Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 3. července 2020 Radomír

Nechala se zlákat na stavební spoření a doplatila na neznalost bankéřky

aktualizováno 
Stavební spoření je v Česku hodně oblíbené, má ho 40 procent lidí. Pokud se smíříte s tím, že na peníze šest let nesáhnete, tak díky státní podpoře našetříte více než na spořicím účtu. Abyste však využili všech výhod, je třeba znát pravidla. Jejich neznalost se stala osudnou čtenářce Zdeně.
Stavební spoření stále zůstává jednou ze zajímavých forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. Před podpisem smlouvy je však dobré znát podmínky spoření. Ilustrační snímek

Stavební spoření stále zůstává jednou ze zajímavých forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. Před podpisem smlouvy je však dobré znát podmínky spoření. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Paní Zdena měla v České spořitelně na účtu „přebytečných“ 100 tisíc korun. Při jedné návštěvě pobočky ji bankéřka přemluvila, aby si založila stavební spoření. Prý to pro ni bude výhodné, přesune tam celou částku, nebude se muset celé roky o nic starat, na účet jí budou přibývat úroky (tehdy dvě procenta ročně) a státní podpora.

Zdena se nikdy o stavební spoření nezajímala, neznala tedy podmínky ani parametry spoření. Myslela si, že je to pro ni výhodná forma spoření. Důvěřovala bankéřce, proto hned na místě smlouvu i příkaz k úhradě podepsala. A těšila se na zhodnocení. Jenže už za rok ji dopis z Buřinky zrovna moc nepotěšil. Přespořila prý cílovou částku, proto doporučují smlouvu co nejdříve ukončit a založit novou, případně u té stávající zvýšit cílovou částku. Co se stalo?

Nastavení výše cílové částky je důležité

Fakta

 • Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny téměř polovina účastníků stavebního spoření od počátku ví, že úspory využije na bydlení.
 • Desetina respondentů si stavební spoření zakládá s vidinou budoucího úvěru.
 • Nové stavební spoření si v dohledné době plánuje založit osm procent lidí.
 • Každý druhý Čech, který v současnosti má stavební spoření, uvažuje o jeho opakování v budoucnosti.
 • Podle výzkumu Lišky (ČMSS) si 68 % lidí myslí, že má stavební spoření budoucnost.
 • Pětina z nich jako důvod spoření uvádí zajištění dětí a vnoučat.
 • Nejvíce důvěřují stavebnímu spoření mladí (80 %). Postupně víra mírně klesá, ale i ve skupině nad 60 let se pohybuje nad 60 %.

Problém byl v nastavení cílové částky. Paní Zdena totiž na radu bankéřky podepsala smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou 100 tisíc korun, a zároveň na spoření vložila jednorázově také 100 tisíc.

Je jasné, že smlouva nemohla paní Zdeně vydržet déle než rok, protože v momentě, kdy banka připsala úroky a státní podporu i po odečtu poplatku za založení (ten byl v době sjednání v akci za polovinu), vedení účtu a daně z úroků, překročil zůstatek nastavenou cílovou částku.

Po roce bylo tedy na účtu stavebního spoření přes 104 tisíc korun. A právě proto mohla spořitelna smlouvu vypovědět pro nedodržení podmínek, nebo požádat klientku, aby částku navýšila. Samozřejmě opět za poplatek jedno procento z navýšení a co je horší, s vidinou nižšího zhodnocení, protože spořitelna mezitím snížila úroky z vkladů ze dvou na jedno procento ročně.

Dočká se klientka nějaké kompenzace?

Že podmínky stavebního spoření neznala paní Zdena, je sice smutné, ale že je neznala pracovnice banky, je hodně špatně. Nechceme paní za přepážkou podsouvat zlý úmysl, že by chtěla snadno na důvěřivé klientce vydělat.

Paní Zdeně ani jedna z nabízených možností Buřinky nevyhovovala a obrátila se na redakci iDNES.cz, zda by se s tím nedalo něco dělat. Oslovili jsme spořitelnu a z tiskového oddělení dostali odpověď, že bez notářsky ověřeného souhlasu klientky se bohužel vzhledem k bankovnímu tajemství nemohou vyjadřovat ke konkrétnímu případu. Nicméně jim prý není popsaná situace lhostejná a doporučují klientce obrátit se na klientskou linku.

To však paní Zdena udělala ještě před tím, než oslovila naši redakci a nedozvěděla se nic jiného, než co stálo v dopise. Navíc prý paní na telefonu zrovna neoplývala ochotou případ řešit.

„Pokud se klientka obrátila na linku stavební spořitelny a nebyla spokojená s řešením své situace, určitě jí doporučujeme se obrátit na ombudsmana Finanční skupiny České spořitelny, který nastalou situaci vyřeší s klientkou individuálně,“ přišla další odpověď ze spořitelny.

Dát redakci plnou moc paní Zdena nechtěla, proto jsme jí poradili, aby se obrátila na ombudsmana, případně pokud by zvolila navýšení cílové částky, aby se pokusila usmlouvat snížení či odpuštění vstupního poplatku jako kompenzaci za neodbornou radu pracovnice na přepážce.

RadyNa co si dát pozor, když uzavíráte smlouvu

Stavební spoření stále zůstává jednou z nejzajímavějších forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. I když už nové smlouvy nejsou tak výhodné jako ty starší (nižší státní podpora i úroky), přece jen je celkové zhodnocení vyšší než například na spořicích účtech. To se na většině spořicích účtů v současné době pohybuje do jednoho procenta a těch pár výjimek, kde jsou úroky vyšší (aktuálně nejvíce u Sberbank 1,63 procenta, pak Waldviertler Sparkasse, Air Bank, LBBW a Zuno u účtu Plus) pravděpodobně nevydrží dlouho.

 • Než se pro smlouvu rozhodnete, prostudujte si dobře podmínky spoření. Měli byste vědět, že na naspořené peníze nebudete moci minimálně šest let sáhnout, spořit můžete maximálně do výše cílové částky. Při uzavření smlouvy zaplatíte jednorázový poplatek, zpravidla ve výši jednoho procenta z cílové částky. A to není poplatkům konec, spořitelny si účtují nemalý poplatek za roční vedení účtu (300 až 330 korun).
 • V současné době zhodnotíte vložené peníze nejlépe u Českomoravské stavební spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelny a Wüstenrotu, které nabízejí roční úrok 1,5 procenta, s maximální státní podporou pak můžete dosáhnout na efektivní zhodnocení necelých pět procent ročně. Podobného výsledku můžete dosáhnout i u Modré pyramidy, která nabízí zhodnocení jedno procento a k tomu bonus 0,5, nebo 0,7 procenta. Nejméně naspoříte nyní u Stavební spořitelny České spořitelny, kde dostanete na vklad jednoprocentní roční zhodnocení, s podporou to udělá až 3,4 procenta ročně.
 • Stavební spořitelny vyhlašují různé časově omezené akce. Sledujte je, můžete pak získat například vyšší úrok na několik měsíců, možnost vybrat si část naspořených prostředků bez sankcí, nebo vám odpustí část, či celý poplatek za uzavření smlouvy, který bývá zpravidla jedno procento z cílové částky.
 • Abyste nedopadli jako paní Zdena, ještě než půjdete smlouvu podepsat, měli byste mít jasno, jak vysokou cílovou částku zvolíte a kolik budete pravidelně spořit. Nenechávejte se „ukecat“ od pracovníka banky. Částka by měla být taková, abyste ji ideálně za šest až sedm roků dospořili. Počítat musíte nejenom své úložky, ale i úroky a státní podporu (nyní 10 procent z vkladu maximálně dva tisíce korun za rok). Pokud zvládnete posílat na účet 20 tisíc korun ročně (při této částce dosáhnete na nejvyšší efektivní zhodnocení), měla by být cílová částka 160 tisíc korun.
 • Pokud budete na staré smlouvě navyšovat cílovou částku, pamatujte, že kromě poplatku (jedno procento z navýšené částky) na vás budou čekat nové podmínky, které se budou týkat i původních úložek. Dejte si proto pozor, zda se vám navýšení za cenu snížení úrokové sazby vyplatí. V mnoha případech je pak výhodnější starou smlouvu vypovědět a případně uzavřít novou.
 • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední benefit: outplacement. Jak vám pomůže?

Firmy, které nezvládly náročné období pandemických opatření, začínají propouštět. Jen za květen přišlo o práci 12 104...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Prodej bytu s hypotékou se od jiných neliší. Jen papírování trvá déle

Prodám byt či dům, tak začínají inzeráty na realitních serverech. Řada majitelů, kteří byt k prodeji nabízí, na něj...

Než se ještě více zadlužit, je lepší odložit splátky úvěrů

Preventivní opatření proti šíření infekce covid-19 tvrdě zasáhla do ekonomiky a nejedné domácnosti se znenadání snížil...

Objemy hypoték navzdory pandemii trhají rekordy. Úroky mírně klesly

Očekávaný dramatický propad hypotečního trhu kvůli pandemii koronaviru nepřišel. Objemy sice oproti březnu poklesly,...

KOMENTÁŘ: Co bude s úrokovými sazbami u hypoték

Česká národní banka snížila základní sazbu o 75 bazických bodů na 1 procento. To vyvolalo u řady klientů otázku, kdy...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Bývalá pornoherečka Mia Khalifa žádá stažení videí. Fanoušci sepsali petici

Fanoušci bývalé pornoherečky jménem Mia Khalifa (27) požadují v nové petici, aby byla z internetu stažena veškerá videa...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...