Šli za levnějším bydlením, teď mají za dveřmi vymahače dluhů

aktualizováno 
Klidnější a oproti Praze i levnější bydlení přivedlo v posledních letech do Středočeského kraje tisíce nových rodin, které si vzaly půjčky na nové domy i jejich vybavení. Mnozí je teď nedokážou splácet a čelí vymahačským firmám.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - nemovitost, dům | foto: Profimedia.cz

Osmatřicetiletý Aleš z okresu Praha-východ se před dvěma lety rozhodl koupit pozemek a postavit dům. "S manželkou jsme tehdy bez problémů dostali hypotéku na milion osm set tisíc," vypráví obchodník.

Netrvalo dlouho, přišla hospodářská krize a Alešovi se přestalo v podnikání dařit. "Nejen, že jsme nemohli začít stavět. Museli jsme se vzdát i pozemku, protože jsme neměli na splácení hypotéky," podotýká otec dvou malých dětí. Dluhů se ani tak úplně nezbavil.

"Projekt domu a administrativní poplatky nás přišly na sto osmdesát tisíc korun, které teď složitě dáváme dohromady, a chybějí nám peníze na běžné výdaje," uzavírá Aleš.

Jeho problémy nejsou ve středních Čechách nijak ojedinělé. Podle čerstvého průzkumu společnosti M. B. A. Finance, která se zabývá vymáháním pohledávek, Středočeši obsadili třetí nejvyšší příčku v počtu dlužníků. A to i přesto, že v kraji je jedna z nejnižších nezaměstnaností v Česku a jedny z nejvyšších platů.

Věřitelé jsou přísnější

Více než patnáct procent lidí, jejichž závazky už musí řešit vymahačská agentura, žije v Moravskoslezském kraji, dvanáct procent v Ústeckém a jedenáct ve Středočeském. Hlavní důvod vysokého počtu středočeských dlužníků se podle odborníků skrývá za místní masovou výstavbou a neschopností splácet nejen hypotéky, ale především nové vybavení domků i bytů.

"V uplynulých letech probíhal ve středních Čechách velký stavební boom a mnoho lidí se do tohoto kraje přestěhovalo z jiných regionů i ze zahraničí. Ve velkém se zařizovaly domácnosti, noví obyvatelé si brali úvěry, uzavírali pojistky. Kvůli krizi se však snížila jejich schopnost splácet," vysvětlil analytik Petr Fic.

Věřitelé jsou teď podle něj přísnější než kdy dříve. "Hlásí se o pohledávky víc a za kratší dobu. To, co by se ještě před časem nevymáhalo, se dnes vymáhá běžně," upřesnil Fic. S větším počtem lidí, kteří se dostali do platební neschopnosti, se kromě agentur setkávají také soudy. Exekucí začalo v kraji přibývat už loni. To jich soudy evidovaly přes 85 tisíc.

"V porovnání s rokem 2008 loni stoupl počet nových exekucí v kraji o 34 procent," upozornila místopředsedkyně Krajského soudu v Praze Martina Kasíková. Do finančních problémů kvůli bydlení se podle pracovníků občanských poraden nejčastěji dostávají mladí lidé v produktivním věku s malými dětmi.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz