Na vlastní kůži: Díky změně banky platím měsíčně o dva tisíce méně

aktualizováno 
V průběhu splácení hypotéky napadne snad každého, že až skončí fixace, mohl by přejít jinam. Takzvané refinancování je nyní hitem. Přečtěte si, s čím se setkala při převádění hypotéky paní Lenka.
Sloučili hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky, měsíční splátku tak snížili o dva tisíce korun. Ilustrační snímek

Sloučili hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky, měsíční splátku tak snížili o dva tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když nám loni končila pětiletá fixace na hypotečním úvěru, docela jsem to uvítala. Úroky byly o dost níže než v roce 2007, kdy jsme si hypotéku brali (i když s těmi současnými se to nedá srovnat), takže jsem doufala, že se nám půjčku podaří zlevnit.

Brala jsem to tak, že už jsme "prověření" klienti, kteří pět let spolehlivě spláceli, a že tudíž nebude potřeba dokládat všechno jako na začátku. Opak byl pravdou.

Je dobré začít brzy, zbude pak čas na vyjednávání

Nejprve jsme asi dva měsíce před koncem fixace požádali naši původní banku o vyčíslení zůstatku k datu fixace. Zpětně bych řekla, že jsme tak měli učinit ještě dříve. Kromě hypotéky jsme spláceli ještě překlenovací úvěr ze stavebního spoření, a proto jsme se rozhodli obě půjčky sloučit do jedné.

Porovnejte si hypotéku

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká nabídka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Naše původní banka nám zároveň s vyčíslením zůstatku nabídla novou sazbu, z 4,49 procent ji snížila na 3,89 procent opět s pětiletou fixací. Při zachování délky úvěru by se nám měsíční splátka snížila zhruba o 500 korun. Nebyla ovšem ochotna přistoupit na sloučení úvěrů. Proto jsme se obrátili na konkurenci.

O vyhotovení nabídky jsme požádali několik finančních ústavů. Zároveň jsme si u naší původní banky vyžádali souhlas s předčasným splacením a písemný příslib, že po splacení úvěru provede na katastru nemovitostí výmaz zástavního práva. O tentýž souhlas jsme požádali také stavební spořitelnu.

Refinancování začalo a s tím také spousta papírování

Mezitím jsme si vybrali banku k refinancování a začalo papírování a obíhání úřadů. Nejprve jsme potřebovali výpis z katastru jako doklad, že jsme majiteli bytu, jímž ručíme za starý úvěr a chceme jím ručit i za ten nový. Nová banka odmítla akceptovat původní odhad ceny bytu, museli jsme tedy vyhotovit nový.

Co se týče příjmů, spokojila se banka s čestným prohlášením od manžela i ode mne, ale protože jsem osoba samostatně výdělečně činná, musela jsem doložit svou bezdlužnost. To znamenalo dvě cesty na finanční úřad. Také jsme museli bance zaslat aktuální fotografie bytu a kopii stávající pojistné smlouvy k nemovitosti.

Námaha se vyplatila. Úspora je daleko vyšší

Výsledek byl následující: sloučili jsme hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky s úrokovou sazbou 3,79 procent (průměrná sazba byla v květnu 2012 podle Hypoindexu 3,68 procenta).

Naše splátky měsíčně klesly o více než dva tisíce korun. Zároveň jsme zrušili běžný účet k hypotéce, za jehož vedení jsme každý měsíc platili asi 70 korun. Nový úvěr splácíme přímo.

Po podpisu smlouvy a převodu peněz jsme museli ještě na katastr s návrhem na vklad zástavního práva ve prospěch nové banky. Na katastr jsme museli ještě několikrát: kvůli výmazu zástavního práva od původní banky a poté kvůli potvrzení pro novou banku, že zástava bytu je již vedená na ni.

Další cesta vedla na pojišťovnu a to s žádostí o změnu vinkulace pojištění nemovitosti. Už se těším, jak si to v roce 2017 zopakuji.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Za pár let jde do důchodu, a tak zvažuje, co s našetřenými penězi

Ilustrační foto

Sedmapadesátileté Janě vyprší za tři roky penzijní i životní pojištění. Už nyní přemýšlí, jak naloží s uspořenými...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

V sobotu dramatické počasí! Vedro, potom silné bouře

V sobotu dramatické počasí! Vedro, potom silné bouře

Kurzy.cz Sobota bude zlá. Nejprve bude naše území sužovat vedro , teploty mohou vystoupit až k 34 °C. Odpoledne a večer se začno...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – PŘÍPRAVA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz