Diskuse k článku

Stavební spoření nevzdávejte

Smlouvy o stavebním spoření, které byly uzavřeny před několika lety, jsou z hlediska výnosů výhodnější než ty sjednávané podle aktuálních podmínek. A nejde jen o státní podporu, ale i o úročení vkladů. Proto se v některých případech vyplatí starší smlouvy neukončovat, není-li to nutné. Je však třeba dát si pozor na některá omezení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lucie

Platíte úrok z vlast.peněz
Zajímavé je, že poté, co si vezmete úvěr ze stavebního spoření - spořitelna započítá do úvěru i vaše původně vložené peníze a platíte z nich spořitelně úrok, který jistě přesahuje ten, který předtím spořitelna platila vám! To jso finty, co?
0/0
15.6.2005 15:36

Tomáš Marný

Re: Platíte úrok z vlast.peněz
Nastudujte si nejdřív něco o úvěru a meziúvěru a pak nás tady ohromujte svými vědomostmi... BTW když máte na běžném účtě 100 kKč a od své banky si 200 kKč vypůjčíte, tak také platíte úrok jenom z rozdílu mezi půjčenými penězi a tím, co máte na účtě?
0/0
19.6.2005 15:39

Honza

Re: Platíte úrok z vlast.peněz
To ale mluvíte o překlenovacím úvěru, u toho to tak je.  U přiděleného již nikoliv.
0/0
19.6.2005 18:01

Staša Petr

Dotaz o pokračování
Abych se nedostal na cílovou čásku a mohl pokračovat ve spoření i po pěti letech je možné vybrat nějakou hotovost?
0/0
11.6.2005 18:55

iuos

hmm
ne
0/0
13.6.2005 9:33

Admin_

Socky, socky, kam jste to dopracovaly
, Stavební spoření je čistý nesmysl - stát peníze sebere daňovým popleteníkům, aby je rozdal těm, na 5 let zmrazí svůj vklad a snesou poplatkovou žeň a formulářovou válku... Protože "je to strašně výhodné" spoří většina populace. Všichni jsou spokojení, nejvíc kupodivu ti největší sponzoři - daňoví popleteníci. Nebo myslíte, že přijede nějaký Egon Hufnágl a do státního rozpočtu nasype miliardy na stavebko? Socky jsou podobné kuru - mozek minimální, pařátky hrabivé, intenzita kvoku vysoká :-)
0/0
8.6.2005 20:33

POUŽIJ MOZEK

Re: Socky, socky, kam jste to dopracovaly
Bože, Admine, ty jsi fakt úchyl !!!
0/0
9.6.2005 11:08

The_DoctoR

Kdy a kde uzavřít smlouvu?
Dobrý den, rád bych v nejbližší době uzavřel smlouvu o stavebním spoření, ale rád bych věděl, kdy je nejvýhodnější uzavřít smlouvu (kvůli státní podpoře). A u které stavební spořitelny bych si měl smlouvu uzavřít, když nebudu chtít úvěr? Děkuji moc...
0/0
8.6.2005 19:34

Hagen

Re: Kdy a kde uzavřít smlouvu?
to máš úplně jedno
0/0
8.6.2005 21:34

.

Následné smlouvy.
Jako daleko větší průšvih vidím to, že řada lidí ještě před koncem roku 2003 uzavírala narychlo následné smlouvy s často přemrštěnými cílovými částkami ( bohužel i díky mohutné mediální masáži, kterou všichni dealeři stav.spořitelen hojně využili), ale vůbec si neuvědomila, že na tyto nově uzavřené smlouvy, aby opravdu st. podpora byla v pův. výši, t.j. 4,5 tis., musela převést požadavek na st. podporu nejpozději do konce minulého roku. Což mnoho lidí ještě vůbec nezaregistrovalo. V klidu si stále spoří na svou pův. sml., s tím, že až dosáhnou cíl. částky, převedou požadavek na sml. uzavřenou před koncem r. 2003 a budou pořád brát st.podp. v nezměněné výši. Mají přeci sml. uzavřenou před novelou ! To je ale velký omyl. Na této skutečnosti se bohužel také podepsali naši zákonodárci, protože se do poslední chvíle nemohli dohodnout,jak to vlastně bude. Novela tohoto zákona tak byla schválena až během prosince, kdy už mnoho lidí mělo násl. smlouvy uzavřeno a dále se o to nestarali.
0/0
8.6.2005 18:25

Jana

Re: Následné smlouvy.
ja nikoho takhle blbyho neznam, asi mas tupe kamarady:D
0/0
9.6.2005 18:02

torx

beh na dlouhou trat
Za ty prachy co si tam sporite si mozna neco koupite ale byt ROZHODNE NE byt v Pha stoji dneska od jednoho mil. vyse . tak si vy mago*i spocitejte kdy teto castky dosahnete  tak mozna v duchodu a to se jeste modlete at ty sporitelny nekdo nevytuneluje
0/0
8.6.2005 16:07

bežec

Re: beh na dlouhou trat
A v tom je celý smysl stavebního spoření . Něco si naspořím a  zbytek mi půjčí.  Pak mi tunelování bude šumafuk.
0/0
8.6.2005 16:56

torx

Re: Re: beh na dlouhou trat
hmmm.... a kolik mas nasporino?
0/0
8.6.2005 17:05

.

Re: Re: Re: beh na dlouhou trat
Dnes můžete mít překlenovacího úvěru i při 10% akontaci. Někdy nemusíte mít vůbec nic, tedy 0 % cílové částky. Pak ale úvěr většinou musíte zajistit zástavou nemovitostí, což znamená přece jen výdaje (odhad, popl. za výpisy z KN), dále popl. za poskytnutí úvěru a 1% z cílové částky za uzavření smlouvy. Např. úvěr s nulovou akontací ve výši 1 mil. Kč znamená 10.000,- za uzavření smlouvy, cca 3.000 - 5.000,- Kč za odhad, cca 300,- za výpisy z KN, popl. za zprac. takového úvěru cca 5.000,-Kč. Málokterá st. spořitelna Vám půjčí 100 % odhad.ceny (většinou je to cca 80 % odhadu a to jen v případě, že pozemek pod nem. je součástí prodeje, pokud je pozemek ve vlastnictví někoho jiného, pak počítejte, že dostanete tak cca 60 % odhadu). POZOR ODHADNÍ CENA SE ČASTO NEROVNÁ CENĚ KUPNÍ ! Z výše uvedeného vyplývá, že je potřeba dofinancovat v takovém případě jiným způsobem, t.j. když nic nemáš, tak jiným úvěrem.Alfou omegou ale stále zůstává dostatečný příjem.HOLT : BEZ PENÉZ DO HOSPODY NELEZ !
0/0
8.6.2005 17:45

běžec

Re: Re: Re: beh na dlouhou trat
Já mám už i splaceno a bydlím ve vlastním. Máme krásný domek . Na novou fasádu, kterou jsme právě dodělali, si ještě asi taky půjčím. Teď se směju takovým, kteří jen fňukají a nadávají, že stavební spoření je nanic.
0/0
9.6.2005 8:16

iuos

hmm
no, ne všichni lidi v čr bydlí v praze - je tu sposuta lokalit, kde se dá koupit byt do 300tis.   - a těm se zase nemusí líbit to, že se v přehledech o možnostech získat úvěr na bydlení operuje jenom s milionem - já v teplicích koupil byt za 275tis. úvěr jsem si bral 260tis -  a nikd ena netu jsem nenašel článek, tkerý se zabýval takovými - pro některé jistě směšnými - částkami a nebo pouze povrchně  a pro takový částky je stavebko mnohem výhodnější než úvěr - o tom,ž e na družstevní byt těžko použiju hypotéku (kdybych měl čím ručit, tak i neberu úvěr) - hypotéka se vyplatí tak pro ceny v praze a podobných lokalitách - ale tam je zase problém v tom ručení
0/0
9.6.2005 14:03

xy

výhodně nevýhodné smlouvy
Doporučujeme autorce článku si přečíst nejdříve všeobecné obchodní podmínky a zákon o stavebním spoření a neuvádět tak veřejnosti líbivé polopravdy. Např.z čeho se skládá cílová částka.To ,co se někomu může zdát zbytečné, je pro jiného velice výhodné. Autorka článku je placena hodinovou sazbou nebo  provizí podle počtu příspěvků?
 
0/0
8.6.2005 14:39

.

Re: výhodně nevýhodné smlouvy
Tohle bych zrovna autorovi článku příliš nevyčítal, prakticky je úplně jedno co je napsáno v obchodních podmínkách o cílové částce, resp z čeho se skládá. Pro člověka, který chce smlouvu využít pouze jako výhodné spoření je opravdu dost zbytečné uzavírat cílovou částku v řádu statisíců. Akorát opravdu zbytečně zaplatí vyšší popl. za uzavření smlouvy a dealer dostane vyšší provizi. Na cílovou částku 300 tis. by při přednovelových podmínkách takový člověk spořil více než 10 let. A v případě, že přeci jen budete chtít využít smlouvu na úvěr Vám stav. spořitelna cíl. částku velmi ráda upraví rovnou při žádosti o úvěr, je to opravdu jen formalita, protože je to samozřejmě pro ně dobrej kšeft. A obchodní podmínky i toto samozřejmě připouštějí jako možnou změnu smlouvy.
0/0
8.6.2005 17:55

madam

Re: Re: výhodně nevýhodné smlouvy
Je sice pravda, že stavební spořitelna vám ráda navýší cílovou částku pri žádosti o úvěr, ale je možné, že tak jako teď přijdete o úroky,  příště můžete přijít o výhodnější státní podporu. Tak jako u smluv uzavřených v r.03 se státní podporou od r 05. 
0/0
9.6.2005 8:24

.

Re: Re: Re: výhodně nevýhodné smlouvy
Pokud budete navyšovat cíl. částku až při žádosti o úvěr na sml. staršího data, která se Vám dosud úročila třeba i 4 %, sníží se Vám sice kred. úrok po dobu překl. úvěru, ale zároveň Vám klesne i úroková sazba z řádného úvěru a to celkem o dost. Navíc snížení úrokové sazby alespoň u stav. spořitelny se kterou mám osobní zkušenost, není ZPĚTNÉ, ale nižší úrok Vám začne běžet až po přijetí návrhu na zvýšení cílové částky. Z výše uvedeného tady, madam, vyplývá, že pro Vás jako klienta je nejvýhodnější požádat o navýšení cíl. částky až v okamžiku žádosti o úvěr. Jednak Vám do té doby běží vyšší kred. úrok z vkladů, jednak se Vám sníží úrok z úvěru a hlavně v té chvíli již pravděpodobně přesně víte, jak vysoký úvěr vlastně potřebujete a podle toho si cíl. částku upravíte.
0/0
9.6.2005 11:18

.

Re: Re: Re: výhodně nevýhodné smlouvy
Co se týka problému se st. podporou na násl. smlouvách ( popsal jsem to o několik příspěvků výše ), je také vina na straně samotných klientů, kteří by se měli více starat o svoje finanční aktivity ( a teď nemyslím jen smlouvy st. spoření ), více sledovat změny a zajímat se o to co se děje s jejich penězi a ne jen nadávat na stát, banky, spořitelny, atd., atd....Pokud vím, tak alespoň moje st. spořitelna, se kterou jsem sepsal smlouvu, upozornila na nutnost přepsání požadavku na st,. podporu min. 2 x ( předpokládám, že všechny své "ovečky ") a to jednou přílohou k výpisu a jednou byla tato informace otištěna v časopise, který vydávají a bezplatně zasílají všem klientům. Toto upozornění jsem také několikrát četl v běžném tisku. Přesto je velmi mnoho lidí, kteří se budou ještě divit, až jim přijde st. podpora v nižší podobě než očekávali.
0/0
9.6.2005 11:30

Jana

Re: Re: výhodně nevýhodné smlouvy
ty jsi hloupoucke, smyslem clanku prece bylo prave to, ze se da sporit nejen 5 let, ale trebas i 10 a vic:D
0/0
9.6.2005 18:04

.

Re: Re: Re: výhodně nevýhodné smlouvy
Hloupoučké Janě, nevím, zda se zúčastňuješ poprvé, ale na této stránce jde o diskuzi, kde jednotlivý přispěvatelé reagují přímo na článek NEBO NA JEDNOTLIVÉ PŘÍSPĚVKY DISKUTUJÍCÍCH. Najdi si vlákno Jano !!! Ať si v obraze !!
0/0
10.6.2005 21:08

.

Re: Re: Re: Re: výhodně nevýhodné smlouvy
Sorry za hrubou pravopisnou chybu, správně česky : jednotliví. Příště si to po sobě radši ještě jednou přečtu.
0/0
10.6.2005 21:10

jana

hehe
anio podepsat se neumis, ani pravopis neumis
0/0
13.6.2005 15:21

jana

pravdu mam samozrejme ja:)))))
ale ja jsem reagovala spravne, asi ses nejake zmatene a neumis s diskusema zachazet. zapis se do internetoveho kurzu nebo spis do nejakej psychoterapie
0/0
13.6.2005 15:20

ivo

VSS KB
Za půl procenta cílové částky lze po 5 letech vybrat peníze do zhruba deseti dnů.Nemusíš čekat ani 3 měsíce.Nebo založ smlouvu následnou, bez vložení peněz a dostaneš se k penězům taky dříve.Smlouva pak pro neplacení zanikne  a ty máš chechtáky dřív.
0/0
8.6.2005 11:09

SocPredator

Re: VSS KB
NA tom ale nevidím nic pozitivního :-)
0/0
8.6.2005 11:44

mm

Vyšší cílové částky ne vždy v neprospěch klientů!
Ne vždy se cílová částka musela zvyšovfat pro prospěch finanních poradců a jejich provizí. Již proto,že stav.spoření není omezeno délkou trvání,bylo výhodnější uzavřít smlouvu na vyšší cílovou částku,než se předpokládalo naspořit z toho důvodu,že po 5-ti létech se naspořené penbíze daly bez problémů vybrat, a nebyla-li tato potřeba akutní, nic nebránilo dále spořit.V tom případě to bylo velice likvidní a výhodné spoření a v článku popisovaném případě to stálo 1.500kČ, které se vrátily a víceméně i zhodnotily hned v prvním roce spoření.
0/0
8.6.2005 10:48

MedaBeda

Re: Vyšší cílové částky ne vždy v neprospěch klientů!
Za tehdejších podmínek měl z vyšší cílové částky prospěch jen a jen zprostředkovatel. Bylo daleko výhodnější zrušit starou smlouvu a uzavřít novou - neležely ti tam zbytečně peníze.
0/0
8.6.2005 10:54

mm

Re: Re: Vyšší cílové částky ne vždy v neprospěch klientů!
A nová smlouva mi na dalších pět let znepřístupnila další korunky.
0/0
8.6.2005 14:39

xxy

stará smlouva
Smlouva KB z roku 1998, již bez státního příspěvku,úroky 4,5%,cílová částka 100 000, na účtu 95 000, již 2 roky se nespoří, pouze se připisují  úroky. Ve smlouvě se zavazuji, že pokud přespořím, jsou oprávněni automaticky navýšit o 20 000 a vzít si poplatek . Můžou též automaticky změnit původní úrokovou sazbu 3+1,5% dokonce zpětně? (Spořit nehodlám, pouze čekám na připsání úroků a to dokud to půjde.)
0/0
8.6.2005 10:38

ivo

Re: stará smlouva
Spořitelna to navýší jednostraně bez tvého podpisu tudíž ti procenta zůstanou.pokud navýšíš sám tak se ti úročení sníží.
0/0
8.6.2005 11:04

Plavec

Re: Re: stará smlouva
Nevim zda je to tak u KB, ale u Reifeisen ti seberou urokove zvyhodneni, ikdyz navysi cilovou castku sami. Je to proste trest za presporeni.
0/0
8.6.2005 13:07

F

Pozor na spořitelny
Spořím už 5 let se st.podporou 4500 kč, s úrokovým zvýhodněním, které dostanu až při určité výši hodnotícího čísla. Toho dosáhnu až za několik měsíců. Nedávno mi přišel dopis od spořitelny kde mi nabízí že mi naspořené peníze vyplatí během několika dní pokud vypovím ihned smlouvu (bez čekání běžných 3 měsíců). O tom že bych tím přišel o úrokové zvýhodnění (několik tisíc korun) se samozřejmě nezmínili. Všemožně se snaží co nejlevněji zbavit starých pro ně nevýhodných smluv. A tak si dejte pozor na tyto "výhodné" a jim podobné nabídky od spořitelen.
0/0
8.6.2005 10:05

Jana

Re: Pozor na spořitelny
A o kterou pojištovnu se jedná ?????
0/0
8.6.2005 12:11

SocPredator

Re: Re: Pozor na spořitelny
Nejspíš o žádnou, tady se bavíme o spořitelnách :-) Ale tohle dělá liška i pyramida... dá se to pochopit a neakceptovat.
0/0
8.6.2005 13:31

xy

Re: Re: Re: Pozor na spořitelny
Tohle "liška" nědělá, ta je totiž mazaná a ví, že by se jí to nevyplatilo. Úrokové zvýhodnění se nepřiznává podle výše hodnotícího čísla.
0/0
8.6.2005 14:42

jikas

Re: Pozor na spořitelny
al ejděte, tohle vypadá na HYPO, nejen kvůli dopisu, ale kvůli dodatečnému úrokovému zvýhodnění. ono, jak jde o prachy, tak je skoro každej svin*. je to smutný, ale je to tak, proto je nejlepší mít jednoho slušnýho člověka a svěřit mu svoje finance. ale to platí obecně (lékaři, právníci...)
0/0
8.6.2005 16:24

john

dotaz
Znamená to tedy, že i po uplynutí 5ti leté spořící lhůty a v případě vyšší cílové částky, lze čerpat státní podporu ve výši 4500 Kč a lepší úročení?
Díky
0/0
8.6.2005 10:04

VSS KB

Re: dotaz
Ano
0/0
8.6.2005 10:19

SocPredator

upřesnění
"Po 5 letech si můžete stavební spoření i nadále ponechat jako velmi výhodně úročený spořicí účet, který můžete ukončit kdykoli v případě potřeby." Přiznám se, že teď nevím jestli tam není nějaká výpovědní doba... mohl by autor článku upřesnit?
0/0
8.6.2005 9:45

lada

Re: upřesnění
Presne Ti neodpovim, ale nasporene prachy dostanes velmi rychle. Jedinou vyjimkou je statni podpora za posledni rok, tam se nacekas, ale to je vetsinou jen maly zlomek z penez na uctu.
0/0
8.6.2005 9:49

VSS KB

Re: upřesnění
Je tam výpovědní doba 3 měsíce , ale nevidím v tom žádný problém - jen s ní prostě musíte dopředu počítat.
0/0
8.6.2005 10:21

ivo

Re: upřesnění
Za půl procenta cílové částky lze po 5 letech vybrat peníze do zhruba deseti dnů.Nemusíš čekat ani 3 měsíce.Nebo založ smlouvu následnou, bez vložení peněz a dostaneš se k penězům taky dříve.Smlouva pak pro neplacení zanikne  a ty máš chechtáky dřív.
0/0
8.6.2005 11:12

.

Re: upřesnění
U st. sp. ČS, pokud máš smlouvu na 3 nebo 4% a ve výp. označíš, že žádáš o prominutí 3 měs. výp. lhůty, nezaplatíš žádný poplatek a peníze máš k dispozici cca do 14 dnů. Pokud máš smlouvu na 2% možnost prominutí výp. lhůty zůstává, ale je tam popl. 0,5% z cíl částky.
0/0
8.6.2005 18:02

Wiona

Re: upřesnění
U Lišky je výpovědní doba po pěti letech jeden měsíc.A problémy z vyplácením prostředků spořitelna nedělá!!Státní podpora se žádá v termínech,proto se na ni čeká.
0/0
8.6.2005 22:08

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz