Úrokové sazby klesají, ale variabilní hypotéky podražily

aktualizováno 
I přes další pokles úrokových sazeb počet lidí, kteří v červenci podepsali smlouvu o hypotečním úvěru, se meziměsíčně zmenšil o více než tisícovku a objem poskytnutých úvěrů klesl dokonce pod 6,5 miliardy korun. V meziročním srovnání se však produkce hypotečních bank neustále zlepšuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

České hypoteční banky v uplynulém měsíci poskytly celkem 3 797 hypoték v objemu 6,439 miliardy korun. Průměrná částka v červenci poskytnutého hypotečního úvěru činila 1 695 813 korun. Oproti červnovým výsledkům mohou tato čísla znamenat vcelku znatelné ochlazení zájmu o nové hypotéky

Také hypoteční trh se potýká s určitou sezónností a v létě se lidé na pobočky bank zkrátka nehrnou. A ani letos tomu nejspíš nebude jinak. Z dlouhodobějšího pohledu však situace nevypadá zdaleka nijak "černě". Oproti stejnému období loňského roku si banky polepšily v počtu poskytnutých úvěrů o 4,3 procent a v objemu dokonce o sedm procent.

Letošní červenec přinesl také jednu zajímavou novinku v oblasti klientských preferencí. Historicky poprvé banky v červenci poskytly největší objem hypotečních úvěrů nikoliv s fixací na pět let, ale s pevnou úrokovou sazbou na tři roky. Ovšem co se týče skutečných preferencí klientů, pětileté hypotéky stále vítězí. Hypotéce s pětiletou fixací dalo přednost 1 699 klientů, kdežto hypotéku s tříletým "fixem" čerpalo pouze 1 536 klientů. Tato disproporce je pramení z rozdílných průměrných částek úvěrů, které si lidé s tří resp. pětiletou fixací žádají.

Průměrná úroková sazba v červenci poskytnutých úvěrů bez ohledu na fixaci klesla o osm bazických bodů na 4,84 procent. Pokles nebyl tak výrazný jako v předchozích dvou měsících, ale i tak mohou mít klienti další důvod k radosti. Oproti loňskému červenci sazby "spadly" již o 82 bazických bodů, jak vyplývá ze statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu.

Variabilní hypotéky podražily

Podobně jako v předchozích měsících zlevňovaly hypotéky s fixovanou úrokovou sazbou ve všech variantách. V červnu jsme však začali monitorovat také oblíbenost a vývoj průměrných úrokových sazeb variabilních hypoték. Ty v meziměsíčním porovnání podražily ze 3,78 procent na 3,88 procent, tedy o rovnou desetinu procentního bodu. Rozdíl mezi průměrnou variabilní a fixovanou pětiletou sazbou se zmenšil na necelý procentní bod.

V důsledku snížení průměrné částky úvěru ztratily také variabilní hypotéky část svého objemově měřeného tržního podílu na 5,9 procent. Přednost hypotéce s variabilní úrokovou sazbou dalo v červenci 191 klientů, přičemž 31 procent z nich tento úvěr využilo na jiné účely, než výstavbu případně koupi nemovitosti. Což značí, že hypotéky s variabilní úrokovou sazbou - více než které jiné - lidé používají na refinancování stávajících úvěrů.

Banky se snaží přilákat klienty na výhodnější hypotéky, ti ale vyčkávají

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz."

Souhrn za červenec 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 4,84 % 5,19 % 4,84 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) - 8 - 9 - 11
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 696 1 712 1 577
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 511 6 706 6 513
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 825 8 008 7 827
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 60 % 63 % 54%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 24 % 26 % 28 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 16 % 11 % 18 %

Více informací naleznete na Hypoindex.cz.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz