Šli za levnějším bydlením, teď mají za dveřmi vymahače dluhů

aktualizováno 
Klidnější a oproti Praze i levnější bydlení přivedlo v posledních letech do Středočeského kraje tisíce nových rodin, které si vzaly půjčky na nové domy i jejich vybavení. Mnozí je teď nedokážou splácet a čelí vymahačským firmám.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - nemovitost, dům | foto: Profimedia.cz

Osmatřicetiletý Aleš z okresu Praha-východ se před dvěma lety rozhodl koupit pozemek a postavit dům. "S manželkou jsme tehdy bez problémů dostali hypotéku na milion osm set tisíc," vypráví obchodník.

Netrvalo dlouho, přišla hospodářská krize a Alešovi se přestalo v podnikání dařit. "Nejen, že jsme nemohli začít stavět. Museli jsme se vzdát i pozemku, protože jsme neměli na splácení hypotéky," podotýká otec dvou malých dětí. Dluhů se ani tak úplně nezbavil.

"Projekt domu a administrativní poplatky nás přišly na sto osmdesát tisíc korun, které teď složitě dáváme dohromady, a chybějí nám peníze na běžné výdaje," uzavírá Aleš.

Jeho problémy nejsou ve středních Čechách nijak ojedinělé. Podle čerstvého průzkumu společnosti M. B. A. Finance, která se zabývá vymáháním pohledávek, Středočeši obsadili třetí nejvyšší příčku v počtu dlužníků. A to i přesto, že v kraji je jedna z nejnižších nezaměstnaností v Česku a jedny z nejvyšších platů.

Věřitelé jsou přísnější

Více než patnáct procent lidí, jejichž závazky už musí řešit vymahačská agentura, žije v Moravskoslezském kraji, dvanáct procent v Ústeckém a jedenáct ve Středočeském. Hlavní důvod vysokého počtu středočeských dlužníků se podle odborníků skrývá za místní masovou výstavbou a neschopností splácet nejen hypotéky, ale především nové vybavení domků i bytů.

"V uplynulých letech probíhal ve středních Čechách velký stavební boom a mnoho lidí se do tohoto kraje přestěhovalo z jiných regionů i ze zahraničí. Ve velkém se zařizovaly domácnosti, noví obyvatelé si brali úvěry, uzavírali pojistky. Kvůli krizi se však snížila jejich schopnost splácet," vysvětlil analytik Petr Fic.

Věřitelé jsou teď podle něj přísnější než kdy dříve. "Hlásí se o pohledávky víc a za kratší dobu. To, co by se ještě před časem nevymáhalo, se dnes vymáhá běžně," upřesnil Fic. S větším počtem lidí, kteří se dostali do platební neschopnosti, se kromě agentur setkávají také soudy. Exekucí začalo v kraji přibývat už loni. To jich soudy evidovaly přes 85 tisíc.

"V porovnání s rokem 2008 loni stoupl počet nových exekucí v kraji o 34 procent," upozornila místopředsedkyně Krajského soudu v Praze Martina Kasíková. Do finančních problémů kvůli bydlení se podle pracovníků občanských poraden nejčastěji dostávají mladí lidé v produktivním věku s malými dětmi.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz