Úroky hypoték stagnují, roste však zájem o úvěry a lidé si půjčují víc

aktualizováno 
Růst hypotečních sazeb se v září zastavil. Průměrná sazba hypotečních úvěrů jen mírně klesla, ze srpnových 3,01 procenta se v září dostala na rovná tři procenta.
Průměrné sazby se drží už třetí měsíc na tříprocentní hranici. Ilustrační snímek

Průměrné sazby se drží už třetí měsíc na tříprocentní hranici. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je znát, že když se úroky drží delší dobu nízko, roste i zájem o nové hypotéky. Po prázdninách přišlo do bank takřka o tisíc klientů víc, než tomu bylo v srpnu a klienti si také půjčují víc peněz. Podle Fincentrum Hypoindexu stouply v září objemy půjčených peněz skoro o dvě miliardy, celkem na 14,2 miliardy korun.

Průměrné sazby se drží už třetí měsíc na tříprocentní hranici a podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla vzhledem ke stabilní ceně zdrojů nemají důvod růst. "Ačkoliv ze zemí západní Evropy víme, že sazby by při této ceně zdrojů mohly být i o půl procentního bodu nižší, u nás by se asi další snížení nesetkalo s porozuměním u mateřských společností českých bank, pro které jsou zisky z Česka stále vítaným vylepšením vlastního kapitálu. Navíc by se tento krok asi nelíbil ani ČNB, která dostatečnou výši úrokových marží považuje za jednu ze známek stability sektoru," dodává Josef Rajdl.

V září snižovaly sazby spíše menší banky (mBank, LBBW Bank), v říjnu se připojila Fio banka a také UniCredit Bank a Komerční banka. Zbývající banky z velké trojky – Hypoteční banka a Česká spořitelna si zatím nechávají čas na odpověď.

Refinancujte hypotéku

 Zkuste FINmarket.cz.

"Podle našich zkušeností však takové kroky jen zřídkakdy zůstávají bez odezvy, a proto očekáváme, že i další banky budou upravovat ceny hypoték, a to především formou akčních nabídek, Takže se můžeme dočkat i zlevnění," předvídá ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Hypoteční banka spustila od října podzimní kampaň s hypotékou na míru a v České spořitelně můžete ještě do 20. října využít speciální nabídku na refinancování, odhad zdarma a garantovanou sazbu pro nové úvěry.

Mírou návratnosti bydlení, respektive poměrem mezi průměrnou cenou nemovitosti a příjmu obyvatel, se v mezinárodním kontextu zabývala také studie poradenské společnosti Deloitte. Podle ní Češi aktuálně vynaloží na pořízení 70metrového bytu zhruba sedm ročních příjmů. O jednu příčku před námi jsou Rakušané (přibližně pět ročních příjmů), těsně za námi jsou Poláci a Maďaři (přes sedm ročních příjmů). Statisticky nejlépe jsou na tom podle studie Dánové a Němci, kterým na pořízení modelového bytu stačí o něco málo více, než dva roční příjmy. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz