S hypotékou neotálejte, levnější nebudou

aktualizováno 
Krize polevila, hypoteční trh se konečně rozhýbal, banky hlásí skokový nárůst nových hypoték. Konkurence bank drží sazby hypoték nízko, přesto odborníci předpokládají, že úroky letos porostou.
O hypotéky je opět zájem.

O hypotéky je opět zájem. | foto: Profimedia.cz

V únoru banky poskytly 4 208 úvěrů v celkové hodnotě přes 7 miliard korun. Ještě nikdy v historii sledování nenarostla produkce hypotečních bank v prvních dvou měsících roku takovým tempem. A to by mohlo ještě zrychlit. Nízké sazby, příznivé ceny nemovitostí a hrozba zdražování jsou totiž důvody, proč si vzít hypotéku právě nyní.

Na druhou stranu, i když Sněmovna schválí návrh na vyšší DPH, vyšší daň se dotkne pouze cen nových nemovitostí. A například Jiří Pácal z Central Europe Holding, který investuje do nemovitostí už 20 let, by se tím rozhodně nenechal ovlivnit: "Nedoporučuji uspěchat ani zbytečně vyčkávat. Důležité je najít vhodnou nemovitost; co se stane s daněmi či co předpovídají lidé z realit, není důležité."

Přesto jsou bankéři optimističtí. "Očekáváme, že celý letošní rok bude výrazně aktivnější, i když sazby pomalu rostou. To je dáno zejména oživením ekonomik v eurozóně a obavami z možných inflačních tlaků. Navíc, úroky byly loni až nepřiměřeně nízko, jde tedy zatím spíše jen o určitou korekci," uvádí mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Banky budou nejspíš podporovat prodej hypoték různými marketingovými akcemi, aby zájemce přilákaly právě ke své přepážce. "Reálně tak bude možné získat úvěr stále za slušnou cenu," uklidňuje mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Lze předpokládat, že po vlastním bydlení zatouží i ti, kteří třeba na klasickou hypotéku nedosáhnou, ať už třeba proto, že nemají žádnou hotovost či mají malé příjmy. Mají i pro ně banky vhodnou hypotéku?

Jak se mění sazby hypoték

Stoprocentní hypotéky pro prověřené klienty

Platí, že čím menší díl si na koupi nemovitosti půjčujete, tím lepší podmínky získáte. Řešení však existuje, i když vůbec žádnou hotovost jako vlastní vklad nemáte.

Výběr není velký, ale pár ústavů už uznalo, že nejhorší krize pominula, a nabízejí takzvanou stoprocentní hypotéku. Na plnou cenu vám půjčí banky ze skupiny ČSOB (ČSOB, Hypoteční banka, Poštovní spořitelna), Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank, Volksbank a Wüstenrot.

Počítat však musíte s horšími sazbami: obvyklé navýšení bývá 0,6 procenta. Vyšší jsou i nároky na bonitu, například Česká spořitelna dá takovou hypotéku jen klientům, které už zná. Stoprocentní úvěr na bydlení nabízejí také stavební spořitelny, například u Modré pyramidy půjčí nyní za akčních 5,09 procent ročně na 28 let.

Úvěry bez doložení příjmů jsou drahé a zájem o ně malý

Jdete-li žádat o hypotéku, zajímá banku, kolik vyděláváte. Co když jsou vaše příjmy papírově nízké (třeba živnostníci, kteří uplatňují náklady paušálem) nebo na ně nemáte doklady? I tady existuje řešení. Je však drahé. Většina bank vám bez doložení příjmů půjčí, ale pouze do 50 procent hodnoty zastavované nemovitosti, a navíc ještě s podstatně vyšším úrokem (kolem sedmi procent).

Zatímco zástupci ČSOB uvádějí, že o tento typ hypotéky nijak zvlášť velký zájem není, u Wüstenrot hypoteční banky je prý klienty hodně vyhledávaný. LBBW Bank odpustí doložení příjmů pouze u refinancování, Česká spořitelna a UniCredit Bank tuto službu nenabízejí.

Část úvěru lze použít na cokoli

Ještě loni nabízelo hodně bank možnost půjčit si k hypotéce peníze navíc za stejných podmínek. Za ty jste si pak mohli pořídit třeba zařízení bytu nebo odjet na dovolenou.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru změnil podmínky a spotřebitelské úvěry je možné splatit mimořádně bez vysoké sankce, která hrozila dřív. Banky se zalekly, že by klienti mohli tohoto ustanovení využívat i u neúčelových částí hypoték. Některé ústavy pak od této služby upustily úplně, jiné podmínily i doplňkovou část tím, že se musí použít účelově. Třeba na další rekonstrukci, vybavení a k dalším účelům spojeným s bydlením (skupina ČSOB, UniCredit Bank).

Komerční banka nabízí Hypotéku 2 v 1, kde však podepisujete samostatné smlouvy pro účelovou a neúčelovou část úvěru. Bez podmínek tak dnes nabízí takovou hypotéku pouze mBank, kde lze neúčelově využít až 30 procent z požadované výše úvěru. Wüstenrot rozšířila nabídku o speciální produkt Hypotéka na cokoliv s garantovanou sazbou 6,40 procent ročně.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

V klasických penzijních fondech lidé prodělají, upozorňuje analytik

Petr Borkovec

Podle Petra Borkovce, zakladatele finanční skupiny Partners, dojde letos k propadům na hypotečním trhu a naopak dalšímu...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

Vysoké teploty nás trápí i na pracovišti. Co musí zajistit zaměstnavatel?

Vysoké teploty nás trápí i na pracovišti. Co musí zajistit zaměstnavatel?

Kurzy.cz Tento týden Česko potrápí tropická vedra, která se vyšplhají až na 35 stupňů. Firmy jsou povinny svým zaměstnancům zaji...

Najdete na iDNES.cz