Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Investoval do jejího domu, pak ho vyhodila. Půjčky blízkým jsou svízel

aktualizováno 
Při půjčování peněz v rodině nebo přátelům jsou Češi hodně neopatrní a navíc i nepoučitelní. Mnozí půjčují svým blízkým stále bez rozmyslu, jen na čestné slovo a žijí v iluzi, že odmítnout půjčit je něco nepatřičného.

Dobře si rozmyslete a zvažte, zda si můžete dovolit půjčit příteli či blízkému peníze v jím požadované výši. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Potvrzují to případy, které zaznamenává právně poradenský portál Poradnavěřitele.cz. „Někdy od klientů slýcháme naprosto nelogické argumenty typu – musel jsem mu půjčit, patří přece do rodiny. Nebo – kdybych nepůjčil/nepůjčila, tak odejde,“ říká Kateřina Procházková mluvčí poradenského portálu Poradnavěřitele.cz.

Podle Procházkové je za lehkovážným půjčováním peněz často strach vystavit se v rodině pomluvám, odmítnutím se někoho dotknout, přijít o dobrého kamaráda, nebo ztratit svou lásku.

Příkladem je příběh pana Miroslava, který se zamiloval do paní Marty. „Žena se jako samoživitelka potýkala s dostavbou svého nového domu a Miroslav v domnění, že buduje nový domov i pro sebe, neváhal a investoval do něj svých zhruba 2,5 milionu. Jakmile dům stál, paní Marta se ale s Miroslavem rozešla,“ přibližuje Kateřina Procházková případ, který pomáhal řešit právně poradenský portál. Protože pan Miroslav zůstal bez peněz a bez domova, na doporučení právníka se rozhodl soudit. Nakonec ale couvnul. „Paní Marta ho vzala zpět a Miroslav žalobu stáhnul. Otázkou ale zůstává, jak dlouho jim láska vydrží a zda neskončí spolu s tříletou promlčecí dobou,“ přibližuje mluvčí.

Výhodné půjčky od FINmarket.cz

Spočítejte si splátky nebo šanci na získání úvěru. Zažádejte o půjčku z pohodlí domova, už nečekejte dlouhé fronty v bance.

Někteří lidé jsou podle Procházkové nepoučitelní a jen těžko si dají vysvětlit, že i v půjčování peněz mezi blízkými je potřeba dodržovat určitá pravidla. „Nejlehkovážněji svým novým partnerům půjčují obvykle ženy nad 30 let, které až dosud žily skromně a dokázaly si našetřit. Z obavy, aby kvůli odmítnutí nepřišly o svoji lásku, půjčují bez jakékoliv smlouvy i hodně vysoké částky. Chybějící doklad o půjčce pak vysvětlují tak, že se bály, aby podpis smlouvy nevypadal jako projev nedůvěry,“ říká Kateřina Procházková.

Nejdřív půjčíme, teprve pak lustrujeme

Lehkovážnost v půjčování potvrdil i aktuální průzkum, kterého se zúčastnilo 1 248 dotazovaných věřitelů. „Celých 87,5 procenta přiznalo, že je ani nenapadlo svého budoucího dlužníka nějak prolustrovat. Téměř nikdo si tak nezjišťoval výši jeho příjmů, platební morálku nebo to, jestli dotyčný náhodou už není v exekuci. Maximálně se poptali známých, ale většina z nich neudělala ani to. Částka, kterou půjčovali, se v průměru pohybovala kolem 23 tisíc, nejčastěji se pak jednalo o půjčky kolem 10 tisíc, ale nebyly výjimkou sumy přesahující 50 nebo 100 tisíc korun,“ uvádí Procházková.

K lustraci v příslušných rejstřících se věřitelé obvykle uchylují teprve poté, co jim dlužník včas nevrátí peníze. „Obvykle se nejprve poptávají dlužníkových známých, spoléhají tak trochu na to, že když mu udělají ostudu, dlužník peníze vrátí. Poté sami pátrají na internetu a až následně zkoušejí oficiální rejstříky.“

Podle Procházkové jsou rejstříky až na posledním místě nejspíš proto, že přístup do nich bývá zpoplatněný a někdy i poměrně komplikovaný. U vyšších půjček se ale vyplácí prolustrovat si dlužníka v oficiálním rejstříku exekucí dopředu. „Věřitelé tak mohou velmi rychle získat jistotu, že peníze nedají do rukou někoho, kdo má proti sobě vedených i několik exekucí,“ radí Procházková.

A jak postupovat při půjčování peněz známým? Právníci právní poradny věřitele doporučují držet se několika zásad:

  • Dobře si rozmyslete a zvažte, zda si můžete dovolit půjčit příteli či blízkému peníze v jím požadované výši. Nikdy nepůjčujte peníze, které nemáte nebo které budete potřebovat pro sebe – je to přímá cesta, jak se dostat do velkých problémů.
  • Lustrujte, zjišťujte, ptejte se – zjistěte, zda dotyčný nemá dluhy i u ostatních, a pokud ano, zda řádně splácí. Vyplatí se nahlédnout i do různých rejstříků, jako je například Centrální evidence exekucí. Pokud váš potenciální dlužník své předchozí závazky nesplácí nebo jsou na něj vedeny exekuce, rozhodně si půjčku rozmyslete.
  • Pokud si myslíte, že příteli či blízkému musíte pomoct i přesto, nabídněte sumu, kterou v případě, že ji nevrátí, můžete bez větších problémů oželet. Berte to spíš jako dar, který se vám už nikdy nemusí vrátit.
  • Rozhodně nepůjčujte bez písemné smlouvy či jiného dokladu o půjčce, jako je například směnka atp.
  • Pokud přesto chcete půjčit větší sumu peněz, žádejte po svém dlužníkovi zástavu. Pokud by dlužník peníze nevrátil, můžete po uplynutí splatnosti zastavenou věc později zpeněžit.

Půjčili jste někdy peníze svým blízkým?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 18. října 2014. Anketa je uzavřena.

Již ano 1233
Zatím ne 258
Autor:
  • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Spočítáno: Je levnější nájem, nebo hypotéka?

Volba, před kterou stojí mnoho mladých rodin, ale i starších párů. Zůstat v nájmu, nebo bydlet ve svém?

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Zmapovali jsme novinky na hypotečním trhu: klienty se snaží získat výhodami

Banky a spořitelny si klienty předcházejí snižováním úroků i lepšími službami. Pokles zájmu o hypotéky totiž nutí banky...

Ručil synovi u hypotéky. Teď bydlí v pronájmu ve škole

Jaroslav z Plzně brzy ovdověl. Zůstal sám na péči a výchovu syna, kterému v té době bylo 14 let. Snažil se mu...

Půjčku na nové i ojeté auto vybírejte pečlivě. Může skrývat nástrahy

Nákup auta představuje vysoký výdaj, a to i v případě, že jde o ojetý vůz. Řada lidí proto zvažuje jeho zafinancování...

Najdete na iDNES.cz