Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Stavební spoření sjednané na příbuzného může přinést problémy

Kvůli získání více státních podpor si někdy zájemci o spoření sjednávají v rámci rodiny více smluv – jednu na sebe, další na příbuzného. Úspory pak zasílají na svou i na cizí smlouvu. Pokud však majitel smlouvy zemře, může takový horlivý spořitel o své peníze přijít.
Je dobré předem zvážit rodinné vztahy. V případě úmrtí by se mohly objevit problémy.

Je dobré předem zvážit rodinné vztahy. V případě úmrtí by se mohly objevit problémy. | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

Pravidla poskytování státní podpory

Maximální výše státní podpory, kterou může účastník stavebního spoření ročně získat, činí tři tisíce korun. Této částky dosáhne v případě, kdy během kalendářního roku naspoří alespoň dvacet tisíc korun. Pokud se jedná o starší smlouvu sjednanou do konce roku 2003, může získat až čtyři a půl tisíce korun, a to při ročně uspořené částce osmnáct tisíc korun. V obou případech pak pro výplatu státní podpory musí splnit ještě několik dalších zákonem stanovených podmínek.

Sjedná-li si někdo více vlastních smluv, může o stání podporu žádat třeba u každé z nich. Celkový součet záloh státní podpory ke všem jeho smlouvám v příslušném kalendářním roce však bude maximálně tři tisíce korun. Toto pravidlo platí od roku 2004. Podle starší úpravy platné do konce roku 2003 mohl každý účastník stavebního spoření žádat o státní podporu pouze u jedné ze svých smluv.

Někdo si však chce spořit vyšší částky a kvůli maximalizaci státní podpory si pak v rámci rodiny sjedná více smluv. Kromě vlastního stavebního spoření si spoří na smlouvu, kterou si na své jméno uzavřou třeba jeho rodiče nebo prarodiče. Zde je však dobré předem zvážit rodinné vztahy, jelikož například v případě úmrtí některého z nich by se mohly objevit problémy.

Postup při úmrtí účastníka stavebního spoření

Postup, jak nakládat se smlouvou a s uspořenou částkou v případě úmrtí účastníka stavebního spoření, přesně stanovuje zákon o stavebním spoření. V případě úmrtí přecházejí práva a povinnosti vyplývající ze stavebního spoření na pozůstalého manžela. Pokud manžel není, mohou se dědici dohodnout, že stavební spoření převezme jeden z nich. Pokud k takové dohodě nedojde, stavební spoření zaniká a v dědickém řízení se vypořádá pouze uspořená částka, včetně úroků a poměrné částky státní podpory ke dni úmrtí účastníka stavebního spoření. Přestože tedy nebude dodržena šestiletá minimální doba spoření (u starších smluv pětiletá), příslušná částka státní podpory bude vyplacena.

§ 8 Zákona o stavebním spoření č. 96/1993 Sb.
Úmrtí účastníka stavebního spoření

1. V případě úmrtí účastníka přecházejí práva a povinnosti vyplývající ze stavebního spoření na pozůstalého manžela. K tomu soud přihlédne v řízení o dědictví. 
2. Není-li pozůstalý manžel, jsou práva a povinnosti vyplývající ze stavebního spoření předmětem dědění, jen dohodnou-li se dědicové v dohodě o vypořádání dědictví, že práva a povinnosti ze stavebního spoření převezme jeden z nich. 
3. Nedojde-li mezi dědici k dohodě podle odstavce 2, smlouva o stavebním spoření zaniká dnem úmrtí zůstavitele a v dědickém řízení se vypořádá pouze uspořená částka, včetně úroků a poměrné částky státní podpory ke dni úmrtí účastníka stavebního spoření.
Zdroj: Fincentrum.cz

Je však třeba si uvědomit, že se zde nejedná pouze o nejbližší přímé vztahy mezi dětmi, jejich rodiči či prarodiči, kteří se spolu na takovém spoření domluvili. Do dědického řízení vstupují také například tety a strýcové jako neopomenutelní dědici majetku zesnulého prarodiče. Neopomenutelnými dědici rodičů jsou sourozenci. Pokud si tedy někdo chce spořit na smlouvu, kterou si pro něj sjedná někdo z příbuzných, měl by vzít v úvahu vztahy v širším kruhu rodiny.

Závěť ani smlouva vrácení peněz nezajistí

Uvedené ustanovení zákona o stavebním spoření je ustanovení kogentní, takže zde nelze postupovat podle obecné úpravy obsažené v občanském zákoníku. Má rovněž přednost před závětí. Takže pokud by si chtěl ten, kdo si spoří na cizí účet, zajistit, že o své peníze nepřijde, nepomůže mu ani případná závěť majitele smlouvy, pokud by byla v rozporu se zákonem o stavebním spoření. To samé by platilo i o jakékoli smlouvě, kterou by si za tímto účelem mezi sebou sjednali. Rovněž pokud účastník stavebního spoření provede vinkulaci ve prospěch určené osoby, nijak jí tím nepomůže, jelikož jeho úmrtím tato vinkulace zaniká.

Smlouva sjednaná na nezletilé dítě

I v tomto případě je třeba předem zvážit rodinné vztahy. Rodiče, kteří chtějí dítěti něco naspořit, se někdy obávají, že si dítě po dosažení zletilosti úspory vyzvedne a utratí za něco zcela jiného, než by si přáli. Ani zde se však proti takovému případnému problému nemohou předem nijak "pojistit". Pokud je smlouva o stavebním spoření sjednána na jméno dítěte, je i s uspořenou částkou jeho vlastním majetkem a v nakládání s ní mu nelze nijak bránit. Nepomůže zde opět ani žádná vinkulace. Rodiče jako zákonní zástupci mohou se smlouvou nakládat pouze do dovršení osmnácti let věku dítěte.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Úvěr na chatu mívá přísnější podmínky. Co si ohlídat, aby koupě vyšla

Zavedená představa, že hypotéku si lze vzít jen na stálé bydlení, padla. Banky ochotně poskytují peníze i na rekreační...

Jaro a lockdown nahrávají rekonstrukcím. Jak je ale zafinancovat?

Pandemie a s ní spojené restrikce zcela změnily způsob, jakým vnímáme vlastní bydlení. A změnily se také naše potřeby a...

KOMENTÁŘ: Družstevní bydlení zažívá rozkvět. Proč stojí za úvahu?

Zdražování nemovitostí v Česku pokračuje, a to i přes pandemii. Pořídit si vlastní bydlení či větší byt je pro řadu...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...