Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Úvěr 50 tisíc na pět let: Nejdráž u ČSOB, nejlevněji Air Bank a mBank

aktualizováno 
V sedmém kole testu neúčelových bankovních úvěrů, který provádí web Bankovnipoplatky.com s agenturou MindBridge, figuroval jako model stejně jako před rokem mladý svobodný muž. Klienti se vypravili do bank pro půjčku 50 tisíc korun se splatností pět let.

Téměř o 30 tisíc korun přeplatíte za pět let, když si půjčíte 50 tisíc u nejdražší testované banky. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Test porovnával, jak se liší internetové nabídky od skutečných. Celkově testeři navštívili čtrnáct bank. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší úvěrovou nabídkou byl 28 747 korun.

Profil žadatele

 • Svobodný muž, kterému je 26 až 32 let, bezdětný.
 • Má čistý příjem mezi 20 a 30 tisíci korun.
 • Má vysokoškolské vzdělání, je zaměstnaný na dobu neurčitou, není ve zkušební lhůtě.
 • Nemá negativní záznam v registru dlužníků.
 • Není klientem banky, u které žádá o půjčku.
 • Nemá žádný úvěrový produkt, který by při žádosti znamenal riziko předlužení.

V sedmém kole, které probíhalo v dubnu až červnu 2014, využila agentura stejný profil zkušebních žadatelů jako v druhém čtvrtletí loňského roku. To kromě samotných výsledků za další období umožnilo i meziroční srovnání. Podrobnou metodiku reality testu najdete zde.

„V meziročním srovnání došlo k mírnému zvýšení průměrné RPSN, ale pouze o 0,17 procentního bodu, přestože průměrná úroková sazba vzrostla o více než jeden procentní bod. Z toho jasně vyplývá závěr stejný jako v prvním čtvrtletí 2014. Banky pokračují v rušení různých poplatků, které jsou na úvěry navázány,“ vysvětluje Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com.

V tomto kole se výrazně zvýšil počet bank, ve kterých klient dostal standardní předsmluvní nabídku. Zatímco v prvním čtvrtletí ji obdržel pouze v šesti, nyní to bylo v deseti bankách. Náhradní vytištěný dokument poskytly klientovi Equa bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Ve všech bankách klientům řekli, že jde o finální parametry půjčky, neboli že předložená nabídka se shoduje s tím, co bude uvedeno v konečné úvěrové smlouvě.

Jaké sazby nabídly banky pro neúčelový úvěr 50 tisíc korun na 5 let
BankaNabídka z webu (%) 2013/2014*Reálná nabídka (sazba %) 2013/2014Reálná nabídka (RPSN %) 2013/2014
Air Bank8,9 / 9,98,9 / 9,9 9,3 / 10,4
mBank**/ 9,9**/ 9,9** / 10,4
Equa bank** / 10,9** / 10,9** / 11,5
Sberbank***11,7 / 11,811,7 / 11,812,3 / 12,7
Citibank14,0 / 13,014,0 / 13,014,9 / 13,8
Česká spořitel.17,3 / 18,819,8 / 12,922,6 / 14,4
UniCredit Bank13,4 / 12,49,9 / 12,417,8 / 14,7
Raiffeisenbank14,9 / 14,911,9 / 13,912,6 / 14,8
Komerční banka13,5 / 10,514,0 / 15,917,0 / 17,1
GE Money Bank19,0 / 13,622,8 / 13,628,1 / 17,3
Era (Pošt. spoř.)18,9 / 18,918,9 / 18,920,6 / 20,6
LBBW Bank14,9 / 14,99,0 / 20,012,6 / 25,0
Zuno6,9 / 23,910,9 / 23,911,5 / 26,8
ČSOB8,9 / 15,915,9 / 22,922,2 / 28,0
* úvěrové kalkulačky na webech bank, ** nelze porovnat, protože ve 2. kvartálu 2013 banky navyhověly podmínkám testování, *** dříve Volksbank                               Zdroj: Bankovnipoplatky.com

Co ukázalo sedmé kolo

 • Zatímco v předchozím kole se na první příčce umístily tři banky, tentokrát obhájily prvenství (tedy půjčku s reálně nabídnutou nejnižší hodnotou roční procentní sazby nákladů) pouze dvě: Air Bank a mBank (10,4 %). Z děleného prvního pak na třetí místo klesla Equa bank (11, 5 %).
 • Na konci žebříčku se usadila trojice bank, které nabídly RPSN 25 % a více: LBBW, Zuno a ČSOB. Zuno banka opět doplatila na cenovou politiku znevýhodňující půjčky do 50 tisíc korun. „Banka tuto strategii od května změnila, vrátila se k původnímu schématu. V testování se to projeví v dalším kvartále,“ upozorňuje Patrik Nacher. 
 • Rozdíl mezi nabídkou s nejvyšší (ČSOB) a naopak nejnižší hodnotou RPSN (Air Bank, mBank) dosáhl v tomto kole 17,7 procentního bodu, což je druhý největší rozdíl (větší byl pouze ve výsledcích 2. čtvrtletí 2013 - 18,8 procentního bodu). U půjčky 50 tisíc korun by tak klient za pět let splácení u nejdražší nabídky celkově zaplatil o 28 747 korun více, než kdyby využil nabídku nejlevnější.
 • Nejmenší rozdíl mezi hodnotou úrokové sazby a RPSN byl tradičně u bank s nulovými poplatky. V šesti případech byl rozdíl nižší než jeden procentní bod (nejmenší u Air Bank a mBank 0,5 procentního bodu), do rozdílu dvou procentních bodů se pak vešly další tři banky. Na začátku celého testu se přitom s rozdílem pod jedno či dvouprocentní hranici dostala jen čtveřice bank. 
 • Zajímavé je, že devět bank poskytlo reálnou nabídku shodnou s údaji úvěrové kalkulačky na webech bank. U dvou bank se klient dostal dokonce na nižší sazbu (Česká spořitelna a Raiffeisenbank). U tří bank byla reálná sazba vyšší.

Banky již tradičně spustily akce, které slibují odměnu za řádné splácení. Na tento benefit vsadily GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Standardní součástí produktu je pak v případě Air Bank a Sberbank.

„Obě banky také do nabídky uvedly, na jakou hodnotu klesne RPSN po uplatnění odměny za řádné splácení. V nabídce Raiffeisenbank je pak alespoň rukou dopsaná zmínka o výši bonusu. Naopak GE Money Bank a UniCredit Bank tento benefit v nabídce pro klienta nikde nezmiňuje,“ komentuje praxi Patrik Nacher.

Se speciální akcí přišla v květnu také Era - Poštovní spořitelna. Slibuje zákazníkům, že v druhé polovině splácení nebudou hradit žádné úroky. „Vzhledem k tomu, že náš testovací klient získal nabídku v dubnu, není v ní tento benefit uveden,“ dodává Patrik Nacher. 

Některé banky se polepšily, jiné pohoršily

Když srovnáme výsledky za druhé čtvrtletí loňského roku a letoška, snížily nejvíce nabízenou hodnotu RPSN Česká spořitelna (o 8,2 procentního bodu) a GE Money Bank (o 10,8 procentního bodu).

Pohoršily si naopak ČSOB (RPSN stoupla o 5,8 procentního bodu), LBBW Bank (o 12,5 procentního bodu) a také Zuno Bank (15,3 procentního bodu).

V průběžném pořadí za dosavadních sedm kol vede Air Bank před Equa Bank a mBank. Pořadí naopak uzavírají a jako dlouhodobě nejdražší vycházejí GE Money Bank, ČSOB a Česká spořitelna.

Test úvěrů: Průměrné pořadí bank az 7 kol testu

Když vezmeme pořadí podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, vede průběžně Air Bank před Equa Bank a Raiffeisenbank. Půjčku s nejvyššími poplatky podle testu dlouhodobě nabízí UniCredit Bank.

Test úvěrů: Průměrný rozdíl mezi úrokem a RPSN za 7 kol testu

V pořadí za dosavadních sedm kol podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, vede průběžně Air Bank před Equa Bank, mBank a Raiffeisenbank. Půjčku s nejvyššími poplatky podle testu dlouhodobě nabízí UniCredit Bank, i když v aktuálním čtvrtletí se zlepšila. Rozdíl mezi úrokem a RPSN klesl na 2,3 procentního bodu, banka například zrušila poplatek za vedení úvěrového účtu ve výši 150 korun měsíčně.

Výhodné půjčky od FINmarket.cz

Spočítejte si splátky nebo šanci na získání úvěru. Zažádejte o půjčku z pohodlí domova, už nečekejte dlouhé fronty v bance.

 • Nejčtenější

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znalost cizích jazyků se počítá. Vyznáte se v certifikátech a zkouškách?

Snad v každém inzerátu na volné pracovní místo najdete požadavek na znalost cizího jazyka. Možná jste strávili pět let...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

 • Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá už třetí měsíc v řadě, úrokové sazby zamrzly

V lednu 2020 vzrostla průměrná úroková sazba u hypoték jen nepatrně o dva bazické body na 2,36 procenta. Pokles zájmu o...

KOMENTÁŘ: Co bude s úrokovými sazbami u hypoték

Česká národní banka snížila základní sazbu o 75 bazických bodů na 1 procento. To vyvolalo u řady klientů otázku, kdy...

Prodej bytu s hypotékou se od jiných neliší. Jen papírování trvá déle

Prodám byt či dům, tak začínají inzeráty na realitních serverech. Řada majitelů, kteří byt k prodeji nabízí, na něj...

Objemy hypoték navzdory pandemii trhají rekordy. Úroky mírně klesly

Očekávaný dramatický propad hypotečního trhu kvůli pandemii koronaviru nepřišel. Objemy sice oproti březnu poklesly,...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...