Raiffeisen Bank. Nový hráč na trhu hypotečních zástavních listů.

  13:24aktualizováno  13:24
Hypoteční zástavní listy jsou považovány s ohledem na minimální riziko a solidní výnosnost za vhodný doplněk osobního portfolia. Nyní se zájemcům nabízí možnost nakoupit hypoteční zástavní listy květnové emise Raiffeisen Bank. Jak výhodné jsou její HZL?
Hypoteční zástavní listy jsou považovány s ohledem na minimální riziko a solidní výnosnost za vhodný doplněk osobního portfolia. Nyní se zájemcům nabízí možnost nakoupit hypoteční zástavní listy květnové emise Raiffeisen Bank. Jaké jsou podmínky jejích HZL?

Pár obecných slov o hypotečních zástavních listech
Hypoteční zástavní listy patří do skupiny dluhopisových cenných papírů. Majitel hypotečního zástavního listu má nárok požadovat na emitentovi za určité časové období splacení nominální hodnoty a v předem určených termínech i stanovených výnosů. Většinou mají charakter cenných papírů na doručitele a jsou volně obchodovatelné. Hypoteční zástavní listy jsou emitovány s dobou splatnosti pět a více let, což znamená, že patří do skupiny dlouhodobých dluhopisů.

Hypoteční zástavní listy jsou dluhopisy s pevnou kupónovou úrokovou sazbou. To znamená, že jeho majitel obdrží po celou dobu splatnosti v pravidelných intervalech konstantní částku (jde o takzvaný kupón) a na jejím konci obdrží samozřejmě také vlastní nominální hodnotu. Při poklesu tržních úrokových sazeb po dobu splatnosti HZL se jeho výnosnost relativně zvyšuje, zatímco při růstu úrokových sazeb je tomu naopak. V tom spočívá určité riziko spojené s pořízením těchto cenných papírů. V případě nepříznivé změny úrokových sazeb má samozřejmě klient možnost nabídnout hypoteční zástavní list k prodeji, avšak jeho cena bude na tržní podmínky také reagovat.

Tržní cena hypotečních zástavních listů je vyjádřena kursem. Ten je stanoven v procentech. V případě, že činí kurs konkrétního listu 110%, pak při nominální hodnotě 10 000 korun je tento list možno získat za 11 000 korun. Ten se samozřejmě mění většinou každým dnem. Pravidelně dochází k jeho změnám působením vlivu alikvotní úrokové míry. Kromě toho jsou výnosy plynoucí z hypotečních zástavních listů osvobozeny od jakýchkoli daňových povinností, což jejich atraktivitu výrazně zvyšuje. Je třeba si uvědomit, že finančních produktů bez jakýchkoli daňových povinností není na našem trhu mnoho.

Proč emituje banka hypoteční zástavní listy
K emitování hypotečních zástavních listů je třeba získání zvláštní licence Ministerstva financí a souhlasu centrální banky. Smyslem jejich emise je získání zdrojů pro vlastní poskytování hypotečních úvěrů. Právě z toho důvodu mají hypoteční zástavní listy delší dobu splatnosti. Hypoteční banky zpravidla nabídnou majoritní část svých emisí nejdříve institucionálním investorům a zbývající, menší část drobným investorům.

Stručná charakteristika hypotečních zástavních listů

RizikoVýnosnostLikvidita
nízkénadprůměrnáprůměrná

Jaké jsou podmínky květnové emise Raiffeisen Bank
Raiffeisen Bank začátkem května emitovala první tranši hypoteční zástavní listy v celkové nominální hodnotě 500 miliónů korun (celá emise by měla mít hodnotu dvou miliard Kč). Z této tranše bylo 80 procent nabídnuto k odkupu větším institucím a zbývajících 20 procent jmenovité hodnoty této tranše banka nabídla drobným investorům.

Základní charakteristika HZL Raiffeisen Bank

Jmenovitá hodnotaSplatnostKupónová míraAktuální kursČistý výnos
10 000 Kč5 let7,5 %108%*5,2%

Vysvětlivky:
*Hodnota aktuálního kursu se samozřejmě v čase mění a v tomto okamžiku je s největší pravděpodobností již jiná.
Čistý výnos je měřen na základě hodnoty čistého výnosu do doby splatnosti. Ten lze charakterizovat jako roční výnosnost, kterou dosáhne investor od jeho zakoupení do jeho splatnosti.

Jak lze HZL u Raiffeisen Bank nakoupit
Každý zájemce o HZL musí mít založen majetkový účet vedený u Střediska cenných papírů. Následně mu stačí průkaz totožnosti a to je v podstatě vše. Minimální objem investice jsou tři podílové listy. Nezbytným krokem celé transakce je sepsání smlouvy o úplatném převodu cenného papíru. Zde klient stanoví rozhodný den celé transakce. Po uzavření smlouvy skládá klient kupní cenu. Raiffeisen Bank nabízí klientům možnost složení kupní ceny jak v hotovosti, tak převodem z účtu. Administrativní poplatek nákupu činí 100 korun. Ten nepřipadá bance, ale Středisku cenných papírů. Posledním krokem je obdržení vyrozumění ze Střediska cenných papírů, které vám sdělí, že na vašem účtu přibyl určitý počet hypotečních zástavních listů Raiffeisen Bank.

Myslíte si, že hypoteční zástavní listy od raiffeisen Bank jsou vhodný prostředek ke zhodnocení vašich peněz? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

ilustrační snímek

Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný...

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Najdete na iDNES.cz