Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Šest nejasností o stavebním spoření

Stavební spoření má či měl snad každý. Je to zdánlivě nejjasnější finanční produkt. I kolem něj však koluje spousta otázek a mýtů. Některé z nich vysvětluje Helena Dušková z Wüstenrotu.
Pokud jste ještě nepoukázali na stavební spoření žádnou platbu, je možné požádat o snížení cílové částky. Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepoukázali na stavební spoření žádnou platbu, je možné požádat o snížení cílové částky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak vysoká je optimální cílová částka, na kterou by si klient měl uzavřít stavební spoření, když chce co nejvyšší roční zhodnocení úspor?
U spoření s čerpáním plné státní podpory dvou tisíc korun ročně (každoroční úložka 20 tisíc korun) vychází optimální částka u šestiletého spoření na 160 tisíc korun.

Jakmile by však klient spořil jen o několik měsíců déle než šest let, překročily by jeho úspory výši cílové částky, což je nežádoucí. Z dlouholeté zkušenosti víme, že zákazníci spoří většinou déle, proto vždy doporučujeme zvolit raději vyšší cílovou částku – v tomto případě alespoň 200 tisíc korun.

Klient si uzavřel spoření s cílovou částkou jeden milion korun. Neuvažuje však o úvěru, prostě jen podlehl přesvědčování poradce. Je ještě nějaká cesta zpět, aby nemusel platit vysoký poplatek za uzavření smlouvy?
Pokud ještě nepoukázal na stavební spoření žádnou platbu, je možné požádat o snížení cílové částky. Klientovi pak bude účtována úhrada za uzavření smlouvy podle nové, snížené cílové částky. V tomto případě je také možné požádat o zrušení smlouvy, za což klient nezaplatí žádné peníze, a založit si novou smlouvu na nižší cílovou částku.

Slovníček

  • Bonita: Schopnost klienta splácet závazky, například úvěr ze stavebního spoření. Posuzuje se podle příjmů, výdajů, počtu vyživovaných osob, ale i věku, zaměstnání, bydliště.
  • Cílová částka: Bývá rovna součtu vlastních vkladů, státní podpory, úvěru ze stavebního spoření a úroků. Klient si ji obvykle stanovuje podle toho, kolik peněz chce mít od stavební spořitelny k dispozici. Překročení cílové částky stavební spořitelny neumožňují, její navýšení však ano. Podle cílové částky se stanovuje poplatek za sjednání smlouvy (obvykle jedno procento).
  • Hodnotící číslo: Dosažení určitého hodnotícího čísla je jednou z podmínek k přidělení úvěru. Je to parametr závislý na výši úspor a dosavadní době spoření. Každá spořitelna ho stanovuje trochu jinak.
  • Pravidelný vklad: Suma, již se klient zaváže pravidelně ukládat na účet stavebního spoření, obvykle to bývá minimálně 0,5 procenta cílové částky.
  • Státní podpora: Lze získat nejvýše 2 000 korun za kalendářní rok, je to 10 procent z ročně uspořené částky. Nárok na výplatu státní podpory vznikne, pokud vydržíte spořit šest let nebo vám byl přidělen řádný úvěr.
  • Řádný úvěr: Smí být poskytnut pouze na financování bytových potřeb, nejdříve po dvou letech po uzavření stavebního spoření za současného dosažení určeného hodnotícího čísla a naspoření určitého procenta cílové částky (stanovují spořitelny).

Jaký je rozdíl mezi řádným a překlenovacím úvěrem?
Nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření vzniká klientovi po splnění podmínek – trvání smlouvy 24 měsíců, naspoření nějaké části cílové částky (obvykle 40 procent) a dosažení určité výše ohodnocovacího čísla, které poměřuje zásluhy zákazníka – výši a délku spoření. Poskytnutím úvěru končí fáze spoření a klient si může uzavřít další smlouvu se státní podporou.

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje podmínky pro vznik nároku na úvěr ze stavebního spoření. Měsíční splátka překlenovacího úvěru se skládá z dospořování (do předepsané minimální úspory, oněch 40 procent) a splátky úroků, neobsahuje splátku jistiny. Po naspoření minimální částky a dosažení stanovené výše ohodnocovacího čísla dojde k přidělení cílové částky a překlenovací úvěr se "překlopí" v ten řádný. Pak klient začne splácet jistinu.

Jako výhoda stavebního spoření se často uvádí úvěr s jasně daným a předem známým úrokem a také možnost půjčku kdykoli splatit. Jak postupovat, když toho chci využít?
Možnost úvěr kdykoliv splatit (bez sankcí či poplatků) platí pouze pro úvěr ze stavebního spoření, ne pro ten překlenovací. Klient by měl nejprve požádat stavební spořitelnu o vyčíslení zůstatku dluhu a příslušnou částku jí pak poukázat.

V případě dědictví je možné mít dvě smlouvy se státní podporou. Změní na tom něco nový občanský zákoník?
Ano, zatím to je možné v případě úmrtí klienta do 31. prosince 2013. Podle novely zákona o stavebním spoření schválené v souladu s novým občanským zákoníkem nelze v případě úmrtí účastníka stavebního spoření smlouvu zdědit. To znamená, že smrtí majitele smlouvy o stavebním spoření tato zaniká, naspořené peníze samozřejmě budou předmětem dědictví.

Prý se může stát, že exekutor stáhne ze stavebního spoření peníze, a člověk tak přijde o státní podporu, i o tu již připsanou. Lze se nějak bránit?
Stavební spořitelna není oprávněna informovat klienta o takzvané žádosti exekutora o součinnost ani o blokaci na jeho účtu. Je to kvůli možného maření výkonu ze strany klienta. Situaci se dá zabránit pouze tím, že zákazník nebere na lehkou váhu výzvy k uhrazení svých dluhů, o kterých je vždy opakovaně informován písemně poštou.

Spoření i půjčky na FINmarket.cz

Zajímáte se o spoření a úvěry? Podívejte se na srovnání spořicích účtů i půjček na FINmarket.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Peníze zpět. Investice do bydlení, které šetří nebo vytváří energii, se vrátí

Advertorial Češi stále častěji pokrývají své střechy solárními panely. Ve hře je, že malé fotovoltaické elektrárny budou pro velkou...

Slevové akce u hypoték končí, úrokové sazby opět rostou

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu po dvou měsících poklesu v listopadu opět vzrostla. Období...

Průměrná dlužná částka opět vzrostla, blíží se k půlmilionové hranici

Čeští exekutoři nově průměrně vymáhají bez penále, úroků a dalších poplatků po dlužnících částku přesahující 488 500...

Pokles úroků u hypoték se nekoná. Je v řádu setin procent, říká ekonom

To, že by nějak výrazně klesaly úroky u hypoték, se mluvit rozhodně nedá. Pokles je v řádu setin procent a ještě v...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...