Rychlé bankovní půjčky. Která je nejlepší?

aktualizováno 
Jedna banka za druhou útočí na klienty superpůjčkami. Jsou rychlé, perfektní, expres, v hotovosti a na cokoliv. Alespoň o tom vypovídají jejich názvy. Dalo by se mluvit o půjčkovém tornádu. Klienty nepoškodí, nenechají-li se zlákat více úvěry, než kolik stačí splácet. Naopak, ten kdo si chce odpovědně půjčit, může vybírat.

S požadavkem na neúčelovou půjčku uspějí zájemci bez problémů ve většině bank a obvykle mohou počítat s penězi okamžitě nebo do druhého dne. „Rozhodl jsem se překlenout drahý úvěr na auto jiným, levnějším o čtyři procenta ročně a hlavně s nižší splátkou rozvrženou na delší dobu. Báječné bylo, že když jsem odcházel od přepážky, putovalo už padesát tisíc správným směrem a auto bylo zaplaceno,“ pochvaluje si Pavel Dvořák z Prahy. Aby šlo vše tak jednoduše, musí jít o úvěry bez ručitele a bez zastaveného majetku. Tedy takové, kdy klient doloží jen vlastní příjem a sepíše žádost. Dnes lze již tímto způsobem dosáhnout až na částku 200 tisíc korun. Samozřejmě za předpokladu, že měsíční výdělek je odpovídající.

Jednoznačně nejvyšší částku bez zajištění půjčuje svým klientům Citibank - při dobrém příjmu mohou zájemci požádat až o 600 tisíc korun.

Úroky jsou důležité, nejde však jen o ně

Co vás vyjde levněji? Vyplatí se vám auto na úvěr, nebo na leasing? Více ZDE.

Úrokové sazby se pohybují mezi 7,8 a 15 procenty, jediná z řady vybočuje Poštovní spořitelna s úvěrem Čtyřlístek, který sice poskytuje rychle, ale úroková sazba je 27 procent ročně. Kromě sazby je třeba počítat i s poplatky, které za vyřízení úvěru a za vedení úvěrového účtu zájemce zaplatí. A to je zcela zdarma právě u Čtyřlístku. Ostatní banky účtují poplatek za uzavření úvěru - pohybuje se do jednoho procenta z půjčované částky. Druhou položkou, která zatíží dlužníkovu peněženku, je měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu. Některé banky, například Živnobanka, Volksbank, HVB Bank, ČSOB a Komerční banka, požadují, aby si u nich věřitel otevřel i běžný účet. Tehdy se měsíční částka ještě o něco navýší. V tabulce uvádíme v případě měsíčních poplatků součet za vedení obou účtů - úvěrového i běžného.

Mimořádná splátka: s pokutou i bez

Uváděné neúčelové půjčky bývají obvykle rozpočítány na roční až pětileté splácení. Jen Volksbank a  Živnobanka mají horní hranici stanovenou na čtyři roky; naopak Česká spořitelna, GE Money Bank a Komerční banka umožní klientům splácet až šest let. Příjemné je, že u všech ústavů je možné splatit půjčku mimořádně. Ve většině  dokonce bez jakýchkoliv sankcí. U Živnobanky je odpuštění pokuty podmíněno splacením celého dluhu - v případě, že klient splatí jen část, tisícikoruna padne na pokutu. GE Money Bank a  Raiffeisenbank počítají penále procentuelně z výše mimořádné splátky.

Kolik budete splácet? půjčka 50 tisíc
Kolik budete splácet? půjčka 50 tisíc
bankapotřebný příjemvýše splátkypočet splátekcelkem *
Citibank12 0001 8233665 628
Česká spořitelna6 3009497271 126
ČSOB7 0561 1616071 948
GE Money Bank-**1 0827281 284
HVB Bank13 000***1 1156074 000
Komerční banka-**1 0647176 912
Poštovní spořitelna-**1 1486068 880
Raiffeisenbank9 5001 0116065 460
Volksbank8 5001 3404865 780
Živnobanka8 0001 2584863 284

Poznámka: * částky jsou uvedeny v korunách, součet i s poplatky za uzavření úvěru, za vedení úvěrového a v případě požadavku banky i běžného účtu se všemi doplňkovými službami, ** banka údaj neuvedla, *** v Praze je potřebný příjem 15000 korun 
Zdroj: banky

Půjčky bez ručitele: rychle a skoro pro každého

Co bylo před pár lety neřešitelnou situací, je dnes snadné, jak mávnutí proutku. Přijdete do banky, řeknete, kolik chcete, a odcházíte jako boháči. Vždyť třeba Citibank půjčí bonitnímu klientovi až 600 tisíc korun, a to bez toho, že by musel shánět ručitele nebo dávat dům či auto do zástavy. Podmínkou je však, aby klient měl nadstandardní příjem, v tomto případě minimálně 60 000 korun například pro bezdětný pár. Ostatní banky se drží trochu zpátky, půjčují běžně sto, některé dvě stě tisíc.

Také spodní hranice neúčelových spotřebitelských úvěrů mají omezení – pohybují se u jednotlivých bank od patnácti do padesáti tisíc. „Když potřebují naši klienti menší částku, je jim k dispozici povolené přečerpání účtu, takzvaný kontokorent, nebo kreditní karta,“ říkají svorně bankéři, a mají pravdu – zmíněné produkty jsou pro částky, které lze splatit příští výplatou, výhodnější.

S příjmy nebývá problém

Kdo si chce půjčit padesát tisíc, může měsíčně splácet pouhou tisícikorunu. K tomu, aby klient půjčku dostal, není potřeba ani nijak závratný plat. Při delší době splatnosti stačí čistý příjem už 6300 korun u české spořitelny, nejpřísnější je Citibank, která požaduje aby se na vaší výplatní pásce skvělo alespoň 12 000 korun.

Zaměstnanci vyřídí půjčku snáze

Která banka má nejlepší internetbanking? Čtěte ZDE.

Jako čistý příjem však nejsou počítány všechny peníze, které zaměstnavatel na účet pošle, je potřeba nejprve odečíst jiné splátky, leasing, alimenty a podobně. Zaměstnanci mají výhodu – jestliže si půjčují od banky, kam jim chodí mzda, nemusí nosit potvrzení, přehled o jejich příjmech banka má. Podnikatelé musí doložit daňové přiznání za předcházející období, obvykle též potvrzení o tom, že daně zaplatili. Musí navíc počítat ještě s jednou nepříjemností: protože jejich příjem je nejistý, banky je někdy posuzují přísněji než zaměstnance. „Žádal jsem o půjčku a bez problému jsem ji dostal. Předtím však byla v bance manželka, která se stejným příjmem a se stejným rodinným zázemím jako podnikatelka neuspěla,“ svěřuje se se svým zážitkem Josef Bárta z Brna.

Jsou rychlé bankovní půjčky skutečně rychlé, perfektní, expres, v hotovosti a na cokoliv? Těšíme se na vaše podnětné příspěvky, komentáře a postřehy k této problematice.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný...

Najdete na iDNES.cz