Úrokové sazby hypoték dál padají, zájem o hypotéky stoupá

  10:00aktualizováno  10:00
Úrokové sazby hypoték pokračují v poklesu. Tentokrát umazaly dvě desetiny procentního bodu a hodnota ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX se přiblížila k další magické hranici 4,5 procenta. Příznivé úrokové sazby přilákaly v září na pobočky bank 4 800 klientů, kteří si sjednali hypotéky za více než osm miliard korun.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Český hypoteční trh vykazuje neuvěřitelnou dynamiku. Úrokové sazby během uplynulých 30 dnů klesly meziměsíčně o 23 setin procentního bodu.

Největší pokles zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které meziměsíčně zlevnily o více než čtvrtinu procentního bodu. Pozadu nezůstávají ani standardní varianty hypoték s pevně stanovenou úrokovou sazbou. Také u nich došlo meziměsíčně k poklesu sazeb o více než 20 bazických bodů, přičemž největší pokles zaznamenaly stále populárnější pětileté hypotéky, u nichž průměrná úroková sazba poskytnutých úvěrů klesla na 4,51 procenta.

FINCENTRUM HYPOINDEX atakuje 4,5procentní hranici

V meziročním porovnání klesly průměrné úrokové sazby hypoték o více než jeden procentní bod, což převedeno na koruny znamená, že klient, který si letos zažádá o dvoumilionovou hypotéku se splatností na 20 let, bude mít nyní měsíční splátku o 1 188 korun nižší, než ten samý klient, který úvěrovou smlouvu podepsal v loňském září. Tehdy průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték činila 5,63 procenta.

"K poklesu sazeb došlo napříč spektrem fixací, přičemž banky nadále těží z nízké ceny zdrojů. Nedá se říci, že není kam klesat, protože i přes výrazné snižování sazeb se u jednotlivých fixací průměrný rozdíl sazeb hypotečních úvěrů a ceny peněz na mezibankovním trhu pohybuje okolo tří procent" říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Klesající sazby, stabilizované ceny nemovitostí, oslabená pozice stavebních spořitelen, příznivě se vyvíjející ekonomická situace v České republice, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Všechny tyto faktory mají za výsledek dechberoucí tempo růstu poptávky po hypotečních úvěrech.

Banky v uplynulém měsíci poskytly 4 800 hypoték v celkové hodnotě 8,011 miliard korun. Oproti stejnému období loňského roku, kdy bylo poskytnuto 3 265 hypoték za 5,4 miliardy korun, tyto výsledky značí nárůst objemu o 48,3 procenta.

V celkovém letošním úhrnu již hypoteční banky poskytly za uplynulá tři čtvrtletí úvěry za 58,9 miliard, čímž téměř o dvě miliardy překonaly své loňské výsledky.

Pětileté fixace opět kralují

Hypotečnímu trhu již delší dobu dominují fixace na tři nebo pět let. V uplynulém měsíci znatelně vzrostla poptávka po pětiletých fixacích, kterým dalo přednost 49 procent všech klientů.

Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s tříletou fixací, které upřednostnilo 39 procent klientů. Tržní podíl zbývajících sledovaných fixačních variant ani v jednom případě nepřekonal hranici pět procent.

Objemově si největší podíl připsaly rovněž pětileté hypotéky (47 procent). Hypotéky s tříletým fixem se na celkovém objemu podílely 40 procenty a všechny ostatní fixace včetně hypoték s variabilní úrokovou sazbou "shrábly" zbývajících 13 procent trhu.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Podzim bývá zpravidla obdobím, kdy se banky snaží ještě více vyšperkovat své celoroční výsledky. Proto právě v těchto dnech na řadě poboček probíhají speciální akce zamířené na nerozhodnuté klienty.

Raiffeisenbank v rámci svých hypodní nabízela hypotéky s úrokovou sazbou sníženou o tři desetiny procentního bodu.

Klienti GE Money Bank mají šanci do 22. října získat hypotéku bez poplatku za zpracování a odhad ceny nemovitosti. Navíc klienti mohou získat zvýhodněnou úrokovou sazbu, která začíná u tříleté fixace na 4,29 procenta.

Nulový poplatek za vyřízení hypotéky slibuje GE Money také svým klientům, kteří si o hypotéku zažádají prostřednictvím online kalkulačky umístěné na webových stránkách banky. Tato akce platí pro žádosti podané do konce letošního roku.

LBBW Bank CZ dosud garantovala úrokovou sazbu 3,99 procent klientům, kteří si zažádali o hypotéku se čtyřletou fixací, nyní svou nabídku rozšiřuje i na hypotéky s fixací na pět let.

Souhrn za září 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 4,56 % 5,00 % 4,51 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -23 -22 -29
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 669 1 724 1 585
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 360 6 598 6 332
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 682 7 907 7 655
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 62 % 69 % 60 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 18 % 23 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15 % 13 % 17 %

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz."

Více, např. o novinkách na hypotečním trhu, se dočtete na Hypoindex.cz.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Petr Borkovec

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR/SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 31 000 Kč

Najdete na iDNES.cz