Test úvěrů: vedení si drží Air Bank, nová půjčka od Equa banky je druhá

aktualizováno 
Ve čtvrtém kole testu neúčelových bankovních úvěrů, který provádí web Bankovnipoplatky.com s agenturou MindBridge, figurovala jako model vdaná žena. Testovací klienti se vypravili do bank pro půjčku 50 tisíc korun se splatností pět let.
Nejlevnější půjčky podle testu dlouhodobě nabízí Air Bank a Raiffeisenbank. Ilustrační snímek

Nejlevnější půjčky podle testu dlouhodobě nabízí Air Bank a Raiffeisenbank. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cílem testu bylo porovnat, jak se liší internetové nabídky od skutečných. Oproti předchozím kolům reality testu se mystery shoppeři vydali do dvou nových bank. Od září totiž začaly nabízet neúčelové spotřebitelské půjčky novým klientům také Equa bank a mBank. Celkově tedy mystery shoppeři navštívili 14 bank.

Profil žadatele

 • vdaná žena, 40 až 50 let, dvě děti
 • čistý příjem mezi 17 a 22 tisíci
 • středoškolské vzdělání, zaměstnaná na dobu neurčitou
 • nemá negativní záznam v registru dlužníků
 • není klientem banky, u které žádá o půjčku
 • nemá žádný úvěrový produkt, který by zvýšil riziko předlužení

Modelovou klientkou byla tentokrát žena ve středním věku se dvěma malými dětmi a čistým příjmem kolem 20 tisíc korun. Všechny banky úvěr schválily. 

Ve všech případech také dostaly klienty vytištěnou nabídku. U šesti bank šlo o standardní předsmluvní informace (Air Bank, Citibank, Equa bank, Komerční banka, Sberbank a Zuno Bank). V osmi případech se jednalo o náhradní dokument obsahující všechny informace o úvěru (Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, LBBW Bank, mBank, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a UniCredit Bank). Šlo o finální parametry půjčky, to znamená, že předložená nabídka nebyla odlišná od parametrů, které by byly uvedeny v konečné úvěrové smlouvě.

Proč si ve skutečnosti klienti stále půjčují od velkých bank, které podle testu patří spíš k těm dražším? "Důvodem může být to, že se na půjčku ptají pouze u své banky a levnější nabídky ani nehledají. Ti aktivnější pak mají jen pár pokusů. Jak jsme zjistili hned v prvním kole našeho testování. V momentě, kdy má klient otevřené žádosti o půjčku třeba u tří bank, mohou ho další banky automaticky odmítnout. Díky reality testu klienti aspoň vědí, jak tyto pokusy nejlépe využít," vysvětluje Patrik Nacher z portálu Bankovnipoplatky.com. 

Jaké sazby nabídly banky pro neúčelový úvěr 50 tisíc korun na 5 let
BankaNabídka z webu (%) *Reálná nabídka (sazba %)Reálná nabídka (RPSN %)
Air Bank8,9 8,9 9,3
Equa bank9,99,910,4
LBBW Bank15,49,512,8
Citibank15,013,014,4
Raiffeisenbank14,913,914,8
mBank14,914,916,0
UniCredit Bank13,49,916,8
Komerční banka13,913,917,6
Sberbank17,017,018,7
Poštovní spořitelna18,918,920,6
Česká spořitelna17,3 18,821,5
ČSOB8,915,922,7
GE Money Bank19,019,023,6
Zuno23,921,924,2
* úvěrové kalkulačky na webech bank (u ČSOB není uvedena úroková míra v kalkulačce, proto je zde uveden úrok zveřejněný v úrokovém listu)      Zdroj: Bankovnipoplatky.com

Česká spořitelna a Raiffeisenbank spustily v průběhu září akci, během které odměňují zákazníky za řádné splácení půjček. Mystery shopping ovšem proběhl ještě před startem těchto akcí a není tak ve výsledku zohledněn. Pokud bude akce pokračovat, bude součástí našeho testování v posledním kvartále. Podrobnou metodiku reality testu najdete zde.

Co ukázalo čtvrté kolo

 • Vítězem se stala Air Bank, na druhém místě se ocitla do testu nově zařazená Equa bank a třetí příčku obsadila LBBW Bank. Druhá nově zařazená mBank nabídla zákazníkovi půjčku s RPSN (hodnota vyjadřující reálné náklady klienta na splácení úvěru) 16 procent, což ve čtvrtém kole stačilo na šestou příčku.
 • Na opačném konci tabulky se ocitly ČSOB, GE Money Bank a vůbec nejdražší nabídku půjčky překvapivě dostal zákazník v Zuno bance. Ta se přitom v předchozích kolech pravidelně držela mezi nejlevnějšími.
 • Rozdíl v nabídnuté RPSN mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou byl dosud nejnižších 14,9 procentních bodů (v prvním kole to bylo 17,7, v druhém 16,6, v třetím pak 18,8). Při půjčce 50 tisíc korun by tak klient za pět let splácení u nejdražší nabídky celkově zaplatil o 21 230 korun více, než kdyby využil nejlevnější nabídku.
 • Opět se potvrdilo, že v polovině případů existuje rozdíl mezi nabídkou úrokové sazby uvedenou na webu a reálnou nabídkou. Největší rozdíl dosáhl stejně jako ve třetím kole sedm procentních bodů, a to u ČSOB.
 • Naopak u tří bank (LBBW, Citibank a Raiffeisenbank) byla sazba na webu paradoxně vyšší než skutečná nabídka.

Kalkulačka půjček na FINmarket.cz

Kalkulačka spočítá splátky i šanci na získání úvěru. Už nemusíte obíhat banky. Zažádejte on-line.

Nejlevnější půjčky podle testu dlouhodobě nabízí Air Bank a Raiffeisenbank. Na průběžné druhé místo se na základě výsledku zatím jediného kola dostala Equa Bank.

Do testu byla zařazená poprvé ve třetím čtvrtletí, protože dříve neúčelové spotřebitelské úvěry pro nové zákazníky nenabízela. Další kolo testu ukáže, zda se mezi třemi nejlevnějšími udrží.

Reality test úvěrů

Zuno Bank si vysokou sazbou ve čtvrtém kole celkově pohoršila a posunula se na průběžné páté místo, dosud se držela na stříbrné příčce. Pořadí uzavírají a jako průběžně nejdražší nadále vycházejí velké banky jako ČSOB, Česká spořitelna a GE Money Bank.

Reality test úvěrů, průměrné pořadí bank po 4. kole

V pořadí za čtyři kola podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, průběžně vede Air Bank před Equa bank a Raiffeisenbank. Půjčku s největšími poplatky podle testu nabízí UniCredit Bank.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Agrofert bral 161 milionů ze státní kasy. Stát je nenechal proplatit

Agrofert bral 161 milionů ze státní kasy. Stát je nenechal proplatit

Kurzy.cz Ministerstvo financí nenechalo u Evropské komise proplatit dotaci 161 milionů korun, která mířila koncernu Agrofert. Pe...

Najdete na iDNES.cz