Úrokové sazby hypoték po třech letech klesly pod 5 procent

aktualizováno 
Úrokové sazby prolomily magickou pětiprocentní hranici a dál pokračují v pádu. Klesající sazby nenechávají klienty v klidu a objem v červnu poskytnutých hypoték se již vyhoupl nad osmimiliardovou hranici, čímž se bankám opět podařilo překonat loňské výsledky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úrokové sazby hypoték v letošním horkém létě doslova tají před očima. V červnu klesla průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték o další 2 desetiny procentního bodu na 4,92 procenta, čímž se Fincentrum Hypoindex téměř po třech letech opět "podíval" pod pětiprocentní hladinu.

V meziměsíčním srovnání nejvíce zlevnily hypotéky s fixací úrokové sazby na 5 let, jejichž průměrná úroková sazba poklesla o 13 bazických bodů na 4,95 procent, ovšem klesající trend vykazují všechny fixační varianty včetně hypoték s plovoucí úrokovou sazbou.

Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou

Zajímavým fenoménem jsou hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které si během pár měsíců vydobyly bezmála 7% tržní podíl.

Průměrná výše úrokové sazby hypoték bez fixace v červnu odstartovala na úrovni 3,78 procenta, přičemž průměrná částka úvěru činila 2 033 106 korun.

Květen a červen: spása pololetních výsledků

Poklesem úrokových sazeb hypoteční banky u klientů zabodovaly. Na jejich pobočky v červnu přišlo 4 830 klientů, kteří si sjednali hypotéky v celkové hodnotě 8,219 miliard korun.

Meziměsíčně tak vzrostla produkce bank o 13,6 procenta v počtu nově uzavřených úvěrů a o 15,4 procenta v jejich objemu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku si banky podruhé za sebou polepšily, i když to bylo o pouhých 1,4 procenta. Průměrná částka v květnu poskytnutých hypoték činila 1 701 661 korun.

Tří a pětileté fixace dominují

Těsné prvenství v oblíbenosti si i v červnu podržely hypotéky s fixovanou úrokovou sazbou na pět let, jejichž podíl na produkci nově uzavřených hypoték činil ve sledovaném období 42 procent. Pouze o dvě procenta méně si připsaly hypotéky s tříletou fixací.

Kde lze ušetřit?

Od zveřejnění posledních výsledků se rozhodla pro snížení úrokových sazeb Volksbank, která nyní nabízí hypotéky s tříletou fixací a splatností do 10 let od 3,99 procent a bez ohledu na dobu splatnosti od 4,49 procent. Klienti, kteří se rozhodnou pro Volksbank, mají navíc do konce července šanci využít 50procentní slevy na poplatku za vyřízení úvěru.

Hypotéky bez poplatku za vyřízení nabízí v průběhu léta (červenec, srpen) také Hypoteční banka. Navíc klienti ČSOB a Hypoteční banky, kteří si zažádají o úvěr nad dva miliony korun s maximální délkou fixace pět let, mohou získat 0,2procentní slevu ze standardní úrokové sazby.

Snížení úrokové sazby o 0,25 procent na základě sjednání pojištění majetku a pojištění proti schopnosti splácet nabízí do konce srpna Poštovní spořitelna. K tomu každý, kdo si v období od 1. července do 31. srpna podá u Poštovní spořitelny žádost o hypotéku na bydlení do 85 procent zástavní hodnoty s fixací úrokové sazby na 3 nebo 5 let, nebude muset platit poplatek za zpracování.

Souhrn za červen 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 4,92 % 5,28 % 4,95 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -20 -4 -13
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 702 1 931 1 552
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 554 6 753 6 573
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 865 8 052 7 883
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 60 % 74 % 54%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 24 % 17 % 22 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 16 % 9 % 21 %

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Více se přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz