S advokátem nebo raději bez něj?

aktualizováno 
Přemýšlíte, zda u soudu využít právníka, nebo jestli je výhodnější se hájit bez jeho pomoci? Jakým způsobem je možné získat bezplatného advokáta? Co byste měli vědět ještě před tím, než začnete právníka shánět?

Sám, nebo s advokátem?

 

Ten, kdo si myslí, že právníka nepotřebuje, může se i u soudu obejít bez jeho pomoci. Jen by měl zvážit, zda ho vypjatá situace nepřipraví o řeč. „Když se jedná například o jednoduché rozvodové řízení, není často pomoc právníka nutná. Ale jakmile jde o peníze, doporučovala bych ho využít. Už proto, že tyto spory bývají složitější a klient může utrpět finanční ztrátu. Pokud si ji způsobí sám, nemá ji na kom vymáhat. Když ji špatným zastupováním způsobí advokát, lze škodu vymáhat na něm,“ radí advokátka Zdena Beranová.

 

Bezplatné zastupování

 

V životě může nastat situace, kdy nutně potřebujete právníka, ale nemáte na něj. „Osoby, které potřebují právní pomoc a nemají finanční prostředky k úhradě nákladů na zastoupení advokátem, mohou požádat soud, aby jim byl zástupce ustanoven,“ říká tajemník České advokátní komory Jiří Klouza. Podle jeho slov přichází tento postup v úvahu nejen před začátkem soudního řízení, ale i v již v zahájeném. Kromě toho má každý advokát možnost, aby poskytl žadateli bezplatné zastoupení nebo právní službu za sníženou odměnu,“ dodává Klouza. Pokud nemůže klient sehnat advokáta, smí o něj požádat Českou advokátní komoru. „Je však nutné, aby komoře oznámil jména alespoň dvou advokátů, kterými byl odmítnut. Pro určení, zda má být právní služba poskytnuta bezplatně, nebo za sníženou odměnu, rovněž vyžadujeme doklad o majetkových a sociálních poměrech,“ uzavřel Jiří Klouza.

Co byste předem měli vědět, než vyhledáte právníka

- seznamy všech advokátů jsou k dispozici u soudu a u advokátní komory, na internetu na www.cak.cz

- právník je povinen předem odhadnout náklady zastupování

- za nedocházení k soudu hrozí pokuta až 50 000 korun

- o prominutí soudních poplatků se žádá soud

 

Jak najít právníka

 

Pokud potřebujete právníka a nemáte s tím žádné zkušenosti, můžete najít údaje a kontakty v telefonních seznamech, na internetu nebo u soudu. „Zde je ale uvedeno pouze jméno advokáta a jeho sídlo, popřípadě spojení na něj. Vodítkem může být uvedená specializace advokáta. Nemá-li tedy člověk nějaké doporučení například od známého nebo příbuzného, který s tím či oním advokátem už nějakou zkušenost má, nezbývá mu než to prostě zkusit,“ doplňuje advokát Ivo Jahelka. Vyplatí se dotaz na zkušenosti s právníky u svých známých. Zejména v menších městech a obcích platí, že zde působící právníci mají širší spektrum nabídky, a v daném místě tak zajišťují prakticky veškerý právní servis. Někdo z vašich přátel už bude mít s právníkem zkušenost a poradí vám.

 

Podle stavovských předpisů České advokátní komory navíc nesmí advokát v souvislosti se svou firmou uvádět například údaje o cenách. Toto jednání by bylo považováno za porušení povinnosti a advokáta by čekalo kárné řízení.

 

Nevíte, kde vzít peníze na advokáta a případné soudní výlohy? Využijte spotřebitelský úvěr. Informace o tomto produktu naleznete v této SPECIÁLNÍ SEKCI.

Advokáti nemohou propagovat své služby například novinovými inzeráty. „Několikrát jsem se setkal se zajímavým pokusem, jak upozornit na nabídku právní pomoci. Jestliže se advokát například přestěhuje, obyčejně si podá inzerát, ve kterém oznamuje, že k určitému datu změnil adresu. Jestliže ovšem tento inzerát několikrát zopakuje ve větším počtu médií, vejde dostatečně ve známost nejen to, že se přestěhoval, ale především fakt, že nabízí právní služby,“ říká advokát Pavel Zvala.

 

V Praze a dalších větších městech působí firmy, které zaměstnávají více právníků se zaměřením jen na určité oblasti práva, například na právo obchodní, rodinné či trestní. „Za první informativní poradu advokát může, ale také nemusí požadovat nějakou odměnu. Chce-li v tom mít občan jasno, je dobré, aby se při první návštěvě u neznámého advokáta rovnou zeptal, zda ho informativní porada bude něco stát a kolik, a podle toho buď setrval, nebo šel o dům dál,“ radí Ivo Jahelka.

 

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz