Uzavření smlouvy o stavebním spoření

  0:05aktualizováno  0:05
Chystáte se do stavební spořitelny, uzavřít si ještě před koncem roku smlouvu? Pokud jsme tedy rozhodnuti právě nyní uzavřít smlouvu o stavebním spoření, co bychom si měli rozmyslet předem, co je...
Chystáte se do stavební spořitelny, uzavřít si ještě před koncem roku smlouvu? Nebo vás sám navštívil obchodní zástupce či poradce stavební spořitelny a doporučoval vám uzavření smlouvy, nejlépe ještě letos, abyste nepřišli o státní podporu za letošní rok? Výhodnost uzavření smlouvy před koncem roku se současným uložením celoročního vkladu jsme rozebírali v minulém komentáři, co zvažovat při výběru stavební spořitelny už jsme si také řekli. Pokud jsme tedy rozhodnuti právě nyní uzavřít smlouvu o stavebním spoření a máme vybránu stavební spořitelnu, co nás čeká dále? Co bychom si měli rozmyslet předem, co je dobré vědět?

V každém případě si s sebou nezapomeňte vzít občanský průkaz, kterým prokážete pracovníkovi spořitelny svou totožnost. Podle něj se také vyplní v „Návrhu na uzavření smlouvy o stavebním spoření“ osobní údaje účastníka – jméno, adresa trvalého bydliště (uvést lze i druhou, korespondenční adresu, na kterou si chceme nechat zasílat písemnosti ze stavební spořitelny), státní příslušnost, rodné číslo,…
Další vyplňované údaje se týkají přímo stavebního spoření. Předem je vhodné si zjistit informace a promyslet si, na jakou cílovou částku smlouvu chceme mít uzavřenu, jakou si zvolíme variantu spoření a budeme-li žádat z této smlouvy státní podporu nebo ne.

Výše cílové částky je zásadní rozhodnutí, proto se k tomuto tématu zcela nepochybně vrátíme v budoucnu. Od cílové částky se odvíjí jednak výše minimální měsíční (a tedy i jednorázové roční) úložky, dále čerpáme-li úvěr ze stavebního spoření, pak také výše splátek úvěru, dokonce i celková výše úvěru, který nám stavební spořitelna poskytne. Výše úvěru je totiž rovna rozdílu mezi cílovou částkou a námi naspořenou částkou. Od výše cílové částky se také odvíjí výše poplatku, který zaplatíme za uzavření smlouvy. Bývá stanoven většinou jako 1% cílové částky (tarifní programy pro mladé lidi spořitelny většinou zvýhodňují). Nemáte-li v úmyslu žádat o úvěr, můžete si přečíst doporučení k výši cílové částky v našem know-how. Výši poplatků, minimálních úložek, minimálních cílových částek si můžete srovnat pro jednotlivé stavební spořitelny zde.

Varianta spoření: většinou máme na výběr dvě až čtyři varianty, označované názvy standardní, rychlá, dlouhodobá a podobně. Volba varianty má vliv na to, jak rychle nám bude poskytnut úvěr ze stavebního spoření, dále určuje délku doby jeho splácení a výši měsíční splátky úvěru. Čím rychlejší si zvolíme variantu, tím rychleji získáme nárok na přidělení úvěru ze stavebního spoření, tím větší splátky z něj budeme muset platit a tím dříve ho ale také budeme mít splacený. Tím méně zaplatíme celkově na úrocích z úvěru, musíme mít ale dostatečně vysoký příjem, abychom si vyšší splátky mohli dovolit.
Výši minimální měsíční splátky a délku doby splatnosti úvěru pro jednotlivé varianty všech stavebních spořitelen si můžete porovnat zde.

Státní podpora: do „Návrhu…“ se uvádí, zda žádáme o stavební podporu na tuto novou smlouvu nebo ne, protože každý účastník může čerpat státní podporu vždy právě pouze na jedinou smlouvu. Uzavřít si ale samozřejmě může i další smlouvy – ovšem už bez podpory. A ještě jedna malá poznámka. Pokud si uzavřete smlouvu před koncem roku a uložíte si celý roční vklad tak, abyste získali celou státní podporu (tedy dnes 18 000 Kč pro 4 500 Kč podpory), nezapomeňte navíc zaplatit také poplatky za uzavření smlouvy a za vedení účtu. Nebo se vám tyto částky strhnou z uloženého vkladu a přijdete o část státní podpory.

A nakonec se také do „Návrhu…“uvede způsob placení jednotlivých úložek. Platit lze bezhotovostně – příkazem k úhradě z účtu, srážkami ze mzdy, nebo hotovostně – složit hotovost přímo v (určené) bance nebo poštovní poukázkou. Právě poštovní poukázka může být při vyšší zasílané částce peněz dražší než ostatní způsoby placení. A nezapomeňte si také v případě pochybností ověřit totožnost obchodního zástupce, který vás sám navštívil a doporučil vám uzavřít si smlouvu. Většina spořitelen neumožňuje svým obchodním zástupcům či poradcům, aby přijímali přímo hotovost od svého klienta. A pokud je tento obchodní zástupce k převzetí hotovosti zplnomocněn, potvrdí písemně přímo do „Návrhu na uzavření smlouvy…“, že převzal od účastníka stavebního spoření hotovost a v jaké výši. Takže pozor, ať omylem nesvěříte svůj celoroční vklad nějakému vtipálkovi či podvodníkovi, který vás třeba doma navštíví.
Před podpisem smlouvy by si každý měl smlouvu pročíst a zkontrolovat, aby se tím jednak vyloučily chyby (např. v rodném čísle, v adrese) a jednak je vždy dobré vědět, co podepisuji. Ale kdo to dělá, zvláště když času není nazbyt a ještě ta písmenka jsou taková malinká, že? Mimo jiné ale také podepisujete to, že jste se seznámili se zněním „Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření“ dané spořitelny, které jsou součástí smlouvy a které obdržíte spolu s jednou z kopií „Návrhu…“. Zároveň podepisujete i souhlas s uložením svých osobních údajů do databáze stavební spořitelny. Vedle podpisu se také nesmí zapomenout na datum podpisu tohoto „Návrhu…“, je určující pro zahájení smluvního vztahu.


Chystáte se uzavřít si smlouvu ještě do konce letošního roku? Víte již, jakou si zvolíte cílovou částku a variantu spoření? Proč jste je zvolili právě tak a ne jinak? Nebo se spoléháte až na rady pracovníků spořitelen? Těšíme se na vaše odpovědi.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Psycholožka: Jsou úspěšní, ale nešťastní. Krysí závod nelze vyhrát

Radka Loja

Psycholožka Radka Loja původně vystudovala elektrotechniku a po návratu z Anglie se stala auditorkou a expertkou na...

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Další z rubriky

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

ilustrační snímek

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Problémy s bezkontaktní platbou jsou tu. Mají ale jednoduché řešení

Problémy s bezkontaktní platbou jsou tu. Mají ale jednoduché řešení

Kurzy.cz Pokud máte problém při bezkontaktní platbě kartou, nezoufejte. Stejná potíž pravděpodobně postihla tisíce dalších Čechů...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz