Týden na trzích: Růst akcií se zastavil. Dolar získal pevnější půdu pod nohama

aktualizováno 
Končící týden přinesl řadu zajímavých momentů, které přispěly k tomu, že téměř tříměsíční růst světových akcií narazil na svůj strop. Stopku dalšímu růstu vystavila zejména americká centrální banka (Fed), kterou doplnila také slabší než očekávaná data z Evropy i ze Spojených států.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Středeční seance se nesla v duchu očekávání, jaký bude výstup z večerního zasedání americké centrální banky. Ta, aniž by překvapila, ponechala sazby nezměněny na 0,25 %. Tak obchodníci vyčkávali především na doprovodný komentář, jímž banka naznačuje, jakým směrem by se do budoucna mohla ubírat její měnová politika.

I tentokrát Fed obchodníkům připomenul, že ačkoliv bere na vědomí zlepšující se situaci v americké ekonomice, rizika do budoucna stále existují. Mezi největší přitom zařadil situaci na trhu práce a ztenčující se úvěrový kanál. Proto hodlá i nadále udržovat sazby dostatečně dlouhou dobu na velmi nízkých úrovních. Přesto Fed ve středu poměrně jasně naznačil, že sundává nohu z plynu a pozvolna začíná zmírňovat svou agresivní měnovou politiku.

Rozhodl se totiž o tři měsíce prodloužit dobu trvání svého programu, s pomocí kterého nakupuje cenné papíry kryté hypotečními úvěry. Pokud by tento krok neučinil, musel by v nadcházejících třech měsících nakoupit hypotéky za více než 450 miliard dolarů. Nyní na to má ale ještě půl roku, tudíž může snížit velikost injekcí, jimiž pravidelně každý měsíc dodává na trh novou likviditu.

Tento krok se však ve středu nesetkal mezi obchodníky na akciových trzích s pochopením. Začali totiž znovu po delší době ve velkém prodávat akcie. Korekce se navíc ještě prohloubila ve čtvrtek. Ze Spojených států totiž přišla překvapivě slabá čísla z amerického trhu s bydlením, podle kterých v srpnu klesaly počty prodaných starších domů na 5,1 milionu, což byl podstatně horší výsledek, než s čím počítal většinový konsenzus (5,36 milionu).

Slabší data tentokrát navíc nepřicházela pouze ze Spojených států, ale také z Evropy. Výsledky aktivity v německém výrobním sektoru a sektoru služeb (PMI), společně s německým indexem podnikatelského klima (IFO), tentokrát nedokázaly naplnit většinové odhady. PMI v září dokonce klesal, což lze připsat skutečnosti, že německou ekonomiku v září již nepodpíral efekt šrotovného. Ten vyprchal v průběhu měsíce srpna. IFO pak sice rostl, růst byl ale výrazně slabší, než v předchozích měsících.

Do dalších měsíců proto bude velmi zajímavé sledovat, jak se na situaci v Německu projeví postupné odeznívání fiskální stimulace, která byla jedním z hlavních tahounů překvapivého růstu německé ekonomiky v 2. čtvrtletí.

Velmi rušno bylo v minulém týdnu také na devizovém trhu. Negativní sentiment a výprodej akcií pomohl dolaru zastavit výprodej z minulých týdnů a získat opět pevnější půdu pod nohama. Na páru s eurem se tak dolar pohyboval v průběhu pátečního odpoledne kolem ceny 1,4670 EUR/USD a byl téměř beze změny oproti začátku týdne.

Půdu pod nohama naopak ztratila z hlavních světových měn britská libra. Na tu dolehla agresivní měnová politika Bank of England a spekulace o tom, že by banka mohla snížit svou depozitní sazbu. Své pak učinila také skutečnost, že je to právě Británie, jejíž zotavení bude možná nejpomalejší ze všech zemí G7. To především díky velmi složité situaci v bankovním sektoru a prudkému růstu zadlužení, které bude muset vláda po volbách v příštím roce řešit zřejmě výrazným zvýšením daní. Libra tak během minulého týdne ztratila jen k dolaru 1,84 %, zatímco k euru slábla o 1,54 %.

Komoditní trhy si v minulých dnech prošly poměrně volatilním obchodováním. Cena ropy (Brent) v pátek byla oproti pondělku nižší o pět dolarů (-7 %), když atakovala hranici 65,60 USD za barel. K jejímu snížení přispěl zejména negativní sentiment na akciových trzích a znovu rostoucí ropné zásoby ve Spojených státech.

Cena zlata se dostala zpět pod hranici 1 000 dolarů za unci na 990 USD, zatímco další ostře sledovaná komodita poslední doby – zemní plyn, pokračoval v růstu a dostal se až nad 3,9 USD/mil. BTU.

Nadcházející týden bude na ekonomická data opět velmi bohatý. Z Evropy se dočkáme výsledků německé zaměstnanosti a předběžných (říjnových) odhadů CPI v eurozóně. Spojené státy pak zveřejní index spotřebitelské důvěry, výsledky osobních výdajů, index aktivity ve výrobním sektoru a především mimořádně důležitá říjnová čísla z pracovního trhu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz