Stavební spoření: bezpečná a výnosná investice

Téměř každý druhý Čech či Moravan už má v šuplíku smlouvu o stavebním spoření. Proč? Protože stavební spoření představuje bezpečnou a výnosnou investici. Vklady klientů jsou pojištěny státem, navíc v Evropě ještě žádná stavební spořitelna nezkrachovala. K penězům klienta přidává ještě svůj příspěvek stát, a to ve výši až 4500 korun ročně.

Maximální výše státního příspěvku platí pro střadatele, kteří sami naspoří nejméně 18 000 korun ročně. Ani při vyšších vkladech se však tato hranice nezvyšuje. Není proto výhodné spořit na jednu smlouvu víc než právě 18 000 korun ročně. Každý občan České republiky může uzavřít libovolný počet smluv o stavebním spoření, státní příspěvek však bude dostávat jen na jednu. Vklady klientů jsou ještě úročeny, a to nejméně třemi procenty, pokud klient nečerpá úvěr. Spolu se státním příspěvkem se čistý výnos ze stavebního spoření pohybuje mezi 11 až 15 procenty ročně. Výnosy ze stavebního spoření se nezdaňují. 

Na výběr mají zájemci o stavební spoření šest spořitelen, většina z nich nabízí několik tarifů - variant spoření. Liší se vstupními poplatky a také dostupností úvěru. Jsou určeny například zájemcům, kteří určitě budou čerpat úvěr ze stavebního spoření nebo naopak vědí, že chtějí jen spořit, speciální tarify mají mladí lidé. Podmínky spoření jsou u spořitelen podobné, různý může být jejich přístup ke klientům.

Pro koho a proč je výhodné stavební spoření?

Oslovili jsme Radka Václavíka, General Managera, GSMobil Group

Myslím, že to je produkt vhodný pro každého, protože každý potřebuje buď bydlení získat, anebo zmodernizovat či rekonstruovat stávající byt. Je to také jistě velmi dobrý způsob, jak zajistit lehčí start do života dětem. Výhodou je možnost kombinovat spoření s čerpáním úvěru, což umožňuje lepší finanční plánování. 

Při uzavírání smlouvy musí klient stanovit takzvanou cílovou částku, která se skládá z našetřených peněz a úvěru, který spořitelna poskytne. Poměr úspor k úvěru bývá podle spořitelny 50:50 nebo 40:60. Kdo o úvěr nemá zájem, může si stanovit cílovou částku jen jako velikost naspořených peněz. Zaplatí pak za uzavření smlouvy menší poplatek, který činí obvykle jedno procento z cílové částky. Pokud by se však v průběhu pětiletého cyklu rozmyslel a chtěl si půjčit, bude muset za navýšení cílové částky, tedy změnu podmínek smlouvy uhradit poplatek. Před výběrem spořitelny by si měl zájemce všímat výše poplatků, podmínek pro přidělení naspořených peněz či úvěru a velikosti úroků z úvěru.

Než se rozhodnete pro stavební spoření, pečlivě zvažte, kolik peněz z rozpočtu pro ně můžete uvolnit. Cyklus spoření trvá pět let, dříve se k naspořeným penězům nedostanete. Po pěti letech je možné peníze vyzvednout a použít na cokoli. Vklady není nutné poukazovat spořitelně pravidelně každý měsíc, stačí jednorázově před koncem roku. Vyplatí se to však jen v tom případě, pokud pro ně člověk najde v předchozí části roku lepší zhodnocení. 

Kdo však uvažuje o úvěru ze stavebního spoření, měl by peníze spořitelně posílat pravidelně, protože tak dřív dosáhne takzvaného hodnotícího čísla a tím i úvěru. O něj lze požádat už po dvou letech spoření. Je úročený pěti až šesti procenty ročně, o něco vyšší úrok je u takzvaných překlenovacích úvěrů, které spořitelny poskytnou ještě dříve.

Co byste měli vědět než uzavřete smlouvu

1/ Rozmyslete si, zda budete pouze spořit nebo zda budete potřebovat peníze pro řešení svých bytových potřeb

2/ Zvažte dobře své finanční možnosti při stanovování cílové částky

3/ Před podpisem si dobře přečtěte celou smlouvu včetně drobných poznámek

4/ Pokud nerozumíte některým ustanovením smlouvy nebo odborným výrazům, nestyďte se zeptat a nechte si je vysvětlit

5/ Při vyplňování smlouvy uvádějte vždy jen pravdivé údaje 

6/ Zajímejte se o další výhody, které vám uzavření smlouvy se stavební spořitelnou může přinést-například slevové karty na nákup stavebního materiálu apodobně.

7/ Pokud byste nemohli z vážných důvodů stavební spořitelně dohodnuté částky platit, lze sjednat odklad plateb

Máte založené stavební spoření? Jaký důvod vás k tomu vedl? Chcete tak řešit svou potřebu budoucího bydlení nebo byl váš záměr ryze investiční? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.