Stát pomůže klientům Union banky

  10:35aktualizováno  10:35
Ve fondu pojištění vkladů sice není dostatek peněz pro vyplacení klientů krachující Union banky, ale lidé i firmy dostanou pojištěnou část vkladů včas. Tedy nejpozději do tří měsíců. Stát se totiž rozhodl, že fondu pomůže, aby se mohl o klienty Union banky postarat.

Podle zdrojů z ministerstva financí je na vkladech v ostravské bance 14,5 miliardy korun. Fond pojištění má nyní k dispozici jen asi 8,5 miliardy. Část sumy potřebné na výplatu vkladů mu tedy chybí.

"Fond by buď mohl dostat od státu půjčku, nebo garance k tomu, aby mohl vydat dluhopisy," naznačil zdroj možné řešení. Z fondu pojištění vkladů mohou klienti dostat vyplaceno 90 procent svých vkladů, maximálně však 790 tisíc korun. 

Krachující banka láká vyhládlou konkurenci
Zatímco vedení Union banky vymýšlí poslední plány, jak odvrátit její rychle se blížící konec, konkurenti chtiví její pobočkové sítě se chystají vyzobávat rozinky. "Samozřejmě, že se na to díváme," řekl šéf pražské Raiffeisenbank Kamil Ziegler.

Dcera rakouské banky projevovala o Union banku zájem už léta. "Za tu dobu se situace výrazně změnila, dneska jde o to, že se výrazně větší banka dívá na menší a taky jsou jiné podmínky," řekl Ziegler.

Kromě Raiffeisenbank by zájem o pobočky Union banky a 250 tisíc klientů mohla mít také italská UniCredito, která nedávno ovládla Živnostenskou banku. Také se mluví o možném zájmu Citibank, HSBC, HVB Banky nebo J & T Banky.

Konec banky se blíží
Union banka má týden na to, aby se vyjádřila k tomu, že s ní Česká národní banka zahájila správní řízení o odnětí bankovní licence. Konec banky se však zdá neodvratný. Premiér Vladimír Špidla podpořil rozhodnutí ministra financí Bohuslava Sobotky, který odmítl sypat státní peníze do nejistého projektu. Italská firma Invesmart, která Union banku ovládá, žádala po státu 1,7 miliardy korun.

Centrální banka s největší pravděpodobností odejme licenci počátkem března. Akcionáři banky by pak měli rozhodnout, jestli banka půjde do konkurzu nebo do likvidace. A pak by přišel na řadu i rozprodej jejího majetku včetně pobočkové sítě.

"Očekávám zájem tak čtyř až pěti dravců, protože toto může být poslední levná šance, jak skokově zvýšit podíl na trhu," řekl zahraniční bankéř. Zájem o licenci k provozování banky nelze očekávat.

Postupný krach Union banky zvedl ze židlí lidi z GE Capital Bank a Živnobanky. Oba domy již lákají klienty Union banky na zvýhodněné úvěry a po určitou dobu zdarma vedené účty. Živnobanka dokonce otevřela část poboček i přes víkend.

Výplata vkladů bude včas
Stát připravuje klientům Union banky úlevy. Těm, kteří v bance měli veškeré finanční prostředky, a proto nebudou schopni platit například daně, hodlá počkat do doby, než získají peníze z Fondu pojištění vkladů. To slíbil premiér Vladimír Špidla v polední televizní debatě na TV Nova. Česká správa sociálního zabezpečení zase řeší situaci asi dvou a půl tisíce důchodců s penězi na zablokovaných účtech.

Stát je podle zdrojů z ministerstva financí připraven zajistit, aby měl pojistný fond včas dostatek peněz. Zatím mu chybí asi pět z potřebných zhruba 14 miliard korun. Většina lidí by měla ztratit deset procent vkladů, protože jinak se vejdou do maximálního limitu 790 tisíc korun. Podle Špidly je v bance jen něco málo přes 100 klientů, jejichž vklady převyšují milion korun.

Bankovní dohled zaspal
K ostré kritice poslanců ODS, podle nichž přispěla Česká národní banka ke krachu Union banky svou liknavostí, se opatrně přidal i premiér Špidla. Jistou míru odpovědnosti nese bankovní dohled, protože podle Špidly lze diskutovat o tom, jestli neměla být bance odebrána licence dříve.

Odpovědi na otázku, zda zvažuje odvolání guvernéra Zdeňka Tůmy (pravomoc má dočasně předseda sněmovny Lubomír Zaorálek - ČSSD), se premiér vyhnul. Špidla uvedl, že to je věc nového prezidenta, ale pokud by se jeho volba prodloužila, bude pak celou záležitost analyzovat a vyvodí odpovídající důsledky.

Mluvčí centrální banky Alice Frišaufová odpovědnost svého vedení odmítla. Za hospodaření Union banky jsou podle Frišaufové odpovědni akcionáři a centrální banka a bankovní dohled nemohou zasahovat do soukromého podnikání.

reklama
Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz