Raiffeisen Bank. Nový hráč na trhu hypotečních zástavních listů.

  13:24aktualizováno  13:24
Hypoteční zástavní listy jsou považovány s ohledem na minimální riziko a solidní výnosnost za vhodný doplněk osobního portfolia. Nyní se zájemcům nabízí možnost nakoupit hypoteční zástavní listy květnové emise Raiffeisen Bank. Jak výhodné jsou její HZL?
Hypoteční zástavní listy jsou považovány s ohledem na minimální riziko a solidní výnosnost za vhodný doplněk osobního portfolia. Nyní se zájemcům nabízí možnost nakoupit hypoteční zástavní listy květnové emise Raiffeisen Bank. Jaké jsou podmínky jejích HZL?

Pár obecných slov o hypotečních zástavních listech
Hypoteční zástavní listy patří do skupiny dluhopisových cenných papírů. Majitel hypotečního zástavního listu má nárok požadovat na emitentovi za určité časové období splacení nominální hodnoty a v předem určených termínech i stanovených výnosů. Většinou mají charakter cenných papírů na doručitele a jsou volně obchodovatelné. Hypoteční zástavní listy jsou emitovány s dobou splatnosti pět a více let, což znamená, že patří do skupiny dlouhodobých dluhopisů.

Hypoteční zástavní listy jsou dluhopisy s pevnou kupónovou úrokovou sazbou. To znamená, že jeho majitel obdrží po celou dobu splatnosti v pravidelných intervalech konstantní částku (jde o takzvaný kupón) a na jejím konci obdrží samozřejmě také vlastní nominální hodnotu. Při poklesu tržních úrokových sazeb po dobu splatnosti HZL se jeho výnosnost relativně zvyšuje, zatímco při růstu úrokových sazeb je tomu naopak. V tom spočívá určité riziko spojené s pořízením těchto cenných papírů. V případě nepříznivé změny úrokových sazeb má samozřejmě klient možnost nabídnout hypoteční zástavní list k prodeji, avšak jeho cena bude na tržní podmínky také reagovat.

Tržní cena hypotečních zástavních listů je vyjádřena kursem. Ten je stanoven v procentech. V případě, že činí kurs konkrétního listu 110%, pak při nominální hodnotě 10 000 korun je tento list možno získat za 11 000 korun. Ten se samozřejmě mění většinou každým dnem. Pravidelně dochází k jeho změnám působením vlivu alikvotní úrokové míry. Kromě toho jsou výnosy plynoucí z hypotečních zástavních listů osvobozeny od jakýchkoli daňových povinností, což jejich atraktivitu výrazně zvyšuje. Je třeba si uvědomit, že finančních produktů bez jakýchkoli daňových povinností není na našem trhu mnoho.

Proč emituje banka hypoteční zástavní listy
K emitování hypotečních zástavních listů je třeba získání zvláštní licence Ministerstva financí a souhlasu centrální banky. Smyslem jejich emise je získání zdrojů pro vlastní poskytování hypotečních úvěrů. Právě z toho důvodu mají hypoteční zástavní listy delší dobu splatnosti. Hypoteční banky zpravidla nabídnou majoritní část svých emisí nejdříve institucionálním investorům a zbývající, menší část drobným investorům.

Stručná charakteristika hypotečních zástavních listů

RizikoVýnosnostLikvidita
nízkénadprůměrnáprůměrná

Jaké jsou podmínky květnové emise Raiffeisen Bank
Raiffeisen Bank začátkem května emitovala první tranši hypoteční zástavní listy v celkové nominální hodnotě 500 miliónů korun (celá emise by měla mít hodnotu dvou miliard Kč). Z této tranše bylo 80 procent nabídnuto k odkupu větším institucím a zbývajících 20 procent jmenovité hodnoty této tranše banka nabídla drobným investorům.

Základní charakteristika HZL Raiffeisen Bank

Jmenovitá hodnotaSplatnostKupónová míraAktuální kursČistý výnos
10 000 Kč5 let7,5 %108%*5,2%

Vysvětlivky:
*Hodnota aktuálního kursu se samozřejmě v čase mění a v tomto okamžiku je s největší pravděpodobností již jiná.
Čistý výnos je měřen na základě hodnoty čistého výnosu do doby splatnosti. Ten lze charakterizovat jako roční výnosnost, kterou dosáhne investor od jeho zakoupení do jeho splatnosti.

Jak lze HZL u Raiffeisen Bank nakoupit
Každý zájemce o HZL musí mít založen majetkový účet vedený u Střediska cenných papírů. Následně mu stačí průkaz totožnosti a to je v podstatě vše. Minimální objem investice jsou tři podílové listy. Nezbytným krokem celé transakce je sepsání smlouvy o úplatném převodu cenného papíru. Zde klient stanoví rozhodný den celé transakce. Po uzavření smlouvy skládá klient kupní cenu. Raiffeisen Bank nabízí klientům možnost složení kupní ceny jak v hotovosti, tak převodem z účtu. Administrativní poplatek nákupu činí 100 korun. Ten nepřipadá bance, ale Středisku cenných papírů. Posledním krokem je obdržení vyrozumění ze Střediska cenných papírů, které vám sdělí, že na vašem účtu přibyl určitý počet hypotečních zástavních listů Raiffeisen Bank.

Myslíte si, že hypoteční zástavní listy od raiffeisen Bank jsou vhodný prostředek ke zhodnocení vašich peněz? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz