Skrze dotace až k vlastnictví zámeckého hotelu

aktualizováno 
Manželé Plchovi řídí unikátní hotel Chateau Mcely, který vznikl z ruin zámeckého komplexu. Nemovitost v roce 2001 zakoupila manželská dvojice Inéz a James Cusumano a vybudovali zde první “zelený" pětihvězdičkový hotel v České republice. Nejen o ekologickém provozu hotelu, ale i neobvyklých přáních hostů jsme si povídali s Evou Plchovou.

Jednolůžkový pokoj v zámku Chateau Mcely vás v zimě vyjde na 4 800 korun. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Společně s vaším manželem, ředitelem hotelu, spravujete unikátní hotel umístěný na zámku Mcely. Jak jste se k této práci dostali?
K projektu Chateau Mcely jsme se dostali poměrně náhodně. Nebyla jsem spokojená ve své bývalé práci a tak jsem hledala na internetu novou pracovní výzvu, a protože jsem studovala hotelnictví, zadala jsem si náhodné spojení "zámecký hotel".

Objevila se mi informace o připravovaném unikátním projektu Chateau Mcely. Ve stejný den se můj manžel dozvěděl od kolegyně, která má chalupu v obci Mcely, že majitelé hledají manželský pár pro vedení zámku, navíc s manželem bydlíme necelou půl hodinku od zámku. Oba jsme poslali jen pro zkoušku životopis a k našemu milému překvapení jsme po několika sezeních s majiteli byli vybráni.

Měli jste předchozí zkušenosti s řízením hotelu?
S řízením hotelu jsme neměli zkušenosti ani my a ani majitelé. Inéz a Jim Cusumano jsou ale velmi vzdělaní a schopní lidé, kteří řídili společnosti v jiných odvětvích, a proto jsme z tohoto našeho nedostatku neměli strach. Naopak se ukázalo, že náš odlišný způsob řízení, který je založen zejména z pohledu hostů, je pro nás konkurenční výhodou.

Co vás na počátku rozjezdu hotelu nejvíce překvapilo?
Nejtěžší otázkou byl výběr týmu. Velkým překvapením bylo, že jsme některé pozice měli problém obsadit a že z počátku zejména místní obyvatelé neviděli v zámku potenciál a obrovskou pracovní příležitost, kterou uprostřed venkova nabízel. Nyní jsme již v jiné situaci a dostáváme denně několik životopisů od zájemců o práci.

Jak jste financovali rozjezd provozu? Brali si majitelé nějaký úvěr?
Na rekonstrukci jsme získali dotaci z EU ve výši 10 % z celkové částky a dále jsme získali marketingový grant, který nám pomohl znatelně při rozjezdu zámku. Mohli jsme vše dělat dle svých představ a to jistě velmi pomohlo.

Předcházeli otevření hotelu nějaké byrokratické obstrukce?
Se zásadními byrokratickými obstrukcemi jsme se naštěstí nesetkali, kromě dlouhého papírování při čerpání grantu, ale námaha byla odměněna. Vzhledem k tomu, že zámek byl vyjmut z památkové péče, ale v tom směru nebyly problémy.

Křištálová lupa I v letošním roce jste získali finance ze strukturálních fondů na vybudování wellness parku. Jaký je váš podnikatelský záměr?
Vybudování exkluzivního wellness parku na místě dnešních ne příliš estetických garážových a skladových prostor a kompletní dokončení spodní části našeho anglického parku. Součástí projektu bude například fotopické jezírko, dětský koutek se zajímavými prvky, které zaujmou i dospělé, skleník, tři masážní místnosti, bazén a další atraktivity.

Využili jste na přípravu projektu externí poradenskou firmu, nebo jste to zvládli interní cestou?
Přípravou projektu a veškerých podkladů k žádosti jsme využili odborníky, kteří věděli, jak mají podklady vypadat a byli pro nás jistotou, že jsme zbytečně nebyli vyřazeni kvůli formálním náležitostem či jiným nedokonalostem podkladů. Příprava podkladů trvala zhruba pět měsíců. Úvahami a plány o podobě wellness parku se ale zabýváme již asi 2 roky.

Jak jste nabírali personál? Měli jste nějaké specifické požadavky?
Náš snový tým tvoříme neustále. Profesní zkušenost je důležitá, ale naprosto stěžejní je charakter, přátelské a milé vystupování, tak aby nově příchozí zapadli do rodinného týmu a byli maximálně orientováni na služby.

Hotel Mcely je jediným "zeleným" pětihvězdičkovým hotelem v České republice a teprve druhým v Evropské unii. Co vlastně toto označení znamená a kdo ho uděluje?
Obecně jsme museli splnit jasně daná kritéria certifikace. Některá jsme splňovali, další jsme museli nově zavést, jako bylo například třídění odpadu či omezení na minimum výrobků na jedno použití. Rovněž jsme investovat do řady vybavení, které je k ekologickému životu nezbytné, například popelnice na různé typy odpadů. V zásadě ale nešlo o závratné částky.

Velký náskok jsme měli již z doby nedávné rekonstrukce z roku 2006, kdy proběhla většina investic. Největší vstupní investicí byl určitě kotel na štěpky, který je výrazně dražší než běžné například plynové kotle. Po přísném klasifikačním procesu nám tak Ministerstvo životního prostředí České republiky udělilo licenci, že splňujeme evropskou směrnici č. 43-2005, a máme tak právo používat ekoznačku EU se známým symbolem květiny.

Zámek Mcely

Původně venkovská usedlost šlechtického rodu Thurn-Taxisů, býval jednou z dominant Svatojiřského lesa, přírodního areálu poblíž obce Mcely. Po roce 1948 byl znárodněn a postupně devastován. V roce 2001 Chateau Mcely zakoupila Inéz Cusumano, která už měla za sebou několik úspěšných projektů (v Česku i v zahraničí), jejichž cílem bylo přetvoření zchátralých historických staveb.

Krátce poté se k ní přidal i její současný manžel James Cusumano, Američan, který se v posledních letech intenzivně zabývá problematikou ochrany životního prostředí, alternativních energií a udržitelného rozvoje planety. V roce 2006 byla rekonstrukce dokončena a dnes zámek slouží jako luxusní hotel. 

Chovají se vaši hosté ekologicky?
Hosté ve svém pokoji naleznou "vzkaz v láhvi" se zeleným poselstvím a návodem, jak se ideálně zeleně chovat. Mohou, ale nemusí to respektovat. Na tento vzkaz jsou při ubytování upozorněni. Podrobnější informace pak naleznou v hotelových deskách. Z našich dosavadních zkušeností jsme zjistili, že hosté zelené fungování respektují a rádi se k nám připojují.

Převládá česká nebo zahraniční klientela?
K našemu milému překvapení převládá česká klientela. Naši hosté se dělí do třech hlavních kategorií a každá z nich má své specifické potřeby. Individuální klientela k nám jezdí relaxovat, odpočinout si, oddechnout si, láká je hlavně sofistikovaná gastronomie, aroma terapie či nabídka masáží a naše doplňkové služby jako je například jízda v kočáře, venkovní vířivka či projížďka na kole. Konferenční klientela u nás hledá spojení technologie, přírody a zážitkové firemní konference.

Snažíme se, aby i pracovní jednání byla velmi příjemná a hosté se u nás necítili svázaní. Oblíbené jsou proto například snídaně v trávě, konference v anglickém parku či ochutnávky vín. Jsme schopni ale vyhovět i sportovním požadavkům přes lukostřelbu, střílení na asfaltové holuby či jízdu na čtyřkolkách. Svatební klientela u nás zase hledá maximální soukromí pro svoji významnou životní událost a nejčastěji si zámek pronajímá pro svatbu exkluzivně.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Mezi vašimi hosty je řada celebrit, víkend zde strávil například Karel Gott. Můžete prozradit, kdo slavný ze zahraničí k vám zavítal?
Je pravda, že u nás byla již řada známých osobností, ale vždy se snažíme o maximální zachování jejich soukromí. Myslím, že na takovémto zapomenutém místě uprostřed lesů se to od nás přímo čeká.

Mají vaši hosté i nějaká kuriózní přání?
Plnění a předcházení přáním našich hostů je naším hlavním posláním. Mohu zmínit například sraz bíglů v anglickém parku, kteří si měli hrát pod okny nevěsty, která se s nimi měla potěšit, až se ráno po svatební oslavě probudí ve svém apartmá. Povedlo se a ženich novomanželku mile překvapil. Pak jsou to také různé stravovací dietní požadavky pro psí miláčky, kteří často mají tříchodová menu a další.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Čínská centrální banka spouští největší penězovod ve své historii

Čínská centrální banka spouští největší penězovod ve své historii

Kurzy.cz Druhé největší ekonomice – Číně, hrozí další ekonomické zpomalení. Podle nejnovějších informací ekonomů z Reuters má ek...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ OBCHODNÍK – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz