Vánoce budou ve znamení slev, letos ovlivňují nákupy většiny Čechů

aktualizováno 
Po intervenci České národní banky začali Češi více nakupovat, ale otázkou zůstává, jestli také víc utratí. Většina z nich se totiž rozhodla, že vánoční dárky letos pořídí ve slevách, ať už těch klasických sezonních, nebo na slevových serverech či prostřednictvím nasbíraných bonusů.
Najdete pod stromečkem to, co jste si přáli? Peníze jako dárek k Vánocům by rád dostal každý šestý Čech. S přibývajícím věkem však procento lidí, kteří si přejí peníze, klesá a naopak přibývá počet těch, kteří peníze darují. Ilustrační snímek

Najdete pod stromečkem to, co jste si přáli? Peníze jako dárek k Vánocům by rád dostal každý šestý Čech. S přibývajícím věkem však procento lidí, kteří si přejí peníze, klesá a naopak přibývá počet těch, kteří peníze darují. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejně peněz jako loni mají na vánoční nákupy čtyři z deseti Čechů. Přibližně stejné procento lidí má méně a pětina dotázaných může utratit více, ukázal vánoční průzkum společnosti Deloitte.

Podle informací obchodníků nakupují lidé především elektroniku. Té by se zdražení mělo dotknout nejvíce, proto chtějí využít "levnějších" zásob v obchodech. Ekonomický expert společnosti Deloitte Luděk Niedermayer si však myslí, že nová politika ČNB nebude rozhodujícím faktorem, který vánoční nákupy ovlivní.  Kvůli vysoké nezaměstnanosti, malému růstu mezd a nejistotě z dalšího vývoje budou Češi držet vánoční výdaje na uzdě.

"Zákazníci bedlivě sledují akční letáky a čekají na skutečně výhodné cenové nabídky obchodníků," potvrzuje Ondřej Hloupý, projektový manažer portálu AkčníCeny.cz.

Trend č.1Žádné velké utrácení se nechystá

Podle serveru Zapakatel.cz se letos zákazníci chystají utratit za vánoční dárky nejčastěji mezi dvěma až pěti tisíci korunami, na slevových portálech přitom obvykle plánují nákup do dvou tisíc korun. 

Ve skutečnosti je však možné, že budou vánoční výdaje vyšší. Každý pátý respondent průzkumu společnosti Cetelem se totiž přiznal k tomu, že minulý rok utratil za dárky nakonec více, než kolik plánoval.

Nejvíce lidé sice utrácejí za děti, neznamená to však, že děti dostanou přesně to, co si přejí. "Hlavním důvodem je zejména nedostatek peněz v rodinném rozpočtu a zároveň stále náročnější přání dětí," říká marketingový ředitel Cetelem Tomáš Siegler.

Trend č.2Místo peněz slevový poukaz

Peníze jako dárek k Vánocům by rád dostal každý šestý dospělý Čech. S přibývajícím věkem však procento lidí, kteří si přejí peníze, klesá a naopak přibývá počet těch, kteří peníze darují. Důvodem může být například rostoucí obava z koupě nevhodného dárku.

Při výběru vánočního dárku hraje stále větší význam snaha pořídit užitečný dárek za co nejlepší možnou cenu. Podle tradičního vánočního průzkumu společnosti Deloitte bude letos hledat dárky ve slevě 83 procent lidí v Česku a dalších zemích Evropy. Oproti loňským 65 procentům je to znatelný nárůst.

"Češi mají stále při vybírání dárků v oblibě věrnostní či slevové programy. Důvodem je možnost využít slevy či si za věrnostní body pořídit dárky. Přestože dárkové poukazy nejsou na seznamu top 10 dárků, které by chtěli Češi pod stromečkem rozbalit, budou je chtít svým blízkým věnovat," komentuje průzkum Martin Tesař ze společnosti Deloitte.

Trend č.3Každý desátý dárek bude ze slevového portálu

Podle posledního průzkumu největšího českého vyhledávače slev Skrz.cz je slevové nakupování mezi Čechy stále velmi populární. Třetina lidí při nákupu cíleně vyhledává zlevněné zboží, více než polovina by si pak z dvou podobných výrobků vybrala ten, který by byl ve slevě.

Tip na dárek

Nejlepší ceny hledejte na Akční ceny.cz

Téměř 6 000 slev po celé republice najdete na Raketa.cz.

"V listopadu sledujeme růst tržeb u nabídek zboží a také módy – to jsou často vhodné vánoční dárky. Zajímavé prodeje mají tablety, mobilní telefony a některé hračky, například taneční podložky nebo dětské tablety pro výuku angličtiny," vypočítává Michal Hardyn z portálu TopSleva.cz a dodává, že až 25 procent dárků zakoupených na slevových portálech bude předáno ve formě voucheru. Ty se kupují tradičně na poslední chvíli. V loňském roce se prodaly desítky pobytových nabídek ještě na Štědrý den. Zážitkové poukazy, kreativní doplňky do domácnosti a pobytové kupony, to budou největší vánoční hity slevového serveru Vykupto.cz.

"Podle našich odhadů nakoupí Češi na slevových serverech 10 až 15 procent všech vánočních dárků, předpokládáme, že naše tržby budou o 15 procent vyšší než loni," uvádí marketingový ředitel slevového portálu Zapakatel.cz Vladimír Hlaváček.

"Pro mnohé slevové portály budou letošní Vánoce poslední sezonou. Během roku jsme byli svědky změn u několika malých a středně velkých slevových portálů," uvádí Jaroslav Stuchlík, manažer obchodního rozvoje portálu Raketa.cz a doporučuje nakupovat především u prověřených slevových portálů.

Trend č.4Konec vánočních půjček?

Zřejmě i kvůli obavám z budoucnosti přistupují Češi opatrněji k předvánočním půjčkám, které jsou dlouhodobě označované za nerozumné. "Stejně jako další Evropané dávají přednost úsporám a nasbíraným věrnostním bodům. Mezi spotřebiteli nadále panuje opatrnost," míní Dalibor Hlaváč ze společnosti Deloitte.

Nejlepší půjčky

V prosinci si půjčíte, v lednu splatíte. Bezpečně, levně, rychle, na cokoliv. Nejlepší půjčky jsou z FINmarket.cz

Podle společnosti Cetelem připouští financování dárků úvěrem téměř čtyři procenta lidí, dalších pět procent vidí tuto variantu jako možnou. Podle ING plánuje půjčku na dárky dokonce jen jeden člověk ze sta. Všichni ostatní chtějí využít buď peněz z běžného účtu nebo speciálních vánočních úspor.

"Je rozdíl mezi tím, co v průzkumu deklarujeme, říkáme tak vlastně své přání a tím, co pak skutečně děláme. Lidé vědí, že by neměli, ale potřeba potěšit nejbližší bez pocitu finančního omezování, je silná," upozorňuje psycholog Tomáš Morávek na variantu, že vánočních dluhů může být nakonec přeci jen výrazně více.

Budete pořizovat vánoční dárky ve slevách?

celkem hlasů: 1271

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Ano, ale jen některé 750
Koupím, co chci. Na slevy koukat nebudu 321
Ano, výhradně 200

Rady: Na co si dávat pozor na slevových serverech

  • Nedejte na první dojem, zjistěte si, co přesně daná nabídka obsahuje. Nenechte se odradit cenou, která se může zdát vysoká. I taková nabídka stojí za prozkoumání a zejména v případě pobytů se za ní velmi často skrývá šikovně poskládaný balíček hned několika služeb.
  • Vždy si ověřte důvěryhodnost dodavatele zboží, u každé seriózní nabídky byste měli nalézt informace o jejím dodavateli včetně kontaktních údajů.
  • Nebojte se zeptat ještě předtím, než nakoupíte. Na kvalitním slevovém serveru byste měli mít možnost položit otázku u každé nabídky. Ty nejkvalitnější slevové servery mají zavedený dokonce i chat, prostřednictvím kterého můžete se zákaznickou podporou komunikovat v reálném čase. Nemusíte se tak obávat zdlouhavého čekání na odpověď.
  • Sledujte diskuzi pod vybranou nabídkou. Z reakcí v diskuzi se můžete dozvědět spoustu užitečných informací.
  • Přesvědčte se vždy detailně o podmínkách slevové akce. Obzvlášť pozor si dejte na délku platnosti slevového kupónu a termín, do kterého je u pobytových nabídek potřeba udělat rezervaci.
  • Uplatněte kupón co nejdříve. Když budete čekat až ke konci termínu jeho platnosti, může se zejména u ubytovacích zařízení stát, že už nebude volno. V ideálním případě si raději prověřte obsazenost vybraného termínu ještě před samotným nákupem.
  • Pokud jste si slevový kupon zakoupili, ale z nějakého důvodu jste si vše rozmysleli, máte možnost "zboží" vrátit – dle zákona do 14 dnů od nákupu. Během následujících 30 dnů by vám měly být peníze beze zbytku vráceny. Pozdě není ani v tom případě, když se rozhodnete slevu uplatnit, ale nejste s poskytnutým zbožím nebo službou spokojeni. Nejkvalitnější slevové servery garantují vrácení peněz i v tomto případě. Při nespokojenosti s poskytnutými službami se navíc samozřejmě můžete obrátit také přímo na příslušné zařízení (restauraci, hotel apod.).
  • Pokud jste již nakoupili a nejste s dodaným zbožím či službou spokojeni, podělte se o svou zkušenost s ostatními uživateli. Aktivní uživatelský přístup jednou může pomoci i vám.
    Zdroj Vykupto.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

Kurzy.cz T-Mobile představil novou nabídku tarifů, které celkově zlevňují a poskytují více služeb, včetně nových datových balíčk...

Advantage Consulting, s.r.o.
Tester

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz