Příběh: Ručil známému na půjčku, teď mu hrozí exekuce

aktualizováno 
Poskytnout někomu ručení na jeho půjčku můžeme vnímat jako pomoc. Někdy nás ale může vyjít pěkně draho. Pokud totiž dlužník přestane půjčku splácet, budeme žít v obavách, že přijdeme o svou střechu nad hlavou. Jak o tom svědčí příběh našeho čtenáře.
"Banka nemá povinnost informovat ručitele o tom, že dlužník dluh nesplácí," uvádí advokát Pavel Nastis. Ilustrační snímek

"Banka nemá povinnost informovat ručitele o tom, že dlužník dluh nesplácí," uvádí advokát Pavel Nastis. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pana Jaroslava asi před rokem požádal jeho známý, aby mu dělal ručitele. Neměl žádné pochybnosti, v podstatě to bral jen jako formalitu. Přítel byl zaměstnaný a docela slušně vydělával. Jaroslav se tedy k ručení zavázal a byl přesvědčený, že dlužník řádně splácí.

Po roce ale přišel dopis od vymahačské agentury: "Do deseti dnů zaplaťte částku 287 tisíc korun." Co se stalo? Přítel pana Jaroslava půjčku řádně splácel asi půl roku, pak se ale dostal do finančních potíží. Žádal banku o snížení splátek, jenže neuspěl. A tak začal platit nižší než dohodnuté splátky, na víc totiž neměl.

Banka jej bombardovala upomínkami, a když neuspěla, předala pohledávku k vymáhání. A vymahačská agentura vyzvala k zaplacení dluhu právě ručitele. "Připadá mi od banky nefér, že mě banka neinformovala dříve. Jenže tolik peněz nemám, bojím se, že mi na dveře zaklepe exekutor. Jak z této situace ven?" ptá se pan Jaroslav.

Banka nemusí ručitele informovat o nesplácení dluhu

"Banka nemá povinnost informovat ručitele o tom, že dlužník dluh nesplácí," uvádí advokát Pavel Nastis. Stejně tak je v pořádku, pokud banka pohledávku prodala jinému subjektu (vymahačské firmě), která nyní pohledávku vymáhá. "V 99 procentech úvěrových smluv je ujednání, že pokud dlužník nebude splácet půjčku řádně a včas, dojde k zesplatnění celé nedoplacené části úvěru," doplňuje advokát.

Jinými slovy, banka nijak nepochybila a dnes je opravdu povinností pana Jaroslava jako ručitele celý dluh zaplatit. Jenže nemá z čeho. Chtěl si peníze půjčit, v souvislosti s tímto problémem je už ale uveden v registru dlužníků. Žádná banka mu tedy nepůjčí.

"Jediné, co mohu doporučit, je domluvit se s věřitelem na splátkách," radí Nastis. Pokud se ale pan Jaroslav s věřitelem nedomluví a ten jej zažaluje, Jaroslav jistě soudní spor prohraje a dluh bude následně exekučně vymáhán. "Exekutor pak bude moci panu Jaroslavovi zabavit veškerý jeho majetek, tedy například i dům," varuje advokát. Každopádně pokud Jaroslav dluh za dlužníka zaplatí, má pak právo tuto částku po dlužníkovi vymáhat.

Ani osobní bankrot není řešení

"V tomto konkrétním případě bohužel nebude řešením ani oddlužení," doplňuje právník. Oddlužení, laicky řečeno osobní bankrot, je řešením jedině tehdy, pokud by pan Jaroslav byl v úpadku, tedy pokud by měl více věřitelů (alespoň dva) a splňoval by všechny další zákonné předpoklady – například že dluhy nejsou z podnikání a že má dostatečný a pravidelný příjem z pracovního poměru.

"V případě osobního bankrotu musí být dlužník schopen během pěti let zaplatit po odpočtu částek, které mu ze zákona musí každý měsíc zůstat, odměnu insolvenčního správce a minimálně třicet procent dluhů," vysvětluje Nastis.

Pan Jaroslav se jako ručitel dostal i do dalších potíží, například v tom, že mu dnes žádná banka nepůjčí. A to zrovna plánoval vyřídit si hypotéku na koupi vlastního bydlení. Než se ale celý dluh zaplatí, má prostě smůlu. "Je to pro mě trpká zkušenost, jak se říká: pro dobrotu na žebrotu. Doufám, že to aspoň bude varování pro ostatní," shrnuje svůj příběh nešťastný muž. 

Pokud zrovna zvažujete, že byste někomu poskytli ručení na půjčku, je užitečné se řídit radami poradců občanského sdružení dTest:

  • Ručitelský závazek není formalita, v případě, že dlužník nebude moci splácet, zaplatíte za něj celý dluh.
  • Důkladně vše zvažte, prověřte si osobu, která vás o ručení žádá, minimálně z insolvenčního rejstříku či evidence exekucí.
  •  I přítel či dokonce rodinný příslušník se dosti často stává nepřítelem, pokud se kvůli němu ocitnete v exekuci, je tedy na zvážení, zda toto riziko podstupovat a takovou osobu raději neodmítnout – důvody odmítnutí každý pochopí.
  • Uvědomte si, že v případě ručení je potřeba mít tolik peněz, kolik si dlužník půjčuje, plus nějakou rezervu navíc, například na úhradu smluvních pokut, smluvních úroků, úroků z prodlení či dalších nákladů spojených s vymáháním, což může představovat další částku až ve výši poloviny původního dluhu.
  • Banka není povinna vás informovat o tom, že dlužník nesplácí, ale jako ručitel máte právo informovat se u věřitele, zda dlužník splácí. Tuto možnost rozhodně využijte.
  • Pokud nebude splácet dlužník, budete v registru dlužníku uvedeni i vy jako ručitelé, což znamená, že vám žádná banka nepůjčí a budete mít i další problémy na trhu, třeba při sjednávání nájmu či telefonního paušálu.
  • V případě problémů se v první řadě snažte o dohodu s věřitelem a pamatujte, že to, že jste "pouze ručitel", nic neznamená a dlužíte stejně jako hlavní dlužník, tedy musíte jednat.
  • Pokud věřiteli dluh namísto dlužníka uhradíte, vyžádejte si od věřitele potvrzení a všechny dokumenty k tomu, abyste mohli peníze následně vymáhat po hlavním dlužníkovi. Věřitel je povinen vám tyto dokumenty předat a poskytnout vám plnou součinnost.

Ručili byste příbuzným či přátelům na půjčku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 2094
Ano 223
Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Kurzy.cz Měla by Česká republika přijmout společnou evropskou měnu? To byla další otázka, kterou redakce TN.cz položila stranám ...

Najdete na iDNES.cz