Na vlastní kůži: Díky změně banky platím měsíčně o dva tisíce méně

aktualizováno 
V průběhu splácení hypotéky napadne snad každého, že až skončí fixace, mohl by přejít jinam. Takzvané refinancování je nyní hitem. Přečtěte si, s čím se setkala při převádění hypotéky paní Lenka.
Sloučili hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky, měsíční splátku tak snížili o dva tisíce korun. Ilustrační snímek

Sloučili hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky, měsíční splátku tak snížili o dva tisíce korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když nám loni končila pětiletá fixace na hypotečním úvěru, docela jsem to uvítala. Úroky byly o dost níže než v roce 2007, kdy jsme si hypotéku brali (i když s těmi současnými se to nedá srovnat), takže jsem doufala, že se nám půjčku podaří zlevnit.

Brala jsem to tak, že už jsme "prověření" klienti, kteří pět let spolehlivě spláceli, a že tudíž nebude potřeba dokládat všechno jako na začátku. Opak byl pravdou.

Je dobré začít brzy, zbude pak čas na vyjednávání

Nejprve jsme asi dva měsíce před koncem fixace požádali naši původní banku o vyčíslení zůstatku k datu fixace. Zpětně bych řekla, že jsme tak měli učinit ještě dříve. Kromě hypotéky jsme spláceli ještě překlenovací úvěr ze stavebního spoření, a proto jsme se rozhodli obě půjčky sloučit do jedné.

Porovnejte si hypotéku

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká nabídka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Naše původní banka nám zároveň s vyčíslením zůstatku nabídla novou sazbu, z 4,49 procent ji snížila na 3,89 procent opět s pětiletou fixací. Při zachování délky úvěru by se nám měsíční splátka snížila zhruba o 500 korun. Nebyla ovšem ochotna přistoupit na sloučení úvěrů. Proto jsme se obrátili na konkurenci.

O vyhotovení nabídky jsme požádali několik finančních ústavů. Zároveň jsme si u naší původní banky vyžádali souhlas s předčasným splacením a písemný příslib, že po splacení úvěru provede na katastru nemovitostí výmaz zástavního práva. O tentýž souhlas jsme požádali také stavební spořitelnu.

Refinancování začalo a s tím také spousta papírování

Mezitím jsme si vybrali banku k refinancování a začalo papírování a obíhání úřadů. Nejprve jsme potřebovali výpis z katastru jako doklad, že jsme majiteli bytu, jímž ručíme za starý úvěr a chceme jím ručit i za ten nový. Nová banka odmítla akceptovat původní odhad ceny bytu, museli jsme tedy vyhotovit nový.

Co se týče příjmů, spokojila se banka s čestným prohlášením od manžela i ode mne, ale protože jsem osoba samostatně výdělečně činná, musela jsem doložit svou bezdlužnost. To znamenalo dvě cesty na finanční úřad. Také jsme museli bance zaslat aktuální fotografie bytu a kopii stávající pojistné smlouvy k nemovitosti.

Námaha se vyplatila. Úspora je daleko vyšší

Výsledek byl následující: sloučili jsme hypotéku a překlenovací úvěr ze stavebního spoření do jedné půjčky s úrokovou sazbou 3,79 procent (průměrná sazba byla v květnu 2012 podle Hypoindexu 3,68 procenta).

Naše splátky měsíčně klesly o více než dva tisíce korun. Zároveň jsme zrušili běžný účet k hypotéce, za jehož vedení jsme každý měsíc platili asi 70 korun. Nový úvěr splácíme přímo.

Po podpisu smlouvy a převodu peněz jsme museli ještě na katastr s návrhem na vklad zástavního práva ve prospěch nové banky. Na katastr jsme museli ještě několikrát: kvůli výmazu zástavního práva od původní banky a poté kvůli potvrzení pro novou banku, že zástava bytu je již vedená na ni.

Další cesta vedla na pojišťovnu a to s žádostí o změnu vinkulace pojištění nemovitosti. Už se těším, jak si to v roce 2017 zopakuji.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz