháček. Cena jednoho metru čtverečního se tady blíží hranici 50 tisíc korun. Pořídit si malý nový byt v bývalé „dělnické čtvrti“ nyní vyjde minimálně na 2,5 milionu korun.

Cenový skok však nezažívají jen v metropoli. Už loni se realitní odborníci shodovali v prognóze, že cena nemovitostí se bude zvyšovat v okolí Brna a v Moravskoslezském kraji. A tato předpověď se naplnila.

O byty je velký zájem třeba na Frýdecko-Místecku či Bruntálsku. Ceny jdou nahoru až o 30 procent. „Místy se však v tomto regionu vyšplhaly k navýšení až 70 procent,“ uvádí Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.

„U bytů ve vlastnictví viditelně vyrostly ceny téměř na celé Moravě, dále například v Mladé Boleslavi či Hradci Králové,“ říká Jiří Pácal z Central Europe Holding, který jinak nárůst cen nových, ale ani starších bytů v Praze tak dramaticky nevidí. Podle něj se totiž ceny za poslední dva až tři roky nijak výrazně nezměnily. „Určitě jsou nemovitosti, jejichž cenový nárůst byl větší, ale stejně tak jsou i projekty, jejichž prodejnost se zvýšila až slevami či dalšími zvýhodněními,“ dodává.

Velký přehled cen bytů v 80 místech ČR

Praha
Jihomoravský kraj
Moravskoslezský kraj
Středočeský kraj
Liberecký kraj
Karlovarský kraj
Plzeňský kraj
Olomoucký kraj
Zlínský kraj
Jihočeský kraj
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Kraj Vysočina
Ústecký kraj

Odjinud naopak hlásí klid...
Podle Jiřího Pácala jsou lokality, například města středního Polabí, panelová sídliště severních či západních Čech, kde ceny stagnují, či dokonce klesají.

Odborníci uvádějí nejmenší nárůst cen u panelových domů v místech s nedostatkem zeleně, špatnou dopravní dostupností a nedostatečnou občanskou vybaveností, jaké jsou například v Ústí nad Labem.

Podle tiskové mluvčí Petry Horákové-Krištofové z Asociace hypotečních makléřů jsou výjimkou paneláky v regionech, kam se za prací do nových průmyslových center stěhuje větší množství lidí, a také tam, kde se staví jen málo, nebo vůbec ne.

...nebo dokonce pokles cen
V některých regionech, například na Liberecku, není podle Petra Illetška příliš zájem o velké dvougenerační byty na sídlištích. „O poklesu se dá hovořit také u velkých domů na Vysočině, ze kterých se těžko dojíždí za prací do města, mladí jdou raději jinam,“ říká Petr Vosmík.

Ceny nejdou dolů jen v neatraktivních lokalitách. Například v pražské Troji stál metr čtvereční téměř 50 tisíc, letos ho pořídíte „už“ za 48 tisíc korun.

Co najdete v přehledu
U každého města je uvedena cena jednoho metru čtverečního bytové plochy u standardního bytu 68 m2 (2 až 3+1) v širším centru. Tedy ani na náměstí, ale ani na okraji města za cedulí s názvem obce. Najdete zde ceny za nové byty, čili novostavby staré maximálně deset let či rozestavěné byty, a za byty ve starší zástavbě staré přibližně 30 let. Pro porovnání je vždy uvedena cena v loňském roce a za první pololetí roku letošního a její nárůst v procentech.

Podklady k přehledu poskytla MF DNES Hypoteční banka, která vychází z reálných cen, za které se nemovitosti jejích klientů prodávají. Tam, kde jsou prázdná políčka, se nemovitosti neobchodují nebo pouze v omezeném množství, takže nelze stanovit průměrnou cenu.

popisekSLEDUJTE VÝVOJ CEN V ČR
Aktuální ceny bytů a nájemného

Proč se cifry liší?
V jiných médiích se můžete setkat s údaji, které nejsou zcela shodné s naším přehledem. Proč se cifry z různých zdrojů liší? Je to dáno metodikou získávání dat.

Pravidelně, a vůbec jako první, začal vývoj cen bytů v Česku od roku 1998 zveřejňovat Český statistický úřad. Ten vychází z dat ministerstva financí, které zase vychází z přiznání k dani z nemovitosti. Už z této metodiky vyplývá, že údaje ČSÚ jsou dost zpožděné, aktuálně mají data z roku 2005.

V roce 2000 se k ČSÚ přidal Institut regionálních informací (IRI), který sleduje nabídkové inzertní ceny nemovitostí. To může být trochu problém. IRI vychází z cen, které jsou uvedeny v inzerátech, nemovitost se však nakonec může prodat za úplně jiné peníze. Svoje statistiky si samozřejmě vedou také banky, větší realitní kanceláře a odborníci z oboru. Index cen každý měsíc zveřejňuje třeba časopis Realit, zde se však zaměřují hlavně na Prahu.

Text byl zpracován s přispěním regionálních redakcí MF DNES

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Úmrtnost v Česku je nadprůměrně vysoká. Na tohle umíráme nejčastěji.

Úmrtnost v Česku je nadprůměrně vysoká. Na tohle umíráme nejčastěji.

Kurzy.cz Úmrtnost v Česku je podle statistik poměrně vysoká. Nejen v evropském, ale dokonce i celosvětovém měřítku jsme v umírán...

Adecco spol. s r.o.
POZICE s NĚMČINOU v MEZINÁRODNÍM PROSTŘEDÍ - vhodné i pro absolventy

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz