Refinancování hypoték
bude jednodušší

aktualizováno 
Zájemcům o hypoteční úvěr se snaha bank získat další klienty vyplácí. Nejenže se nyní o něco snížily úrokové sazby, ale některé banky dokonce nabízejí sjednání hypotéky zcela zdarma. Navíc se banky začínají zajímat i o ty klienty, kteří již hypotéku nějakou dobu splácí.
dům, nemovitost

dům, nemovitost

Během února některé banky úrokové sazby hypotečních úvěrů snížily. FINCENTRUM HYPOINDEX poklesl o 8 bazických bodů na 4,27 %, což je nejnižší hodnota od září loňského roku. Průměrné úrokové sazby klesají již třetí měsíc, ovšem stále velmi pomalu. Nejvíce se snížily úrokové sazby s roční fixací, a to v průměru o 10 bazických bodů, naopak průměrné sazby s pětiletou fixací o 2 bazické body vzrostly.

Oproti předchozímu měsíci se snížil objem i počet nově sjednaných hypotečních úvěrů. Banky, které nám dodaly svá data, poskytly celkově o 240 hypoték méně než v lednu, objem se snížil přibližně o 324 mil. korun.

Větší graf

Hypoteční novinky

Během března představily banky v oblasti hypoték několik menších či větších vylepšení svých produktů. Jakmile některá z bank oznámila svou novinku, přidaly se k ní okamžitě další s obdobnou nabídkou. Nejčastěji se nyní banky zaměřují na tyto čtyři oblasti:

* snížení vybraných úrokových sazeb
* akční časově omezené nabídky zpracování hypoték bez poplatku
* nabídka refinancování úvěrů
* prodloužení maximální doby splácení a s tím související možnost dlužníka splácet hypotéku až do 70 let. Takto pokročilý věk již akceptují Hypoteční banka, HVB Bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank.

Kde si lze nyní sjednat hypotéku zdarma

V Komerční bance tato nabídka platí při podání žádosti o hypotéku do konce března a uzavření smlouvy do konce května. HVB Bank neúčtuje poplatek za zpracování žádosti o hypotéku klientům, kteří si o ni zažádají do konce dubna. Wüstenrot hypoteční banka poskytne bez poplatku hypotéky s pětiletou fixací, u kterých bude žádost podána rovněž do konce dubna, stejný termín platí i pro úvěry Wüstenrot stavební spořitelny.

Refinancování hypotečních úvěrů

Možnost refinancovat stávající úvěr úvěrem novým není žádná novinka, banky však nyní klientům slibují zjednodušení celého procesu. Již koncem loňského roku představila svou Hypotéku hypoték BAWAG Bank. Je určena na přefinancování hypotečního úvěru na bydlení a jednou z jejích výhod je smluvní garance způsobu výpočtu výše úrokové sazby pro další období fixace. Kromě toho má klient sjednání nového úvěru zjednodušené například tím, že banka od něj nevyžaduje nový odhad tržní hodnoty nemovitosti ani aktuální List vlastnictví a vše spojené s katastrem nemovitostí za něj banka vyřídí sama.

Nově nabízí možnost refinancování úvěru Wüstenrot hypoteční banka pomocí svého produktu Hypotéka REFIN. Banka u ní nevyžaduje ocenění nemovitosti a platební schopnost klient dokládá pouze čestným prohlášením.

Refinancování hypoték nabízí nyní také GE Money Bank. Pokračuje tak ve své snaze zvýšit mobilitu klientů na českém bankovním trhu prostřednictvím přetahování jejich finančních produktů z ostatních bank do svého portfolia. Již loni v září představila službu Konsolidace půjček a letos následovala Pomoc s převodem účtu. Jejich výhodou je zjednodušení celého postupu, kdy banka za klienta přebírá s převodem úvěrů či účtů spojenou administrativu. Při refinancování hypotečního úvěru klient může předložit původní odhad nemovitosti, který si pak banka sama aktualizuje. Pokud dlužník předchozí úvěr splácel bez problémů, stačí mu k doložení výše příjmů výpis z účtu a čestné prohlášení. Refinancování hypoték GE Money Bank nabízí zájemcům zdarma. 

Vybrané únorové výsledky jsou uvedeny v tabulce.

Souhrn za únor 2007 (platí pro fyzické osoby)

Doba fixace úrokové sazby: všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,27 %

3,93 %

4,56 %

 Změna oproti minulému měsíci (b.p.)*  - 8*  - 10  + 2
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 638 1 851 1 463
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 204 6 021 6 357
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 534 7 360 7 679
Účelovost úvěrů:
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 70 % 76 % 68 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 21 % 17 % 22 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9 % 7 % 10 %

Zdroj: Fincentrum.cz

*8 bazických bodů = 0,08 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Přivýdělek v penzi není bez limitů. Pro některé důchodce platí omezení

Ilustrační snímek

V letních měsících si často přivydělávají nejen studenti, ale i penzisté. Jsou jejich výdělky nějak limitovány? Kolik...

V kanceláři bylo minulý týden 40 stupňů, klimatizaci šéf odmítá koupit

Ilustrační snímek

Tropické letní teploty jistě potěší všechny, kteří zrovna tráví dovolenou někde u přehrady. Vedro na pracovišti ale...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Motivační dopis, který vyrazí dech všem personalistům

Motivační dopis, který vyrazí dech všem personalistům

Kurzy.cz Při hledání práce se většina lidí zaměřuje především na dobře psaný strukturovaný životopis, dost často se však zapomín...

Najdete na iDNES.cz