Reforma je jeden velký kompromis

aktualizováno 
Sporných míst reformy veřejných financí je tolik, že by snad každý našel alespoň jedno. To je dáno tím, že máme nyní vládu pouze se sto hlasy v dvousetčlenné Poslanecké sněmovně.
Problémem jsou velké výdaje státu

Problémem jsou velké výdaje státu

Jinými slovy – reforma je jedním velkým kompromisem, který ve všech ohledech nemůže uspokojit nikoho. Bojím se však, že při stávajícím rozložení sil jsme se výrazně lepšího výsledku dočkat nemohli. Celospolečenská shoda nad reformou není a v nejbližší době asi ani nebude. Jediné, na čem se zřejmě drtivá většina voličů shodne, je, že reforma je potřebná.

Ekonomika je na tom dobře. Zatím
Z mého pohledu veřejné finance stále zůstávají časovanou bombou. Návrh státního rozpočtu na příští rok totiž stále počítá s deficitem přesahujícím 70 miliard korun.

Volič si přitom může klást otázku, jak by vypadal deficit státního rozpočtu, kdyby se ekonomice nedařilo. Příští rok totiž bude z pohledu posledních 10 let stále ekonomicky výrazně nadprůměrný. Ekonomika poroste zhruba o 5 procent a nezaměstnaných bude nejspíš ještě méně než dnes. Již nyní je přitom nezaměstnanost nejnižší od roku 1998 a o jedno volné místo se ucházejí 2,4 uchazeče, zatímco ještě v roce 2001 to bylo skoro 14 uchazečů.

Jak by asi vypadal státní rozpočet, kdyby například došlo v zahraničí k hospodářské krizi kvůli špatným hypotečním úvěrům, ekonomika by prudce zpomalila a nezaměstnanost rychle rostla? Podniky by měly ztráty, propouštěly by a příjmy státní pokladny klesaly, zatímco rostoucí armáda nezaměstnaných by natahovala ruku ke státu stále více. Vtěsnal by se deficit pod 150 miliard korun?

Problém je ve vysokých výdajích státu
Sporné je zejména, jak finance léčit. Veřejnost se zaměřuje především na příjmovou stránku rozpočtu – daně. Zde ovšem není hlavní problém veřejných financí. Jejich léčení by mělo začít na straně výdajů. Ty rychle rostou i při současném velmi příznivém makroekonomickém vývoji. Zde asi začne ještě větší spor, než jestli mají být všichni zdaněni stejnou sazbou.

Dokud však voliči ve volbách nesdělí politikům, že chápou, že bezbolestné změny neexistují, skutečně účinné reformy se nikdy nedočkáme. Naopak stále budeme před sebou tlačit riziko, že jednoho dne bude ekonomice hůř a nutné reformy budou ještě více bolet.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz