Úrokové sazby hypoték po třech letech klesly pod 5 procent

aktualizováno 
Úrokové sazby prolomily magickou pětiprocentní hranici a dál pokračují v pádu. Klesající sazby nenechávají klienty v klidu a objem v červnu poskytnutých hypoték se již vyhoupl nad osmimiliardovou hranici, čímž se bankám opět podařilo překonat loňské výsledky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úrokové sazby hypoték v letošním horkém létě doslova tají před očima. V červnu klesla průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték o další 2 desetiny procentního bodu na 4,92 procenta, čímž se Fincentrum Hypoindex téměř po třech letech opět "podíval" pod pětiprocentní hladinu.

V meziměsíčním srovnání nejvíce zlevnily hypotéky s fixací úrokové sazby na 5 let, jejichž průměrná úroková sazba poklesla o 13 bazických bodů na 4,95 procent, ovšem klesající trend vykazují všechny fixační varianty včetně hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou

Zajímavým fenoménem jsou hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které si během pár měsíců vydobyly bezmála 7% tržní podíl.

Průměrná výše úrokové sazby hypoték bez fixace v červnu odstartovala na úrovni 3,78 procenta, přičemž průměrná částka úvěru činila 2 033 106 korun.

Květen a červen: spása pololetních výsledků

Poklesem úrokových sazeb hypoteční banky u klientů zabodovaly. Na jejich pobočky v červnu přišlo 4 830 klientů, kteří si sjednali hypotéky v celkové hodnotě 8,219 miliard korun.

Meziměsíčně tak vzrostla produkce bank o 13,6 procenta v počtu nově uzavřených úvěrů a o 15,4 procenta v jejich objemu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku si banky podruhé za sebou polepšily, i když to bylo o pouhých 1,4 procenta. Průměrná částka v květnu poskytnutých hypoték činila 1 701 661 korun.

Tří a pětileté fixace dominují

Těsné prvenství v oblíbenosti si i v červnu podržely hypotéky s fixovanou úrokovou sazbou na pět let, jejichž podíl na produkci nově uzavřených hypoték činil ve sledovaném období 42 procent. Pouze o dvě procenta méně si připsaly hypotéky s tříletou fixací.

Kde lze ušetřit?

Od zveřejnění posledních výsledků se rozhodla pro snížení úrokových sazeb Volksbank, která nyní nabízí hypotéky s tříletou fixací a splatností do 10 let od 3,99 procent a bez ohledu na dobu splatnosti od 4,49 procent. Klienti, kteří se rozhodnou pro Volksbank, mají navíc do konce července šanci využít 50procentní slevy na poplatku za vyřízení úvěru.

Hypotéky bez poplatku za vyřízení nabízí v průběhu léta (červenec, srpen) také Hypoteční banka. Navíc klienti ČSOB a Hypoteční banky, kteří si zažádají o úvěr nad dva miliony korun s maximální délkou fixace pět let, mohou získat 0,2procentní slevu ze standardní úrokové sazby.

Snížení úrokové sazby o 0,25 procent na základě sjednání pojištění majetku a pojištění proti schopnosti splácet nabízí do konce srpna Poštovní spořitelna. K tomu každý, kdo si v období od 1. července do 31. srpna podá u Poštovní spořitelny žádost o hypotéku na bydlení do 85 procent zástavní hodnoty s fixací úrokové sazby na 3 nebo 5 let, nebude muset platit poplatek za zpracování.

Souhrn za červen 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 4,92 % 5,28 % 4,95 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -20 -4 -13
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 702 1 931 1 552
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 554 6 753 6 573
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 865 8 052 7 883
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 60 % 74 % 54%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 24 % 17 % 22 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 16 % 9 % 21 %

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Více se přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

ilustrační snímek

Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Co dělat, když dojdou peníze na splácení hypotéky

ilustrační snímek

Pokud v České republice nastoupí recese, lze očekávat i problémy tuzemských domácností s hypotéčním úvěrem. Nabízí se...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz