Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Spoření a úvěry na bydlení: co je nového?

Jaké novinky přinesl v oblasti financování bydlení nový rok? Jak se stavební spořitelny chystají na novelu zákona o stavebním spoření a jak nakládají se svými vysokými poplatky? Kolik žádostí o novomanželské půjčky již bylo podáno a kolik prostředků pro další zájemce ještě zbývá?

Stavební spořitelny se připravují na novelu zákona

Klienti bankovních ústavů jsou vždy velmi citliví na poplatky. O tom svědčí i jejich četné stížnosti na zvyšování poplatků stavebními spořitelnami, které v loňském roce vedly až k pokutě, kterou spořitelnám udělil antimonopolní úřad (ÚHOS). Za kartelovou dohodu mají všechny dohromady zaplatit celkově téměř půl miliardy korun. Na téma poplatky tak byla vyvolána veřejná diskuse a zvedly se další hlasy pro nutnost novelizovat zákon o stavebním spoření. Novela by měla mimo jiného přinést klientům větší jistotu v tom, že budou předem vědět, jak vysoké poplatky jim mohou být spořitelnou během doby trvání smlouvy účtovány.

Zatím není jasné, které změny novela přinese ani kdy nabude účinnosti. Přesto s ní již spořitelny počítají a některé dokonce slibují klientům, že s uzavřením nové smlouvy nemusí čekat až na nový zákon a že o nové výhody, které novela přinese, nepřijdou. Přiznají jim totiž takové poplatky za vedení spořicího účtu, které budou v souladu s novým zněním zákona bez ohledu na datum sjednání smlouvy.

NENECHTE SI UJÍT
běh
Potřebujete zaplatit do 24 hodin? Připlaťte si!
Každý někdy zapomene zaplatit včas fakturu či složenku. Jak v takovém případě co nejrychleji dostat platbu do banky příjemce? Kolik za to bankám zaplatíme?

starší zoufalec
Firmy vám odpovídat nemusí
Hledáte práci. odepisujete na inzeráty a nikdo Vám neodpovídá? Připravte se na často marné čekání. Některé firmy se totiž nenamáhají zájemcům o práci odepsat.


Osvěžovač vzduchu
Jedovatá vůně domova
Používáte doma osvěžovače vzduchu? Spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné.

S tímto prohlášením přišly minulý týden ČMSS a stavební spořitelna Wüstenrot. ČMSS oznámila, že uvedený poplatek u letos sjednaných smluv nezvýší dříve, než novela vstoupí v platnost. Poté pak bude výše poplatku stanovena v  souladu s novelou, a to ode dne její účinnosti. Stavební spořitelna Wüstenrot zaručuje všem, kdo si letos uzavřou novou smlouvu o stavebním spoření, takovou výši poplatku, která bude pro klienta výhodnější.

Některé poplatky se snižují

Pokud jde o poplatky, ČMSS jako první zrušila také onu velmi kritizovanou úhradu ze vedení úrokového zvýhodnění. Tu účtuje většina spořitelen (s výjimkou Wüstenrotu) klientům vlastnícím starší smlouvy, které jim zaručují nárok na úrokové zvýhodnění v případě, kdy nebudou čerpat úvěr (ČMSS, Raiffeisen, VSS KB). Pokud tento poplatek nemají spořitelny uvedený v sazebníku výslovně pod tímto označením, pak účtují u starších smluv vyšší poplatek za vedení účtu (SS ČS, dříve HYPO). Výsledek je stejný. Právě neustálé zvyšování poplatků za správu účtu a znevýhodňování smluv s úrokovým zvýhodnění se klientům nelíbilo a jejich stížnosti vedly až k  oné vysoké pokutě, která byla všem šesti stavebním spořitelnám udělena.

Jeden z poplatků snížila také stavební spořitelna Wüstenrot. Všichni klienti, kterým bude úvěr schválen do konce března, budou mít v roce 2005 vedení a správu úvěrového účtu zdarma.

HYPO stavební spořitelna má nový tarif

Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice vám přináší exkluzivní projekt serveru iDNES a společnosti Institut regionálních informací. Více na CENYBYTU.IDNES.CZ

HYPO stavební spořitelna má od začátku roku v nabídce nový tarif Smart. Nepřináší mnoho nového, má vlastně parametry stejné jako její tradiční spořicí tarif Nadstandard NS. Smartu pouze chybí jeho hlavní výhoda, a to je úrokové zvýhodnění pro klienty, kteří nebudou čerpat úvěr. Na oplátku je u nového tarifu snížena vstupní úhrada za uzavření smlouvy na 0,9 % cílové částky. V porovnání s ostatními spořitelnami je nejnižší na trhu, standardní vstupní poplatky činí 1% z cílové částky. (Pokud ovšem neuvažujeme produkty určené speciálně pro vybrané cílové skupiny, například pro mladé lidi – takovou slevu nabízí hned několik spořitelen.) S úročením vkladů 2 % a úrokovou sazbou z úvěru ve výši 4,9 % je jinak Smart velmi podobný většině produktů ostatních stavebních spořitelen. HYPO svůj nový tarif nabízí od začátku letošního roku a v následujících měsících se prý chystá jeho prodej více podpořit. Zatím o něm nikde slyšet není. Uvidíme, jak desetiprocentní sleva na poplatku za uzavření smlouvy zájemce o spoření zaujme a také zda jej budou chtít obchodníci spořitelny za pravděpodobně nižší provize prodávat. Z tarifu Nadstandard totiž utrží více, jelikož vstupní poplatek tu činí 1,2 % nebo dokonce 1,8 % z cílové částky. A provize se odvozují právě od poplatků za sjednání smlouvy.

VSS KB a ČMHB mají nový název

Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky, která používá symbol modré pyramidy a má ji i ve svém logu, změnila od 1. ledna 2005 svůj oficiální název. Nově je v obchodním rejstříku registrována pod názvem Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.

Jméno změnila také Českomoravská hypoteční banka: od ledna používá zkrácený název Hypoteční banka. Chce být vnímána ještě více jako banka specializovaná na financování bydlení a hypoteční expert. Právě ČMHB začala před deseti lety jako první poskytovat hypoteční úvěry. Kromě názvu změnila i své logo, které vypadá méně striktně až hravě. Generální ředitel ČMHB Jan Sadil to komentoval takto: “Finance jsou vážná věc, ale právě proto bychom my bankéři měli být schopni vážnou atmosféru uvolnit a nabídnout zákazníkům pohodu při vyřizování hypotéky. Chceme být bankou nového typu“. V obchodním rejstříku však název změněn nebyl, takže oficiálně je to stále ČMHB, přestože se starému názvu chce banka vyhýbat.

Na novomanželské půjčky zatím zdroje jsou

Je novomanželská půjčka za 2 % ideální?
Více ZDE.

Od konce loňského roku mohou někteří mladí lidé požádat o úvěry na financování bydlení od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Jde o ty známé tzv. „novomanželské půjčky“ podle nařízení vlády č. 616/2004 Sb. Nutnou podmínkou pro nárok na tento úvěr je manželství nebo trvalá péče o alespoň jedno nezletilé dítě, přitom minimálně jeden z manželů nesmí v roce podání žádosti dovršit 36 let. Maximální výše úvěru je 300 000 korun, úročen je 2 %.

Prostředky na tyto půjčky jsou však omezené, takže se dostane pouze na několik málo tisíc nejrychlejších žadatelů. Jaký je současný stav?

K datu 17. 1. 2005 bylo celkově přijato 7 725 žádostí. Do konce roku 2004 bylo prozatím schváleno 1 865 úvěrů. Naprostá většina žadatelů se uchází o úvěr ve výši 300 000 korun, jen málo zájemců chce úvěr nižší. Celkově byla na tyto půjčky z rozpočtu na rok 2004 vyčleněna částka 554 mil. korun a z rozpočtu na rok 2005 prozatím 1 500 mil. korun. Podle Ministerstva pro místní rozvoj lze odhadovat, že na zatím podané žádosti budou spotřebovány přibližně dvě třetiny letošní rozpočtové položky, takže zdroje pro další zájemce jsou stále ještě k dispozici. (Údaje poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj dne 17. 1. 2005.)

Je možné, že na tyto půjčky budou vyčleněny ještě další prostředky. Mohlo by se to provést například zvýšením příslušné rozpočtové položky, jelikož SFRB na to prý má prostředků dostatek. Tento postup by pak nevedl k dalšímu zadlužení veřejných rozpočtů. Ministr Jiří Paroubek by však dal raději přednost vytvoření takového instrumentu, který by pro financování zvýhodněných úvěrů využíval finančních prostředků bank.


Jaký byste navrhovali způsob stanovování a případného navyšování poplatků stavebních spořitelen? Co všechno by podle vás měla změnit novela zákona o stavebním spoření?

Autor:
  • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

HYPOTÉKA krok za krokem: na co se teď připravit a s čím počítat

Premium Jen málokdo má na svém účtu několik milionů korun, za které by si mohl koupit vlastní nemovitost. Hypotéka tak pro...

Přestože úrokové sazby rostou, zájem o hypotéky nepolevuje

Průměrná úroková sazba překročila po šesti měsících hranici 2 %. V květnu banky půjčovaly hypotéky s průměrnou sazbou...

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Konsolidace: místo více úvěrů jen jeden. A výhodněji

Jedna banka, jedny podmínky. A tím pádem jen jedna splátka v jeden den. To jsou hlavní devizy sloučení více půjček do...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...