Úvěry na studium se v českých bankách nenosí

aktualizováno 
Účet pro studenty, ať už středních nebo vysokých škol, dnes nabídne zájemci každá větší banka. Aby si však mladí klienti mohli půjčit peníze výhodněji než například formou klasického spotřebitelského úvěru, na to tuzemské finanční ústavy zatím nemyslí.

Speicelně na studium půjčí jen ve dvou bankách

Vylepšit si příjmovou situaci nebo spíše dát dohromady potřebné peníze pro studium mohou v tuzemsku zatím klienti pouze dvou bankovních domů, a to Komerční banky a České spořitelny. Dlouhou dobu byla jediným poskytovatelem úvěrů na studium jen Komerční banka a její půjčka Gaudeamus. V dubnu letošního roku se objevila konkurence v podobě České spořitelny a hotovostního úvěru v rámci jejího programu Student+.

Ostatní finanční ústavy zatím na specializované půjčky pro mladé neslyší. Jedinými variantami, jak získat od banky peníze, je buď obyčejný spotřebitelský úvěr, nebo kontokorent ke zřízenému studentskému kontu.

Od České spořitelny velké peníze nečekejte

Klient České spořitelny, který studuje a rád by si půjčil peníze, musí v první řadě splnit několik podmínek: kromě věku minimálně 18 let a zřízeného studentského programu Student+ musí být bezpodmínečně studentem třetího nebo vyššího ročníku české nebo zahraniční vysoké školy. Studenti vyšších odborných škol nebo ti, kteří jsou teprve na začátku studia, mají smůlu.

Maximální částka, kterou spořitelna půjčí svému klientovi, je 80000 korun, a to se splatností na jeden rok až deset let. Sice nejde o velkou sumu, přesto banka umožňuje po dobu studia splácet jen úroky a teprve po skončení uhradit celou dlužnou částku. Protože jde o hotovostní úvěr neúčelový, klient může s penězi naložit v podstatě jakkoliv.

Víte, jak zaplatit bance co nejméně? Čtěte ZDE.

Pravidelné splátky úvěru jsou měsíčně strhávány ze sporožirového studentského účtu klienta. Další výhodou je možnost splatit úvěr najednou nebo mimořádnými splátkami. Zpracování žádosti i  vedení úvěrového účtu je bezplatné. 
Úvěr je úročen také nižší úrokovou sazbou, a to 8,90 procenta za rok. Například sazba u běžných hotovostních úvěrů začíná ve spořitelně na 9,50 procenta.

Komerční banka má širší nabídku

Zatímco ve spořitelně uspějí jen starší studenti vysokých škol, úvěr Gaudeamus od Komerční banky mohou získat i posluchači vyšších odborných škol. Nutnou podmínkou je opět věk 18 let a založení studentského účtu.

Dominantní předností je velikost úvěru - v Komerční bance si totiž zájemce může vzít půjčku až půl milionu korun. Maximální doba splatnosti je deset let, přičemž je možné během studia rovněž hradit jen úroky a dlužnou částku splatit až po nástupu do zaměstnání - v takovém případě však banka půjčí pouze 150 000 korun. Pokud by dlužník musel po ukončení studií absolvovat ještě základní vojenskou službu, je možné domluvit odklad splátek.

Klient nemusí čerpat úvěr celý, ale vybírat si ho i postupně. Tím, že banka nabízí vyšší sumu, vyžaduje ovšem i zajištění úvěru. Nejčastější možností je buď ručitel - obvykle rodiče, nebo stavební spoření u Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky, případně zástavní právo k pohledávce.

Jaké podmínky mají studentské úvěry

banka

úroková sazba

poplatek za poskytnutí

poplatek za vedení

maximální výše úvěru

doba splatnosti

Česká spořitelna

8,90 %

0

0

80 000 Kč

10 let

Komerční banka

od 8,13 %*

0

50**

500 000 Kč

10 let


Poznámka: údaje jsou uvedeny v korunách, *platí pro úvěr s dobou splatnosti 10 let, který je čerpán jednorázově, **poplatek za měsíc


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz