Stavební spoření i úvěr přes internet

aktualizováno 
Které spořitelny poskytují svým klientům nejlepší on-line služby? Kde můžete bez omezení sledovat po internetu stav svého účtu a parametry smlouvy? Kde si můžete přes internet dokonce sjednat úvěr? U které stavební spořitelny získáte za on-line sjednání smlouvy finanční prémii?
internet

internet | foto: Profimedia

V minulém článku jsme se věnovali dvěma stavebním spořitelnám, které sjednávání smluv přes internet víceméně neumožňují. Jsou to ČMSS a HYPO a více si o tom můžete přečíst zde. Dnes se podíváme na ostatní čtyři stavební spořitelny, které jsou na tom s internetem lépe.

Všechny tyto stavební spořitelny umožňují uzavření nové smlouvy, ale nabízí ještě další služby. Někde je možné i on-line sjednání úvěru. Dále spořitelny nabízejí možnost sledovat přes internet pohyby na spořicím i úvěrovém účtu a také vývoj parametrů smlouvy o stavebním spoření (například výši hodnotícího čísla, výši částky, kterou je nutné ještě dospořit pro získání státní podpory v plné výši nebo dobu zbývající do přidělení úvěru).

Stavební spořitelna České spořitelny

Pro uzavření smlouvy o stavebním spoření má SS ČS na svých stránkách přehledný a jednoduchý formulář rozdělený do několika stránek. Každá kolonka, kterou klient vyplňuje, je opatřena nápovědou. Formulář hlídá formální správnost vyplňovaných kolonek, chybné údaje označí červeně a nepustí klienta na další stránku dokud chybu neopraví. Jedná se například o to, aby výše cílové částky byla uvedena v celých tisících, aby rodné číslo splňovalo podmínku dělitelnosti jedenácti, aby PSČ bylo zadáno ve správném formátu.

Po vyplnění všech údajů se klient dostane na poslední stránku, kde je uveden další postup. Spořitelna zašle klientovi vyplněný Návrh smlouvy o stavebním spoření ve dvou vyhotoveních, klient je zkontroluje, podepíše a jeden výtisk zašle v přiložené obálce zpět do spořitelny. Během několika dnů pak obdrží potvrzení o přijetí Návrhu a uzavření smlouvy.

Úvěr přes internet

Pokud jste samostatní a nechcete se zdržovat chozením na pobočku nebo sjednáváním schůzky s obchodním zástupcem, můžete si přes internet sjednat i úvěr. Po vyplnění a odeslání žádosti o úvěr spořitelna klienta informuje telefonicky nebo písemně o dalším postupu. Následně po předložení všech potřebných dokladů je žádost o úvěr projednána a pokud je vše v pořádku, spořitelna klientovi zašle poštou úvěrovou smlouvu k podpisu. Sjednání úvěru přes internet umožňuje SS ČS jako jediná.

Provedení změny ve smlouvě o stavebním spoření

On-line formulářem, lze provést všechny možné změny smlouvy, jako je například změna cílové částky, varianty spoření, požadavku na státní podporu či osobních údajů klienta. Pokud si klient chce zvýšit cílovou částku, vyplňovaný formulář jej nezapomene upozornit, že se mu tím změní úroková sazba na dnešní aktuální výši. (Stavební spořitelny totiž umožní klientům zvýšení cílové částky jen za cenu přistoupení na aktuální úrokové sazby. Nechtějí navyšovat starší smlouvy, u kterých jsou vklady lépe úročeny.)

Slevy žádné

Dalo by se očekávat, že při vyloučení zprostředkovatele z celého procesu a využití on-line služeb by klient mohl za své vlastní přičinění získat nějaké zvýhodnění či slevu. Nic takového však SS ČS nenabízí. Poplatky jsou zcela stejné jako při klasickém postupu.

Další nástroje na webu SS ČS

Velmi zajímavou hračkou je on-line úvěrový poradce. Po zadání několika údajů o smlouvě o stavebním spoření a výši potřebných a disponibilních prostředků se dozvíte, jaký úvěr by vám mohl být poskytnut i s jeho parametry. Dalším on-line nástrojem si můžete ověřit svou bonitu, to znamená zda jsou vaše příjmy dostatečné pro úvěr o určitém objemu. V obou případech jde samozřejmě o nezávazné výpočty a můžete si zkoušet různé varianty.

Sledování účtu

Pohyby na svém spořicím či úvěrovém účtu a další parametry smlouvy mohou klienti SS ČS kontrolovat pouze pokud jsou zároveň klienty České spořitelny. Pak mohou své stavební spoření sledovat v rámci služby Servis 24. Informace o stavebním spoření jsou aktualizovány jednou měsíčně.

Na podobném principu fungují tyto služby i u ostatních spořitelen, proto si je popíšeme již stručněji.

Nevyznáte se v nabídce produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá rubrika Vyplatí se?

Modrá pyramida

Uzavření smlouvy s finanční prémií

Také na internetových stránkách Modré pyramidy je jednoduchý elektronický formulář, kterým si lze sjednat smlouvu o stavebním spoření. Formální správnost vyplnění kolonek se nekontroluje, takže klient není upozorněn na případnou chybu. Po vyplnění formuláře mu spořitelna obratem zašle poštou Návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření ve třech vyhotoveních, které klient zkontroluje, podepíše a dvě z nich zašle v přiložené obálce zpět do spořitelny. Poté obdrží dopis s potvrzením, že jeho Návrh byl přijat a smlouva je tím uzavřena.

Modrá pyramida sjednání smlouvy přes internet zvýhodňuje. Pokud si uzavřete smlouvu s cílovou částkou minimálně 200 000 Kč, získáte po zaplacení vstupní úhrady prémii 500 korun.

Změny ve smlouvě

Provádění změn ve smlouvě přes internet Modrá pyramida přímo neumožňuje, klienti ale mohou využít formulář, který je na webu v pdf formátu a zaslat  jej poštou na adresu spořitelny. Pro případ zvýšení cílové částky je v něm upozornění, že se tím klient vzdává úrokového zvýhodnění v plném rozsahu, pokud by na něj měl jinak nárok.

Sledování účtu

Neomezený přístup k údajům o své smlouvě mají pouze klienti, kteří si ji sjednali prostřednictvím svého účtu u eBanky. Žádost o uzavření smlouvy o stavebním spoření si klient vyplní na svých stránkách Osobního účtu a Modrá pyramida mu pak zašle poštou potvrzení o uzavření smlouvy. Jeho účet stavebního spoření je pak propojen s Osobním účtem, na kterém může sledovat průběh svého stavebního spoření. V průběhu trvání spoření lze po internetu provádět i změny parametrů smlouvy.

Aktuální ceny bytů a nájemného v ČR. Více na CENYBYTU.IDNES.CZ

Wüstenrot stavební spořitelna

Uzavření smlouvy s polovičním poplatkem

Rovněž v on-line sekci na webu Wüstenrotu si lze sjednat smlouvu o stavebním spoření. Elektronický formulář nijak nekontroluje formáty vyplňovaných dat, to znamená, že například do číselného údaje lze psát text a podobně (výjimkou je pouze formát roku narození). Větší nevýhodou však je, že se zájemce o spoření předem nikde nedočte, jak bude postup uzavírání smlouvy pokračovat dál, zda jej navštíví obchodní zástupce, nebo mu bude vyplněný návrh smlouvy zaslán na jeho adresu. Až následně po použití tlačítka „odeslat“ se dozví, že v nejbližších dnech může očekávat návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření zaslaný poštou.

Při sjednání stavebního spoření přes internet klient zaplatí pouze 50 % z úhrady za uzavření smlouvy. Ta jinak standardně činí 1 % z cílové částky. Což znamená vyšší „prémii“ než u Modré pyramidy, již při smlouvě sjednané na 100 000 korun klient Wüstenrotu ušetří 500 korun.

Na stránkách spořitelny si lze také stáhnout a vytisknout několik různých formulářů. Ve změnovém formuláři je pro případ zvýšení cílové částky opět upozornění na ztrátu úrokového zvýhodnění. Jelikož v jednotlivých letech byly stanoveny různé podmínky pro výši a výplatu těchto zvýhodnění, obsahuje změnový formulář také jejich přesný popis. Klient si tak může spočítat, o kolik přijde v závislosti na datu uzavření své smlouvy.

Sledování účtu bez omezení

Velmi dobře má stavební spořitelna Wüstenrot vyřešenu možnost sledovat účet v průběhu spoření i splácení úvěru. Každý klient si může aktuální stav a parametry své smlouvy včetně posledních obratů na účtu kdykoli prohlížet na jejích internetových stránkách a nebo může využít nepřetržité telefonní služby s názvem PříTel – zkratka pro „přímý telefon“. Jako identifikační údaj se v obou případech užívá číslo smlouvy a PIN, který je každému klientovi přidělen.

 

Banka roku 2005: která banka byla letos zvolena nejlepší bankou roku a které nejvíce důvěřujete?


Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen spořitelna sjednání smlouvy přes své internetové stránky neumožňuje. Zájemce o spoření si přes internet může pouze objednat obchodního zástupce. To samé platí i pro změny ve smlouvě. Na webu však má spořitelna několik formulářů ke stažení, mezi nimi i změnový formulář.

Sledování účtu přes internet i přes mobil

Stejně jako Wüstenrot má i Raiffeisen dobře vyřešený přístup klientů k jejich účtům. Stav a pohyby na účtu a parametry smlouvy lze sledovat pomocí on-line služeb „Specialistův internetový servis“ nebo „Specialistův mobilní servis“. Přes internet je možné modelovat si další průběh stavebního spoření. Komunikace přes mobil probíhá prostřednictvím SMS a klient platí pouze svému operátorovi.

Shrnutí: jaké on-line služby nabízejí jednotlivé stavební spořitelny:

On-line služby

SS ČS Modrá pyramida Wüstenrot Raiffeisen
Sjednání smlouvy přes internet ano ano ano ne
Sleva či prémie ne 500 Kč při CČ min. 200 000 Kč 50% sleva na vstupním poplatku  -
Sjednání úvěru přes internet ano ne ne ne
Sledování účtu jen přes ČS jen přes eBanku internet, telefon internet, mobil

Zdroj: Fincentrum


Využíváte některé z on-line služeb stavební spořitelny? Jak jste s nimi spokojeni? Uzavírali jste si smlouvu přes internet?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

Kurzy.cz 26. května 2019 Voliči v České republice po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Celkem 2...

Najdete na iDNES.cz