Úrokové sazby hypoték dál padají, zájem o hypotéky stoupá

  10:00aktualizováno  10:00
Úrokové sazby hypoték pokračují v poklesu. Tentokrát umazaly dvě desetiny procentního bodu a hodnota ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX se přiblížila k další magické hranici 4,5 procenta. Příznivé úrokové sazby přilákaly v září na pobočky bank 4 800 klientů, kteří si sjednali hypotéky za více než osm miliard korun.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Český hypoteční trh vykazuje neuvěřitelnou dynamiku. Úrokové sazby během uplynulých 30 dnů klesly meziměsíčně o 23 setin procentního bodu.

Největší pokles zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které meziměsíčně zlevnily o více než čtvrtinu procentního bodu. Pozadu nezůstávají ani standardní varianty hypoték s pevně stanovenou úrokovou sazbou. Také u nich došlo meziměsíčně k poklesu sazeb o více než 20 bazických bodů, přičemž největší pokles zaznamenaly stále populárnější pětileté hypotéky, u nichž průměrná úroková sazba poskytnutých úvěrů klesla na 4,51 procenta.

FINCENTRUM HYPOINDEX atakuje 4,5procentní hranici

V meziročním porovnání klesly průměrné úrokové sazby hypoték o více než jeden procentní bod, což převedeno na koruny znamená, že klient, který si letos zažádá o dvoumilionovou hypotéku se splatností na 20 let, bude mít nyní měsíční splátku o 1 188 korun nižší, než ten samý klient, který úvěrovou smlouvu podepsal v loňském září. Tehdy průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték činila 5,63 procenta.

"K poklesu sazeb došlo napříč spektrem fixací, přičemž banky nadále těží z nízké ceny zdrojů. Nedá se říci, že není kam klesat, protože i přes výrazné snižování sazeb se u jednotlivých fixací průměrný rozdíl sazeb hypotečních úvěrů a ceny peněz na mezibankovním trhu pohybuje okolo tří procent" říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Klesající sazby, stabilizované ceny nemovitostí, oslabená pozice stavebních spořitelen, příznivě se vyvíjející ekonomická situace v České republice, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Všechny tyto faktory mají za výsledek dechberoucí tempo růstu poptávky po hypotečních úvěrech.

Banky v uplynulém měsíci poskytly 4 800 hypoték v celkové hodnotě 8,011 miliard korun. Oproti stejnému období loňského roku, kdy bylo poskytnuto 3 265 hypoték za 5,4 miliardy korun, tyto výsledky značí nárůst objemu o 48,3 procenta.

V celkovém letošním úhrnu již hypoteční banky poskytly za uplynulá tři čtvrtletí úvěry za 58,9 miliard, čímž téměř o dvě miliardy překonaly své loňské výsledky.

Pětileté fixace opět kralují

Hypotečnímu trhu již delší dobu dominují fixace na tři nebo pět let. V uplynulém měsíci znatelně vzrostla poptávka po pětiletých fixacích, kterým dalo přednost 49 procent všech klientů.

Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s tříletou fixací, které upřednostnilo 39 procent klientů. Tržní podíl zbývajících sledovaných fixačních variant ani v jednom případě nepřekonal hranici pět procent.

Objemově si největší podíl připsaly rovněž pětileté hypotéky (47 procent). Hypotéky s tříletým fixem se na celkovém objemu podílely 40 procenty a všechny ostatní fixace včetně hypoték s variabilní úrokovou sazbou "shrábly" zbývajících 13 procent trhu.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Podzim bývá zpravidla obdobím, kdy se banky snaží ještě více vyšperkovat své celoroční výsledky. Proto právě v těchto dnech na řadě poboček probíhají speciální akce zamířené na nerozhodnuté klienty.

Raiffeisenbank v rámci svých hypodní nabízela hypotéky s úrokovou sazbou sníženou o tři desetiny procentního bodu.

Klienti GE Money Bank mají šanci do 22. října získat hypotéku bez poplatku za zpracování a odhad ceny nemovitosti. Navíc klienti mohou získat zvýhodněnou úrokovou sazbu, která začíná u tříleté fixace na 4,29 procenta.

Nulový poplatek za vyřízení hypotéky slibuje GE Money také svým klientům, kteří si o hypotéku zažádají prostřednictvím online kalkulačky umístěné na webových stránkách banky. Tato akce platí pro žádosti podané do konce letošního roku.

LBBW Bank CZ dosud garantovala úrokovou sazbu 3,99 procent klientům, kteří si zažádali o hypotéku se čtyřletou fixací, nyní svou nabídku rozšiřuje i na hypotéky s fixací na pět let.

Souhrn za září 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 4,56 % 5,00 % 4,51 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -23 -22 -29
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 669 1 724 1 585
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 360 6 598 6 332
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 682 7 907 7 655
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 62 % 69 % 60 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 18 % 23 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15 % 13 % 17 %

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz."

Více, např. o novinkách na hypotečním trhu, se dočtete na Hypoindex.cz.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz