Úvěrům i úsporám klesají úrokové sazby

aktualizováno 
Oslovili jsme stavební spořitelny s tím, aby uvedly, jaké novinky právě nabízejí svým klientům. Nejvíce jich nyní v srpnu připravila stavební spořitelna Wüstenrot, která právě snížila úrokové sazby. Ve výši úročení vkladů tím ztratila své první místo. Jaké nejvyšší zhodnocení úspor tak můžete v současné době od stavebních spořitelen ještě získat?
Dům

Dům - Dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Wüstenrot stavební spořitelna zlevnila úvěry, ale snížila i úročení vkladů

Od 1. srpna má Wüstenrot nové úrokové sazby. Týkají se klientů, kteří si uzavřou novou smlouvu. Stejně jako doposud si mohou vybrat ze dvou nabízených kombinací sazeb. Jedna je vhodná pro klienty, kteří budou čerpat úvěr, druhá pro ty, kteří chtějí pouze spořit.

Výběr z více kombinací sazeb nabízejí i některé další spořitelny. Výhodou u Wüstenrotu je však možnost ponechat si rozhodnutí o tom, kterou z nich zvolit, až na pozdější dobu. To je vhodné pro ty, kdo si při sjednávání stavebního spoření ještě nejsou jisti, zda budou potřebovat úvěr, nebo ne. Pokud si totiž klient vybere variantu s nižší úrokovou sazbou, má možnost si při přidělení cílové částky zvolit vyšší úrokovou sazbu.

NENECHTE SI UJÍT
Botička (c) profimedia.cz/corbis
Politika: neviditelný nepřítel
Běžná volatilita kursů akcií a jiných cenných papírů patří mezi „vypočitatelná“ rizika. Pochopte je s námi!
I'm too sexy...
Chcete uspět? Buďte sami sebou!
Zdá se, že mnozí šéfové milují šablony. Pokukují po ostatních a snaží se je imitovat. Je to dobře?
Pivo - (c) profimedia.cz/corbis
Zpráva o stavu českých hospod
Dávají hospodští porce, jaké si objednáte? Mají nápoje správnou míru? Neošidí vás číšník?

K datu změny mu pak bude k úsporám připsán úrok ve výši rozdílu při úročení 1 % a 2,1 % (viz. tabulka), a to od počátku trvání smlouvy.

 Ovšem pozor: k přidělení cílové částky je nutné dosáhnout stanovené výše hodnotícího čísla a naspořit minimální vklad – podle zvoleného tarifu je to 30 % až 50 % cílové částky.

V každém případě opačná změna (z 2,1% na 1 %) možná není, a proto ti, kdo si nejsou jisti, zda budou žádat o úvěr, nebo ne, by si měli zvolit variantu 1 % / 3,7 %. Dvojice úrokových sazeb před i po změně ukazuje následující tabulka. Je vidět, že úrokové sazby úvěrů byly sníženy více než úrokové sazby pro úročení vkladů.

 

Úrokové sazby stavební spořitelny Wüstenrot
  od 1.8.2005 před změnou
úspory úvěr úspory úvěr

spořicí varianta

2,1% 4,8% 2,5% 5,3%

úvěrová varianta

1% 3,7% 1,5% 4,4%

Zdroj: Fincentrum

Od května, kdy HYPO stavební spořitelna snížila výši úrokového zvýhodnění pro klienty, kteří nečerpají úvěr, nabízel Wüstenrot ze všech stavebních spořitelen nejvyšší zhodnocení vkladů (úroková sazba byla ve výši 2,5 %). Nyní si opět drží až druhé místo, jelikož u HYPO spořitelny lze dosáhnout úročení ve výši téměř 2,4 %. K základní úrokové sazbě 2 % totiž může být navíc přiznáno úrokové zvýhodnění 20 % z připsaných úroků, případně je možné získat ještě další dodatečné zvýhodnění ve výši 1 % z cílové částky. Ovšem pro výplatu úrokového zvýhodnění od HYPO spořitelny musí klient splnit několik podmínek, především musí spořit pravidelně. U Wüstenrotu je úroková sazba 2,1 % zaručena všem klientům, kteří si ji zvolí při uzavření smlouvy. Navíc tato spořitelna nevyžaduje pravidelné spoření, frekvenci i výši úložek ponechává víceméně na uvážení klienta.

Aktuální ceny bytů a nájemného v ČR vám přináší exkluzivní projekt serveru iDNES a společnosti IRI. Více na CENYBYTU.IDNES.CZ

Na druhou stranu úroková sazba 2,1 % se již mnoho neliší od sazby 2 %, kterou nabízejí všechny ostatní spořitelny. U nižších naspořených částek bude rozdíl zanedbatelný. Proto je ve snižování úrokových sazeb lepší a důležitější hledat pozitivum ve formě levnějších úvěrů. U Wüstenrotu došlo k velmi výrazné změně, úroková sazba z úvěru ze stavebního spoření byla snížena až o 0,7 procentního bodu a je nyní jednou z nejnižších na trhu.

Úvěry především

Právě na úvěry se nyní většina stavebních spořitelen soustředí a snižováním úrokových sazeb chce motivovat nové klienty. To se týká především překlenovacích úvěrů. Když jsme oslovili stavební spořitelny s dotazem, jaké v současnosti nabízejí klientům novinky, všechny z nich uvedly také něco, co se týká překlenovacích úvěrů.

ČMSS například již počátkem července snížila úrokovou sazbu bezakontačního meziúvěru Topkredit a až do konce září nabízí některým svým stávajícím klientům úrokové sazby překlenovacích úvěrů snížené o 1 %.

SS ČS snížila úrokové sazby překlenovacích úvěrů začátkem tohoto týdne, a to až o půl procentního bodu.

HYPO stavební spořitelna připravuje úplně nový překlenovací úvěr, na který se prý můžeme těšit již na podzim tohoto roku.

Hned několik novinek týkajících se překlenovacích úvěrů chystá Raiffeisen stavební spořitelna od září. Například budou sníženy úrokové sazby překlenovacích úvěrů zajištěných nemovitostí a všechny úvěry nad 300 000 korun budou poskytovány bez poplatku. Již nyní je překlenovací úvěr Horizont až do konce srpna poskytován zdarma.

Modrá pyramida prý chystá na podzim další zjednodušení a zpřístupnění úvěrů, a to včetně svého úspěšného překlenovacího úvěru Hypoúvěr, se kterým přišla letos v březnu.

Wüstenrot stavební spořitelna bude od příštího týdne snižovat také úrokové sazby svého překlenovacího úvěru PARTNER, a to o 0,3 procentního bodu.

Chcete hned bydlet ve svém?
Která banka vám poskytne nejvýhodnější hypotéku?
Čtěte speciální přílohu iDNES Hypotéky.

Která stavební spořitelna je podle vašeho názoru nejúspěšnější, pokud jde o úvěry a překlenovací úvěry? Který z překlenovacích úvěrů, které jsou nyní na trhu, je podle vás nejvýhodnější?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Kurzy.cz Před rokem oznámil legendární výrobce motocyklů Harley-Davidson svou novou strategii “ More Roads to Harley-Davidson ”,...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ARCHITEKT INFRASTRUKTURY (55-75 000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz