Sazby hypoték stále padají a nic je nezastaví

aktualizováno 
Sen o vlastním bydlení se může stát realitou. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů poklesla ze zářijových 2,54 procenta na 2,51 procenta v říjnu. Úrokové sazby u hypoték jsou zase nejníže v historii a pravděpodobně stále ještě nedosáhly dna.

Úroky u hypoték stále klesají. I říjnové sazby nahrávají těm, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při troše štěstí si můžete vzít i hypotéku s úrokovou sazkou 1,79 procenta, ale musíte splnit určité podmínky. Sazby jsou však v podstatě stále vysoko. „V situaci, kdy se průměrný roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu pohybuje okolo 0,8 procenta, se průměrné sazby hypotečních úvěrů zdají být stále relativně vysoko,“ říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. 

Banky nezlevňují jen nejběžnější tříleté a pětileté fixace, velice nízko se pohybují i desetileté fixace u hypoték. „Levné financování delších sazeb na trhu umožnilo bankám výrazně zlevnit i delší fixace, kde banky vidí významný benefit ve stabilitě klienta a jsou ochotny tomuto účelu obětovat část marže. Za situace, kdy jsou klienti stále méně ochotni přijmout pasivně jakoukoliv nabídku banky, je toto řešení oboustranně zajímavé,“ dodává Josef Rajdl.

Podle Fincentrum Hypoindexu si v říjnu pro hypoteční úvěr zašlo do bank 7 724 lidí, což je o 578 méně než v září.

Podle údajů společnosti Golem Finance sice ceny bytů vytrvale rostou (před rokem byla průměrná cena bytů 1,75 milionu korun, letos je to 1,83 milionu), ale díky stále klesajícím úrokům (za rok o více než půl procenta) bude měsíční splátka hypotéky obdobná jako před rokem. Kdo se tedy nyní rozhodne koupi financovat hypotékou, žádnou zásadní změnu nezaznamená.

Banky zpravidla v závěru roku spěchají v plnění obchodních plánů, což s sebou nese většinou i pokles sazeb. „A podobný vývoj očekáváme i v letošním roce. Pohyb cen v listopadu a prosinci sice už nemusí být tak výrazný jako v uplynulém měsíci, ale i tak bude závěr roku zajímavý a máme se na co těšit. Stále však držíme náš odhad s očekávaným dosažením úrokového dna na přelomu letošního roku,“ říká ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Refinancování hypotéky - kdy, když ne teď?

Sjednání nové i refinancování staré hypotéky je nyní velmi výhodné. Zjistěte si další informace:

První bankou, která v říjnu řízla do výše úrokových sazeb, byla Raiffeisenbank, kterou následovala Wüstenrot. Po pár dnech oznámily pokles sazeb UniCredit Bank, GE Money Bank, Equa Bank, Oberbank a také Česká spořitelna a Komerční banka. Výsledkem je radikální zlevnění hypoték.

Se zajímavým konceptem „vše za cenu jedné“ pro nejžádanější hypotéky přišla UniCredit Bank: tříleté a pětileté fixace a hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Všechny mají úrokovou sazbu ve výši 1,79 procenta ročně. „Klient získá nejenom nejlepší úrokovou sazbu, ale také výhodné podmínky bez dalšího přemýšlení, jaký typ úrokové sazby či fixačního období si má vybrat,“ dodává Giovanni Guidi, ředitel retailového bankovnictví UniCredit Bank. Nabídka platí od 3. listopadu pro Českou republiku i Slovensko. Vztahuje se na nové bydlení i refinancování stávajícího, ale využít ji může pouze prvních tisíc klientů.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz