Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Studentský život na dluh tak sladký není

Peníze vložené do vzdělání jsou investicí do budoucnosti. Pokud však už nyní nestačí na pokrytí všech nákladů na vzdělání vlastní finance, často rodinné, je čas sáhnout po úvěru či půjčce. Půjčit si takto můžete až milion korun. Potřebujete jen sehnat spoludlužníka či ručitele.
Studentské půjčky jsou vždy určitým způsobem zvýhodněné.

Studentské půjčky jsou vždy určitým způsobem zvýhodněné. | foto: Profimedia.cz

Zatímco studentské a dětské účty má ve své nabídce většina bank, úvěry na studium poskytují jen některé. Půjčku, která by měla pokrýt především náklady na školné, totiž najdete pouze u sedmi v tuzemsku působících bank. Dvě z nich ale mají spíše regionální působnost.

Pro úvěr většinou účelově vázaný na vzdělání si tedy můžete zajít do České spořitelny, Komerční banky, Poštovní spořitelny, Raiffeisenbank či UniCredit Bank. Z menších bank pak ještě do Waldviertler Sparkasse von 1842 či Oberbank AG. Pokud však chcete být při své žádosti o zvýhodněný úvěr úspěšní, musíte splnit několik podmínek.

. Předpoklady pro získání úvěru na studium:

1. Jste plnoletým studentem denního studia vysoké či vyšší odborné školy, dále jazykové školy, případně MBA.

2. Máte rodiče, případně jiné příbuzné či známé, kteří se zaručí za bezproblémové splacení celého úvěru (s dostatečnými příjmy).

3. Máte už v rukou doklady, které banka vyžaduje k doložení účelu čerpání dluhu (potvrzení o přijetí ke studiu, faktura na školné apod.).

Budete-li žádat v bance o úvěr na studium, musíte mít u ní také běžný studentský účet. Pokud jej doposud nemáte, počítejte s jeho dodatečným zřízením. Jestliže totiž banka neposkytuje půjčku přímo účelově vázanou na studium, čerpání probíhá převodem právě na zmíněný studentský účet. To se vám však stane pouze v České spořitelně. Všude jinde předkládáte faktury či jiné doklady, na jejichž základě pak banka plní přímo tzv. třetí straně, tedy škole.

Úvěr na studium znamená nižší úroky i poplatky
Studentské půjčky jsou prezentovány jako zvýhodněné úvěry. V základních parametrech si však nic nezadají s "obyčejnými" spotřebitelskými úvěry. Vždy je totiž třeba banku minimálně přesvědčit, že o své peníze nepřijde. Ať už spolužadatelem, ručitelským závazkem či zástavním právem k pohledávce (např. termínovanému účtu).

Přesto zde naleznete řadu slev, s nimiž se jako běžný klient nesetkáte. Studentské půjčky jsou například oproštěny o poplatky za poskytnutí úvěru, případně i za jeho předčasné splacení. Ovšem poplatky za správu a vedení úvěrového účtu i student platí obvykle v plné výši (bez pojištění kolem padesáti korun měsíčně).

 Banka Limit 
(v tis. Kč)
Úrok
(v % p.a.) 
Min. RPSN  Splatnost
(v měs.) 
Poplatek za správu a vedení
(v Kč/měs.)
Česká spořitelna do 300 8,90 9,62 12 - 120 49
Komerční banka  30 - 500 8,84 9,44 12 - 120 50
Poštovní spořitelna 20 - 200 8,80 8,80 12 - 120 zdarma
Raiffeisenbank 50 - 1 mil. 8,50 9,14 6 - 120 150*
UniCredit Bank 50 - 150 10,08 11,00 12 - 120 50
Zdroj: banky
Pozn.: * tj. včetně pojištění proti nesplácení

Nižší jsou však i studentům nabízené úrokové sazby, a to v porovnání s úvěry standardními přibližně o jedno procento. Studenti mají ale navíc k dispozici další, ovšem ne vždy a nutně pro každého, výhodu. Mohou během studia splácet pouze úroky z vyčerpaného úvěru a splátky jistiny si nechat na dobu po něm. To však může být poněkud ošemetné.

Splátky, které po ukončení studia nejpozději do šesti měsíců "naskočí" v plné výši, mohou totiž řádně překvapit. Pro srovnání u úvěru 100 tisíc a délce splácení 8 let činí snížená splátka po dobu čtyř let studia přibližně 730 korun, běžná splátka je pak necelých 2 500 korun. Při standardním průběhu splácení, kdy splátka obsahuje jak úroky, tak i jistinu, platí student měsíčně něco kolem 1 700 korun. Pochopitelně je třeba pamatovat na to, že vlastní úhrada dlužné částky bude odkladem splátek jistiny doslova zhuštěna například na polovinu. Vše ale záleží na předem dohodnuté době splácení a především finančních možnostech dlužníka.

Nejběžnější studentskou půjčkou je kontokorent
Zcela běžnou půjčkou, s níž se setká prakticky každý student, který si zřídí v bance studentský účet, je kontokorent. Tento krátkodobý úvěr je běžně využíván k překlenutí časového nesouladu mezi vydáním a očekávaným příjmem. Ovšem u studenta je předpoklad, že čerpání tohoto úvěru bude spíše dlouhodobější. Kontokorenty jsou úvěry tzv. revolvingovými, což znamená, že čerpat dluh je možné déle, než je splátkové období (zpravidla jeden rok). Stačí pak peníze na účtu nechat "přenocovat" a druhý den je můžete znovu vybrat. Tím patrnější jsou však rozdíly mezi nabídkou jednotlivých bank.

 Banka Limit 
(v tisících Kč)
Úrok
(v % p.a.)
Věkový limit
(v letech)
 Česká spořitelna  15-20  17,9 15-30
 ČSOB  až 20  13,9 19-28
 GE Money Bank  10  17,9 15-27
 Komerční banka  5-20  12,0 od 18
 Poštovní spořitelna  2-20  13,5 18-26
 Raiffeisenbank  5-150  13,0 do 26
 UniCredit Bank  až 25  od 12,0 od 18
 Volksbank  5-20 14,25 15-30
 Zdroj: banky

Poskytované limity kontokorentů (resp. povoleného debetu či povoleného přečerpání) se  liší nejčastěji podle stupně vzdělání. Nejnižší kontokorent získá už středoškolák (5 tisíc korun), naopak na nejvyšší limit dosáhne student alespoň 1. ročníku vysoké školy (nejčastěji do 20 tisíc korun).

Kreditní karty pro studenty jsou okrajovou záležitostí
Pokud necháme stranou kreditní karty, které lze získat pouze běžnou cestou – tedy prostřednictvím prokázání vlastního pravidelného příjmu, zúží se nám nabídka studentských kreditek pouze na dva finanční domy.

Prvním z nich je Česká spořitelna, druhým Komerční banka. U obou můžete jako student kombinovat vlastnictví kontokorentu u studentského účtu s kreditní kartou.

Zvýhodněnou Chytrou kartu České spořitelny s úvěrovým rámcem až 20 tisíc korun získá pouze student 2. a vyššího ročníku vysoké školy. Jak již bylo zmíněno, nemusí dokazovat své příjmy. Pod zvýhodněním banka skryla zdarma 1. pásmo služeb k Chytré kartě (tzn. jedna dodatková služba zdarma – slevový program Sphere, zůstatkové SMS apod. znamená úsporu 19 korun měsíčně).

O kreditní kartu od Komerční banky může úspěšně požádat už i student 1. ročníku vysoké školy. Ten však dosáhne pouze na limit 10 tisíc korun. Student 2. a vyššího ročníku může využít limitu maximálního, tedy 20 tisíc korun. Pokud chce ale kombinovat kontokorent s kreditní kartou, musí počítat s tím, že celkový úvěrový limit (úvěr na kreditní kartě a kontokorentu) nikdy nepřevýší 20 tisíc korun.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Hypoteční sazby stagnují, zdražování se promítá do dostupnosti bydlení

Hypoteční sazby zůstaly v prosinci prakticky beze změny. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu...

Předčasné splacení hypotéky v době fixace nejspíš zdraží

Je to více než dva roky, kdy se řešilo, kolik si banky smějí účtovat za předčasné splacení hypotečních úvěrů v době...

Sazby hypoték zamrzly, nemovitostní trh stagnuje. Co čekat v roce 2023

Hypoteční sazby stagnují. Průměrná nabídková sazba u hypoték zůstala v lednu na stejné úrovni jako v prosinci loňského...

Stagnace úrokových sazeb pokračuje. Kdy hypotéky opět zlevní?

Hypoteční sazby přes mírný nárůst pokračují ve stagnaci. Průměrná nabídková sazba hypoték povyskočila jen o 0,03...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...