Pád hypoték nekončí, v dubnu byla průměrná sazba už jen 3,08 procenta

aktualizováno 
Přestože odborníci tvrdili, že už úroky nemají kam padat, opak je pravdou. Průměrná úroková sazba v dubnu klesla z březnových 3,17 na 3,08 procenta a znovu pokořila rekord.
Další rekord je tu. V dubnu byla nejnižší průměrná sazba hypoték za posledních 10 let. Ilustrační snímek

Další rekord je tu. V dubnu byla nejnižší průměrná sazba hypoték za posledních 10 let. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle výsledků souhrnného ukazatele Fincentrum Hypoindex je rekord z prosince loňského roku a letošního března už jen jedním z mnoha. V dubnu byly hypotéky nejlevnější od roku 2003. O nízké sazby se přičinily jarní akce bank, a když se k nim přidají další nabídky, například odpouštění poplatků, není co řešit. Kdo chce bydlet na úvěr, neměl by váhat.

Zájem o hypotéky s nízkými sazbami stále roste, v dubnu uzavřelo novou smlouvu 7 514 lidí. Brali si však úvěry nižší, objemy oproti minulému měsíci poklesly. Po dlouhé době také klesla průměrná výše hypotéky, a to na 1 584 563 korun.

"Hypoteční úvěry jsou tak při vhodném zajištění pro banky nadále jednou z mála relativně bezpečných alternativ a není divu, že se o každého klienta perou zejména velké banky, pro které je každá příležitost alokace těchto zdrojů dobrá i přes klesající marže," komentuje situaci hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

"Největší propad sazeb v průběhu posledních několik měsíců vykazují stoprocentní hypotéky," uvádí ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Tento typ úvěru v dubnu banky v průměru nabízely již se sazbou 4,29 procenta, přitom ještě na začátku letošního roku byla hodnota příslušného indexu 4,74 procenta a vypadalo to, že banky začnou v případě tohoto typu produktu šroubovat cenu pozvolna vzhůru.

Porovnejte si hypotéku

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká nabídka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

"Obrat nastal s rozhodnutím Hypoteční banky, která na přelomu ledna a února výrazně zlevnila stoprocentní hypotéky a konkurence se začala postupně přidávat," dodává Libor Ostatek.

Zatímco u fixních sazeb úroky v dubnu drtivá většina bank snižovala, u variabilních sazeb je situace jiná. Na jednu stranu svou Převratnou hypotéku zlevnila UniCredit Bank, v opačném směru se však pohybovaly ceny Raiffeisenbank a mBank.

Reálné nabídky jsou ještě výhodnější než statisticky vypočtené

Je ale nutné brát v úvahu, že uvedená čísla jsou pouze statisticky vypočteným průměrem nabídkových cen všech bank působících na českém trhu. "V praxi je reálně možné získat hypotéku s úrokovou sazbou hluboko pod třemi procenty. Při jednání o sazbě vždy záleží na bonitě klienta, hodnotě zástavy a vyjednávacích schopnostech žadatele, případně hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje," upozorňuje Ostatek. 

"Při financování stavby se vyplatí vybírat hypotéku nejen podle výše sazby, ale také podle toho, jak budete úvěr čerpat," radí šéf společnosti Gepard Finance Jan Kruntorád. Záleží totiž na tom, jestli hypotéku použijete na financování již hotové nemovitosti, nebo stavby. Od toho se odvíjí i způsob čerpání, buď jednorázově, nebo postupně.

Pak právě hraje roli nejenom výše úrokové sazby, ale i servis, jaký může či nemůže banka poskytnout. "Například ne všechny banky nabízejí čerpání úvěru bez předkládání dokladů, které se hodí, když stavíte svépomocí, nebo neumějí financovat jedním úvěrem zároveň pozemek i stavbu či poskytuje stoprocentní hypotéku v případě, že nemáte nic naspořeno," vypočítává namátkou Jan Kruntorád.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR KLASICKÉHO SOUSTRUHU - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz