Diskuse k článku

Současná krize: dopouštíme se stejných chyb jako před 80 lety

Krize ve finančním sektoru se nám postupně přelila také do ostatních sfér ekonomiky a již málokdo dnes pochybuje, že jsme v recesi. Situace se začíná porovnávat s velkou depresí ze začátku třicátých let a stále více se mluví o nejhorší recesi za posledních sto let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

useknutahlava

Co mainstreamoví ekonomové nikdy nepochopí,

aneb jak americká centrální banka FED způsobila nejen tuto celosvětovou hospodářskou krizi. Z knihy Murraye Rothbarda: Peníze v rukou státu. Nutno podotknout, že inflace je použito ve významu jakéhokoli nárůstu nabídky peněz v ekonomice, který nepředstavuje nárůst zásoby měnového kovu.

"Posledním důsledkem inflace je to, že kdykoli jsou nové peníze poprvé použity jako půjčky podnikatelům, vyvolává inflace obávaný „hospodářský cyklus“. Tento nenápadný, ale smrtelný proces, který může nepozorovaně probíhat po generace, funguje následovně: bankovní systém pod záštitou státu vytvoří nové peníze a půjčí je podnikatelům. Pro podnikatele mají nové prostředky podobu skutečných investic, ale tyto prostředky n epocházejí z dobrovolných úspor jako investice generované na svobodném trhu. Nové peníze jsou podnikateli investovány do různých projektů a vyplaceny za práci dělníkům a za ostatní výrobní faktory v podobě vyšších mezd a cen.

0/0
30.7.2009 19:34

useknutahlava

Re: Co mainstreamoví ekonomové nikdy nepochopí,

Nové peníze začínají prosakovat do zbytku ekonomiky a lidé obnovují svůj starý poměr spotřeby k úsporám. Stručně řečeno, přejí-li si lidé uspořit a investovat 20 % svého příjmu a zbytek spotřebovat, nové bankovní peníze půjčené podnikatelům vyvolávají zprvu zdání, že velikost úspor je větší. Když se ale nové peníze dostanou do rukou veřejnosti, dojde k obnovení poměru 20/80 a ukáže se, že mnohé investice jsou nyní nehospodárné. Odstraňování těchto nehospodárných investic vzniklých v důsledku zdánlivé prosperity vyvolané inflací představuje v hospodářském cyklu fázi deprese."

0/0
30.7.2009 19:35

Host

Re: Co mainstreamoví ekonomové nikdy nepochopí,

kdyby byly meny kryty zlatem, tak ted zijeme v 80.letech!! nebyly by prostredky na nove technlogie! zlaty standard je demagogie na n-tou

0/0
31.7.2009 15:24

useknutahlava

Re: Co mainstreamoví ekonomové nikdy nepochopí,

Musíte si uvědomit, že prostředky na nové technologie plynou z lidské práce a přírodních zdrojů, nikoliv z činnosti tiskařských lisů.

0/0
31.7.2009 15:28

Rosomak

To je ale cesta do pekel

protože to umělé podhodnocení čínské a japonské měny nese v sobě ohromné riziko v podobě skutečné recese v USA (ta současná zatím recesí není).

Arabská měna je asi nejreálnější a velmi blízká a také nejméně mediálně propíraný prvek (např. by mne velmi zajímalo, jestli by článek od Vás na toto téma v této rubrice otiskli). Vůbec celé arabské bankovnictví je velmi rozdílné od euroatlantického zaměřeného na generování inflace jako růstového faktoru ředění měny. Její navázání na zlato nebo koš komodit (což je ještě lepší případ) je přesně to, co se žádným velkým finančníkům nelíbí - komodity se nedají tisknout nebo vytvořit na základě půjčky tak jako současné peníze.

Amero je spíše záloha pro případ, kdyby situace s dolarem byla neúnosná nebo naopak velmi vhodná pro jeho měnu. Tj. bude se o něm mluvit, psát, ale nebude realizováno, než bude potřeba.

BTW, díky za seriózní diskusi.

0/0
30.7.2009 9:49

Host

Pripoutejte se a pripravte se na silenou jizdu dolu,

to nejhorsi teprve prijde.

0/0
30.7.2009 1:56

Host

bubak

ode dneska nebudu deti strsit bubakem ,ale financni krizi

0/0
29.7.2009 19:46

useknutahlava

Největší katastrofa

Největší katastrofa je, že bankrotují kvůli vysokému zadlužení jednotlivci, firmy, města, státy, ale nikde se nemluví o příčině problému - centrální bankovním systému, který vydal tolik peněz ve formě dluhu, že neexistuje ani teoretická možnost, aby tyto dluhy byly splaceny bez toho, aby byly vydány další peníze formou ještě většího zadlužení. Čili toto zoufalé zadlužování je nevyhnutelné v měnovém systému, který je řízen centrálními bankami, v čele s americkým FEDem. Jedná se o asociální otrocký systém trvalé redistribuce bohatství směrem od všech, tedy převážně obyčejných lidí, k bohatým bankéřům. Základem zločinu je právo centrální banky padělat peníze, kde každý padělaný dolar, znamená, že se hodnota všech existujících dolarů patřičně sníží, jedná se tedy de facto o krádež pachánou na všech, kdo vlastní nějaké peníze.

0/0
29.7.2009 17:07

useknutahlava

Re: Největší katastrofa

Dokud tohle lidé nepochopí, nesvrhnou současný měnový systém, a nenahradí ho měnou krytou komoditou, jako je zlato, bude zoufalé zadlužení a cyklicky se opakující hluboké ekonomické krize nevyhnutelné. Přikládám velkou vinu prodaným médiím, že o tomto neinformují.

0/0
29.7.2009 17:07

Host

Re: Největší katastrofa

 S tím bych souhlasil. V posledních letech je moderní žít na "dluh" .  A tak všechny instituce zabívající se penězi dávají "dluh " každému kdo si přijde . V moderním (internetové, gsm, platební karty ...) bankovnictví mu už nedají ale fyzické peníze, ale pouze "dluh". Takže došlo k tomu, že banky mají v bance hrstku peněz, ale spusty rozdaných "dluhů". Kdyby banky ale dali místo "dluhu" každému peníze fyzicky, tak by je mohli dostat nazpátek. Ale jelikož hamižní bankéři viděli nový trend " žít na dluh" a chtěli velké zisky za každou cenu, rozdávali "dluhy" místo fyzických peněz ( fyzických peněz mají v bankách méně než dluhů, fyzické peníze jsou z bank odlévány ve formě výnosů a dividend na soukromé účty), proto nemohou peníze dostat zpět. A ti co to tak dělali by měli zkrachovat !! Ovšem jak to tak bývá, stát jejich špatné hospodaření zaplatí a život půjde zase dál:-)

0/0
30.7.2009 21:46

sirc

Banky

Na počátku krize stály banky a za prohlubování mohou také. Zjednodušeně řečeno, do srabu se dostaly protože půjčovaly nesmyslně mnoho a za prohlubování mohou také, protože naopak půjčují nesmyslně málo. Toto chování je hloupé, krátkozraké a stojí v přímém rozporu s předhazovaným obrazem bank a bankéřů jako "nadlidí".

0/0
29.7.2009 16:49

Host

Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Někdy stačí používat selský rozum. Jak trefně prohlásil M. Zeman, finančníci si krizi ve svém sektoru způsobili sami svou hamižností. Teď chtějí ze všeho vybruslit, jak jwe jim to vlastní, a svalit problémy na druhé. Nejsem ekonom, ale naprosto nechápu, jak může být celé fungování "Západu" v podstatě závislé na jediné mocnosti (USA) a její měně a na jediném průmyslovém odvětví (výroba automobilů). Dále nechápu, jakou hodnotu mohou mít peníze, ktweré nejsou ve skutečnosti žádnou hodnotou podloženy. Vždyť nejvíce peněz v soukromém sektoru "vzniká" jejich neustálým přeléváním a spekulacemi. Ti, kteří vytvářejí skutečné fyzické nebo duševní hodnoty, mají k penězům obvykle mnohem dále. Čím jsou tedy finance podloženy? Bezúčelnými spekulacemi, vedoucími k obohacování jednotlivců, nebo tvůrčí prací? Co může člověk očekávat od společnosti, v níž nejvíce vydělávají fotbalisté a spekulanti?

0/0
29.7.2009 12:12

Jan Traxler, FINEZ Invest. Man.

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

1) Vite proc maji tak velkou roli v ekonomice nemovitosti a auta? Tak se podivejte na svuj majetek a seradte ho podle hodnoty od nejvyssi po nejnizsi. ;-)

2) Vite proc je cely svet zavisly na USA a dolaru? Protoze USA vytvari petinu HDP celeho sveta a dolar se pouziva ve vice nez polovine zahranicniho obchodu.

3) Penize jsou od jakziva podlozeny pouze duverou, nicim jinym.

4) Ctyri z peti spekulantu prodelavaji.

5) Nejvice vydelavaji ti, kteri produkuji nejvice fyzickych ci dusevnich hodnot. Ti, kteri dovedou praci a kapital pretavit v hodnoty. Coz neni ani fotbalista, ani spekulant, ani delnik v tovarne, ale ten, kdo tu tovarnu vlastni.

0/0
29.7.2009 15:54

useknutahlava

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

3) V minulosti byly peníze kryté vzácnou komoditou, jako je zlato. Narozdíl od dnešních papírků, které si centrální bankéři znehodnocují, jak se jim zlíbí.

0/0
29.7.2009 17:13

Jan Traxler, FINEZ Invest. Man.

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Vyborne. Zlato se dokonce primo pouzivalo jako penize, nez se zacaly tisknout bankovky. A jaky je v tom rozdil, zda pouzivate papirky, nebo zlato, nebo treba koralky, nebo virtualni cisla na bankovnich uctech? Porad je hodnota penez zalozena na - duvere a ochote je prijmout a pouzivat, na nicem jinem.

Vsak vzpomente na pohadku "Sul nad zlato". ;-)

Ale souhlasim s tim, ze kdyz jsou penize navazany na zlato, je o hodne tezsi menit objem penez v obehu. Coz ma sve vyhody (minimalni inflace), ale take nevyhody (hlubsi recese a financni krize). Kdyz vyrazne poklesne rychlost obehu penez a centralni banka nebude moci navysit objem penez v obehu, pak HDP nebude klesat o 5%, ale o treba o 15%, a nezamestnanost nevzroste na 10%, ale treba na 20%. Takze navazte klidne vsechny meny na zlato, ale pak si nestezujte, az prijde dalsi recese, ze ma daleko horsi prubeh nez ta dnesni.

0/0
29.7.2009 22:54

useknutahlava

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Velká deprese ve 30. letech, ropná krize v 80. letech, krize po .com boomu, současná hypotéční krize, atd. Všechny tyto krize proběhly jako následek masivní emise levných peněz centrálními bankami.

Čili v okamžiku, kdy bude měna 100% krytá zlatem, sice centrální banka přijde o možnosti, jak řešit recesi. Ale zároveň přijde o možnosti, jak recesi přivodit. Je třeba si uvědomit, že centrální banky řeší problém, který samy způsobily. Jsou centrální banky, jejichž měnová politika levných peněz zákonitě způsobuje recese takto drastických rozměrů.

Proto tak zdůrazňuji rozdíl mezi nějakými papírky a měnou 100% krytou komoditou. Ze zlata si mohu vyrobit nádherné šperky. To je hodnota, která přetrvá za všech okolností.

Na dané téma doporučuji knihu Murraye Rothbarda: Peníze v rukou státu.

0/0
29.7.2009 23:30

Jan Traxler, FINEZ Invest. Man.

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Aha, tak se podivejte take vice do historie a zjistite, kolik srovnatelnych krizi bylo za ery zlateho standardu. A to v te dobe jeste

neexistovalo slovo globalizace ani media, dva hlavni faktory, ktere v

dnesni dobe prohlubuji a zrychluji ekonomicke cykly.

0/0
30.7.2009 13:06

Host

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Je krajně neštastné neuvést měnovou politiku centrálních bank jako hlavní přičinu současných ekonomických cyklů. I Alan Greenspan uvedl, že patrně nese podstatný podíl na vzniku současné hypotéční krize. Ale je to zcela marné, protože všichni dělají, jakoby to neslyšeli.

Centrální banka nemá žádné prostředky k řešení recese, kromě toho, že může recesi zmírnit oddálením ozdravení ekonomiky za cenu dalších neblahých následků. Sledujme dlouhodobou stagflaci v Japonsku jako následek politiky centrální banky, která dlouhodobě brání ozdravení ekonomiky formou krize.

Nechce se mi zde psát analýzu příčin hospodářských krizí 19. století v USA, vzhledem k tomu, že tak již učinili jiní: http://www.libinst.cz/komentare.php?id=518

0/0
30.7.2009 17:14

Host

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

O možnostech centrálních bank vypovídá recese v roce 1819, která vznikla jako důsledek krátkodobé existence centrální banky. Dále pak Velka deprese, kdy během 4 let zkrachovalo v USA, kde již za stabilitu měnového systému odpovídala centrální banka, 10000 bank. Naproti tomu v Kanadě, kde ještě neměli centrální banku, v tomto období nezkrachovala jediná.

Nicméně zpět do 19. století. Jak vyplývá z výše uvedeného článku, mezi kauzální faktory vzniku recesí tehdy patřily nevhodné státní regulace, či občanská válka 1860. V žádném případě bych tedy historických poznatků nezneužíval k přehlížení zhoubných následků měnové politiky centrálních bank.

0/0
30.7.2009 17:14

TrueRobos

Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Já nechápu, co pořád máte s tím zlatem. Zlato samo o sobě je cenná surovina pro průmysl (chemie, elektronika) a pak se lidem líbí, takže si z něj dělají šperky. Jako základ pro směnu ale poslouží docela dobře cokoliv jiného, počínaje papírovým úpisem, lasturkami a nebo třeba velrybím trusem, pokud to bude považováno za vhodný substitut místo výměnného obchodu věc za věc. Zlato, jako cokoliv jiného, může svým nadbytkem vyvolat krizi, jako třeba ve Španělsku po conquistadorských taženích. "Krytí zlatem" je pokud vím dobré jenom v případě, když z nějakého důvodu potřebujete vyměnit praktické digitální peníze za nepraktické zlato. Představa, že místo platby kartou budu muset vyslat přes půl planety koněm tažený pancéřový vůz, je docela bizarní :-)

0/0
3.8.2009 14:38

Jan Traxler, FINEZ Invest. Man.

Kratce ke "krizi"

Znamek obratu k lepsimu je hodne - prumyslova vyroba, spotrebitelska duvera, podnikatelska duvera, TED spread, vynosova krivka dluhopisu...

Potiz je v tom, ze toto zlepseni ekonomicke situace je tazeno vladnimi stimuly, ne spotrebou domacnosti. Tudiz bude pravdepodobne mit kratkodoby charakter. Vzhledem k rapidne rostouci nezamestnanosti nelze ocekavat rust agregatni spotreby domacnosti, spise naopak. Co s tim?

1) Vykaslat se na vladni stimuly a nechat lidi vyzrat recesi az do dna. Procistit trh od neefektivity, od nadmerne vyroby a nadmerne spotreby. Byla by to pro mnoho lidi bolestiva cesta a tu zadny politik nezvoli.

2) Udrzovat ekonomiku pri zivote pomoci vladnich investic, dokud se trh pomalu neprocisti a neprijdou nove podnikatelske napady, nova rustova odvetvi, ktera prevezmou oteze a ekonomika se opet bude moci postavit na vlastni nohy (resp. opirat se o aktivitu lidi, ne vlady). Cesta, kterou voli kazdy politik. Muze ale trvat spoustu let.

Co je lepsi? To nikdo nevi.

0/0
29.7.2009 9:38

vojtexx

:-P

Vše se spustilo s pádem dolaru, který nastartovalo zavedení ropné burzy v iránu mimo dolar...

Poté následovalo zvýšení urokových sazeb FEDem a tím se nastartovala řetězová reakce v totálně předlužené zemi/USA/.

NA to samozřejmě doplatily firmy z celého světa, které byly napojeny na byznys v USA.

RvRvRv

0/0
28.7.2009 23:58

Host

Re: :-P

Ty ses hroznej matej. Kdy od zacatku krize zvysovali urokove sazby? Meles totalni kraviny. Ropna burza v Iranu je pouhe vztekani se decka kteremu nedali hracku. Kdyz nechce nasralah dostavat za ropu dolary tak ji proda za eura ktere si stejne jako dolary smeni za zbozi nebo jinou menu. Zadny rozdil.Nebo si snad myslis ze se kurz EUR/USD nepromitne do ceny jakou v eurech dostane? Jsi fakt naivni.

0/0
29.7.2009 8:16

Host

Re: :-P

USA, ačkoliv to tak nevypadá,nejsou nijak zvlášt zadluženým státem....

0/0
29.7.2009 23:01

Host

straseni od amatera

zbytecne straseni tech co jim ujel na burze vlak...:-)

0/0
28.7.2009 23:41

Host

Re: straseni od amatera

R^R^R^

0/0
29.7.2009 19:49

Host

Hrozná krize?

Hm, nevšimli jszte si,že akciové trhy již 4 měsíce rostou? Že spoečnosti v USA vykazují za 2. kvartál 2009 převážně lepší než očekávaná čísla? Ne, že by byl důvod k jásotu ale psát v této souvislosti o krizi v třicátých letech, kdylidé umírali hlady vlasy netahá, ono je to přímo rve. Jinými slovy-kidyž všude po ulici mluví o zářném ůstu, krize je za dveřmi.Když se o krizi baví i štamgasti ve IV. cenové- býci jsou už na startovní čáře.

0/0
28.7.2009 22:04

Hrada01

Re: Hrozná krize?

No jestli jsem dobře pochopil článek, tak právě to, že společnosti roustou na akciových trzích je problém... Banky jsou na tom stejně špatně jako před krizí a přesto rostou.... Jinak trochu obchoduju s akciema a přesně souhlasím s článkem, že loni všichni přehlíželi jakékoliv dobré zprávy a akcie šli dolů a teď se každý chytá čehokoliv pozitivního....

0/0
28.7.2009 23:14

Oldis_rab

banky se meli nechat padnout

eventuelne sanovat je meli bankeri a makleri, jedine co mel stat zajistit byli vklady obycejnych lidi, duchodove sporeni a popripade se zarucit za hypoteky u lidi kterym hrozilo ze je nebudou schopni jiz splatit, ikdyz bankeri delaji ze jsou duleziti, stale je v trznim cyklu nejdulezitejsi spotrebitel a tudiz mel byt chranen predevsim on a ne ze spotrebitel bute ten jehoz penize se pouziji na zachranu bank a bankeru.

0/0
28.7.2009 21:19

Martin Vit

Re: banky se meli nechat padnout

Banky jsou ty, ktere pujcuji firmam, ktere zamestnavaji domacnosti (spotrebitele).Pokud krachne system nahore, sesype se to az smerem ke spotrebiteli. Tzn. ze kdyz firmy krachuji, spotrebitel prijde o praci. Proto ta podpora bankam.

V ekonomice jsou spotrebitele defakto nejmene ohrozeny subjekt. Toto je potreba si uvedomit. (hodne zjednodusene receno).

