Nechala se zlákat na stavební spoření a doplatila na neznalost bankéřky

aktualizováno 
Stavební spoření je v Česku hodně oblíbené, má ho 40 procent lidí. Pokud se smíříte s tím, že na peníze šest let nesáhnete, tak díky státní podpoře našetříte více než na spořicím účtu. Abyste však využili všech výhod, je třeba znát pravidla. Jejich neznalost se stala osudnou čtenářce Zdeně.
Stavební spoření stále zůstává jednou ze zajímavých forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. Před podpisem smlouvy je však dobré znát podmínky spoření. Ilustrační snímek

Stavební spoření stále zůstává jednou ze zajímavých forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. Před podpisem smlouvy je však dobré znát podmínky spoření. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Paní Zdena měla v České spořitelně na účtu „přebytečných“ 100 tisíc korun. Při jedné návštěvě pobočky ji bankéřka přemluvila, aby si založila stavební spoření. Prý to pro ni bude výhodné, přesune tam celou částku, nebude se muset celé roky o nic starat, na účet jí budou přibývat úroky (tehdy dvě procenta ročně) a státní podpora.

Zdena se nikdy o stavební spoření nezajímala, neznala tedy podmínky ani parametry spoření. Myslela si, že je to pro ni výhodná forma spoření. Důvěřovala bankéřce, proto hned na místě smlouvu i příkaz k úhradě podepsala. A těšila se na zhodnocení. Jenže už za rok ji dopis z Buřinky zrovna moc nepotěšil. Přespořila prý cílovou částku, proto doporučují smlouvu co nejdříve ukončit a založit novou, případně u té stávající zvýšit cílovou částku. Co se stalo?

Nastavení výše cílové částky je důležité

Fakta

 • Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny téměř polovina účastníků stavebního spoření od počátku ví, že úspory využije na bydlení.
 • Desetina respondentů si stavební spoření zakládá s vidinou budoucího úvěru.
 • Nové stavební spoření si v dohledné době plánuje založit osm procent lidí.
 • Každý druhý Čech, který v současnosti má stavební spoření, uvažuje o jeho opakování v budoucnosti.
 • Podle výzkumu Lišky (ČMSS) si 68 % lidí myslí, že má stavební spoření budoucnost.
 • Pětina z nich jako důvod spoření uvádí zajištění dětí a vnoučat.
 • Nejvíce důvěřují stavebnímu spoření mladí (80 %). Postupně víra mírně klesá, ale i ve skupině nad 60 let se pohybuje nad 60 %.

Problém byl v nastavení cílové částky. Paní Zdena totiž na radu bankéřky podepsala smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou 100 tisíc korun, a zároveň na spoření vložila jednorázově také 100 tisíc.

Je jasné, že smlouva nemohla paní Zdeně vydržet déle než rok, protože v momentě, kdy banka připsala úroky a státní podporu i po odečtu poplatku za založení (ten byl v době sjednání v akci za polovinu), vedení účtu a daně z úroků, překročil zůstatek nastavenou cílovou částku.

Po roce bylo tedy na účtu stavebního spoření přes 104 tisíc korun. A právě proto mohla spořitelna smlouvu vypovědět pro nedodržení podmínek, nebo požádat klientku, aby částku navýšila. Samozřejmě opět za poplatek jedno procento z navýšení a co je horší, s vidinou nižšího zhodnocení, protože spořitelna mezitím snížila úroky z vkladů ze dvou na jedno procento ročně.

Dočká se klientka nějaké kompenzace?

Že podmínky stavebního spoření neznala paní Zdena, je sice smutné, ale že je neznala pracovnice banky, je hodně špatně. Nechceme paní za přepážkou podsouvat zlý úmysl, že by chtěla snadno na důvěřivé klientce vydělat.

Paní Zdeně ani jedna z nabízených možností Buřinky nevyhovovala a obrátila se na redakci iDNES.cz, zda by se s tím nedalo něco dělat. Oslovili jsme spořitelnu a z tiskového oddělení dostali odpověď, že bez notářsky ověřeného souhlasu klientky se bohužel vzhledem k bankovnímu tajemství nemohou vyjadřovat ke konkrétnímu případu. Nicméně jim prý není popsaná situace lhostejná a doporučují klientce obrátit se na klientskou linku.

To však paní Zdena udělala ještě před tím, než oslovila naši redakci a nedozvěděla se nic jiného, než co stálo v dopise. Navíc prý paní na telefonu zrovna neoplývala ochotou případ řešit.

„Pokud se klientka obrátila na linku stavební spořitelny a nebyla spokojená s řešením své situace, určitě jí doporučujeme se obrátit na ombudsmana Finanční skupiny České spořitelny, který nastalou situaci vyřeší s klientkou individuálně,“ přišla další odpověď ze spořitelny.

Dát redakci plnou moc paní Zdena nechtěla, proto jsme jí poradili, aby se obrátila na ombudsmana, případně pokud by zvolila navýšení cílové částky, aby se pokusila usmlouvat snížení či odpuštění vstupního poplatku jako kompenzaci za neodbornou radu pracovnice na přepážce.

RadyNa co si dát pozor, když uzavíráte smlouvu

Stavební spoření stále zůstává jednou z nejzajímavějších forem spoření, zejména pro děti a mladé lidi. I když už nové smlouvy nejsou tak výhodné jako ty starší (nižší státní podpora i úroky), přece jen je celkové zhodnocení vyšší než například na spořicích účtech. To se na většině spořicích účtů v současné době pohybuje do jednoho procenta a těch pár výjimek, kde jsou úroky vyšší (aktuálně nejvíce u Sberbank 1,63 procenta, pak Waldviertler Sparkasse, Air Bank, LBBW a Zuno u účtu Plus) pravděpodobně nevydrží dlouho.

 • Než se pro smlouvu rozhodnete, prostudujte si dobře podmínky spoření. Měli byste vědět, že na naspořené peníze nebudete moci minimálně šest let sáhnout, spořit můžete maximálně do výše cílové částky. Při uzavření smlouvy zaplatíte jednorázový poplatek, zpravidla ve výši jednoho procenta z cílové částky. A to není poplatkům konec, spořitelny si účtují nemalý poplatek za roční vedení účtu (300 až 330 korun).
 • V současné době zhodnotíte vložené peníze nejlépe u Českomoravské stavební spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelny a Wüstenrotu, které nabízejí roční úrok 1,5 procenta, s maximální státní podporou pak můžete dosáhnout na efektivní zhodnocení necelých pět procent ročně. Podobného výsledku můžete dosáhnout i u Modré pyramidy, která nabízí zhodnocení jedno procento a k tomu bonus 0,5, nebo 0,7 procenta. Nejméně naspoříte nyní u Stavební spořitelny České spořitelny, kde dostanete na vklad jednoprocentní roční zhodnocení, s podporou to udělá až 3,4 procenta ročně.
 • Stavební spořitelny vyhlašují různé časově omezené akce. Sledujte je, můžete pak získat například vyšší úrok na několik měsíců, možnost vybrat si část naspořených prostředků bez sankcí, nebo vám odpustí část, či celý poplatek za uzavření smlouvy, který bývá zpravidla jedno procento z cílové částky.
 • Abyste nedopadli jako paní Zdena, ještě než půjdete smlouvu podepsat, měli byste mít jasno, jak vysokou cílovou částku zvolíte a kolik budete pravidelně spořit. Nenechávejte se „ukecat“ od pracovníka banky. Částka by měla být taková, abyste ji ideálně za šest až sedm roků dospořili. Počítat musíte nejenom své úložky, ale i úroky a státní podporu (nyní 10 procent z vkladu maximálně dva tisíce korun za rok). Pokud zvládnete posílat na účet 20 tisíc korun ročně (při této částce dosáhnete na nejvyšší efektivní zhodnocení), měla by být cílová částka 160 tisíc korun.
 • Pokud budete na staré smlouvě navyšovat cílovou částku, pamatujte, že kromě poplatku (jedno procento z navýšené částky) na vás budou čekat nové podmínky, které se budou týkat i původních úložek. Dejte si proto pozor, zda se vám navýšení za cenu snížení úrokové sazby vyplatí. V mnoha případech je pak výhodnější starou smlouvu vypovědět a případně uzavřít novou.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.
Specialista IT

Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s.
Praha

Najdete na iDNES.cz