0/0
28.7.2009 22:28

Oldis_rab

Re: banky se meli nechat padnout

ano v ekonomice ktera je zalozena na uveru, jenze pak to taky tak dopada, pujcovat nelze donekonecna a kdyz se pujcuje moc, aby ta ekonomika rostla stabilne, tak najednou z nicehoz nic krize, to neni moc inteligentni reseni, navic kdyz se podivame na to ze firmy si puci na vyrobu neceho noveho a pak si lide pujci na to aby si to mohli koupit, tak banky pobiraj uvery dvojnasob. Na uveru postavena ekonomika je spatna, neco jineho jsou investice, tim se banky ale prestali zabyvat, proto neni od veci je klidne nechat krachnout.

0/0
28.7.2009 22:55

Martin Vit

Re: banky se meli nechat padnout

V te krizi slo hlavne o to, ze ty pujcky nebyly dostatecne kryte. Banky pujcovaly penize, aniz by se staraly o rizika pujcek, az to prasklo.

Uvedomte si, ze spotrebitele nic neprodukuji. Produkci zajistuji firmy, ktere potrebuji penize od bank a ktere jsou na ni vazany. Tzn. ze vlady musi zachranovat system shora, ne zdola. Co by se stalo, kdybyste podle vas chtel podporovat spotrebitele a nechal firmy zkrachovat? Krach Banky s sebou strhne krach firem atd atd. 

0/0
29.7.2009 0:49

Host

Re: banky se meli nechat padnout

ne nutne krach banky znamena krach firem, firmy bez spotrebitelu zkrachuji, ale krach jedne firmy znamena prilezitost pro nove nebo jiz existujici, ochrana spotrebitele znamena ochranu podniku, spotrebytel nakupuje dale tak jak byl zvykli a o to jde predevsim, jak prestane spotrebitel ze strachu nakupovat cele se to hrouti, krachuji podniky, nemuzou splacet uvery a pak krachuji i banky. Krize odhalila spis jinou slabinu systemu a tou je tvorba penez z niceho( tudiz nepodlozenych hodnotou), toxicke hypoteky to je trochu jina.

0/0
29.7.2009 5:16

Host

Re: banky se meli nechat padnout

Souhlas. Ale puvodni reakce byla na to, ze by se mely banky nechat krachnout a podporit spotrebitele. To je mylne uvazovani, system se musi zachranovat shora. Zda vsechno, to uz ma byt v moci analytyku/ekonomu.

0/0
29.7.2009 8:07

Oldis_rab

Re: banky se meli nechat padnout

analitiku mozna, do rukou ekonomu urcite ne, fundamentalisti uz tu parkrat vladli a nebyl to zadnej med, nicmene za tvrzenim ze banky by se meli nechat krachnout si stale stojim. On taky neni krach jako krach.

0/0
29.7.2009 17:45

useknutahlava

Re: banky se meli nechat padnout

A proč by se měl zachraňovat systém? Pokud banky krachují, tak je to znakem toho, že systém je špatný.

0/0
30.7.2009 0:22

stev

Omyl, dopuštíme se větších chyb.

Státní zásahy do vládních příjmů a výdajů jsou nedostatčně koordinované, zavání masivním protekcionismem, a především, jsou neúčinné. Navíc vedou k prohloubení státního dluhu. Největší chybou bylo, že stát nevyužil časů prosperity před krizí k provedení potřebných reforem důchodů a zdravotnictví, a nezachoval některé státní či obecní a krajské (tedy veřejné) podniky (např. komunální stavební firmy, služby, popeláře, zahradníky, lesní hospodářství), aby mohl místo podpor raději dávat práci málo kvalifikovaným lidem.Rv

0/0
28.7.2009 20:57

Martin Vit

Re: Omyl, dopuštíme se větších chyb.

Za to muze volebni system, kterej umoznuje vladnout stranam, ktere slibuji nesmysly. Smutne je, ze k tomu staci relativne malo - spravovat zemi ekonomicky, ne politicky.

0/0
28.7.2009 22:31

Rosomak

Miliardy v kufru

Propustili je když prokázali, že jsou jejich majetkem.

0/0
28.7.2009 20:56

Host

Tomáš Baťa 1932

"To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.

Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi.

Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.

Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.

Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem."

0/0
28.7.2009 19:38

Host

Re: Tomáš Baťa 1932

Neuvěřitelné !!! 77 let starý názor a jak aktuální !!! R^R^R^

0/0
29.7.2009 8:18

Host

Re: Tomáš Baťa 1932

Jak zjevení. Mravní hledisko a osobní příklad. A Masarykovo: "Nebát se a nekrást"

0/0
29.7.2009 20:24

Host

Re: Tomáš Baťa 1932

R^Nebo Paroubkovo: "Nebát se a krást (salámy, ...)"

0/0
30.7.2009 0:24

Host

Re: Tomáš Baťa 1932

Skoda ze se tim neridili. Rv

0/0
1.8.2009 22:13

Host

krize

 Kdyz starsi lide pripominali zacali prirovnavat soucasnost ke 30 letum a nasledek valka ,tak co povidaji ti staresinove,ale najednou tady ti mladici se zacinaji bat.Panove,na nasledky krize doplati ti mladi,ti stari se naucili jak za krize,tak za valky zit.A doufam,ze diky EU se podari,aby nebyla valka.To zase mladi na vojnu pujdete a nic Vam nepomuze.To je realita sveta bohacu a to stale se ozyva jak s ameriky tak z ruska.Bohaci si vzdycky nejak poradi na ukor obycejnych lidi a zaridi si ,aby jeste zbrojneni dobre vynaselo.To je zkusenost z minulosti.Lide,uvazujte a dojdete ke stejnemu nazoru.To je staly kolobeh ve svete,to potvrzuje historie.Bohuzel to tak je a obycejny clovek muze doufat,ze snad svet je trochu chytrejsi.

0/0
28.7.2009 19:34

TrueRobos

Re: krize

Jestli jste přesvědčen, že důsledkem krize byla válka, tak si zase dědo vezměte fajfku a čtěte Haló noviny.

0/0
3.8.2009 14:43

Host

mno

Jako dobrá reakce mi spíš přijde, že peníze vynaložené na záchranu zejména bankovaního sektoru, jsou ze strany vlády poměrně dobrým krokem. Dole někdo psal, že jde hlavně o to, udržet banky v nejlepší kondici a tím nezhroutit celý trh naráz. Jediné horší je to, že například USA podporuje i podniky, který byly už bez krize jednou nohou v hrobě a cpaní desítek až stovek miliard dolarů do nich jen oddalují něco, co se stejně musí stát. Sice by přišlo na některých lokálních trzích k navýšení nezaměstnanosti i o desítky procent, ale Státy jsou dost velké na to, aby to jako celek  přečkaly a podržením bank na úkor dluhu u svých daňových poplatníků zmírňují krizi celosvětově.

Ale asi se ještě máme na co těšit. To je fakt.

0/0
28.7.2009 19:09

Rosomak

Hezký článek, ale chybí v něm

hlavní viník - a to jsou ratingové agentury. Jejich ohodnocení byla špatná a trh, který se podle nich řídil, se po zhroucení zase řídí jejich odhady, jako by se nechumelilo.

Nejhorší je, že vlády držící dolar jako svoji měnovou rezervu nemají za co tuto vysoce inflační měnu směnit. Jen to, že nechtějí tratit, tak to drží dolar nad vodou.

Ovšem až dojde k nové emisi US dluhopisů, tak je možné, že je nikdo nebude už chtít koupit. A pak dolar pojede dolů a státy je držící, je vrhnou na trh, aby za ně něco dostaly, než se měna zhroutí...

Utopické? Kolik dolarů má Čína, Japonsko, Rusko?

Jen ten Irán za svou ropu dolary jaksi nebere....

0/0
28.7.2009 18:29

Host

Re: Hezký článek, ale chybí v něm

Jen tak mimochodem, jak dopadli ti Japonci chycení se 40 miliardama US dluhopisů na italských hranicích? Nějak je ticho po pěšině.

0/0
28.7.2009 19:43

Rosomak

Re: Hezký článek, ale chybí v něm

Pustili je, jakmile prokázali právo těmito dluhopisy disponovat.

0/0
30.7.2009 9:50

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz