Diskuse k článku

Prodejte výhodně svůj byt. Radíme, jak neprodělat

Ceny bytů rostou a hypotéky jsou čím dál nevýhodnější. Poptávky po bytech donedávna převyšovaly nabídku. Dnes už to neplatí. Kupující jsou daleko vybíravější a už nekoupí všechno, co se nabízí. Prodat byt už není tak jednoduché. Přijít při jeho prodeji o peníze se dá poměrně snadno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

BENJEMIN

JAK NENALETĚT 3

5) Ve smlouvách vždy hledejte dobu na jak dlouho realitce svěřujete právo vás zastupovat, možnost odstoupení od smlouvy a sankce, které vás čekají, pokud nedodržíte podmínky.

6) Vyvarujte se podepisování smluv, kde je rozhodčí doložka!

 

POKUD JIŽ PODEPÍŠETE NEVÝHODNOU SMLOUVU, NEVÁHEJTE A OKAMŽITĚ KONTAKTUJTE PRÁVNÍKA!A IHNED SE S NÍM DOMLUVTE NA POSTUPU, JAK OD SMLOUVY ODSTOUPIT!

0/0
3.9.2008 9:01

BENJEMIN

JAK NENALETĚT 2

3) Smlouvy, které vám budou realitní kanceláře dávat k podpisu si raději nechte nejdříve poslat, V KLIDU SI JE PŘEČTĚTE !a teprve následující den je odevzdejte podepsané. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, neváhejte nejdříve kontaktovat právníka, aby vám to vysvětlil. V žádném případě se nenechte do podpisu smlouvy natlačit okamžitě, aniž byste měli čas si ji ŘÁDNĚ přečíst!!! Ať již na vás realitn makléř či makléřka působí jakkoli sympaticky, nenechte se tím ovlivnit a při čtení smlouvy s nimi nekomunikujte, ale soustřeďte se.

4) POZOR smlouvy musí být sepsané dle Občanského zákoníku!Smlouvy dle obchodního zákoníku jsou pro vás velice nevýhodné v případě odstoupení!

0/0
3.9.2008 9:01

BENJEMIN

JAK NENALETĚT RK

Dobrý den,

na českém trhu existuje řada slušných realitních kanceláří. Bohužel protipólem zde však funguje také mnoho podvodníků, kteří se chtějí na prodeji vaší nemovitosti pouze přiživit bez jakéhokoli přičinění. My máme zkušenost s oběma stranami. Ovšem ty negativní zkušenosti zanechávají hlubší stopy. Proto, pokud mohu poradit:

1) Prodeji vaší nemovitosti věnujte řádnou pozornost!

2) Na internetu najdete spoustu zkušeností od lidí, kteří jsou spokojeni nebo nespokojeni se službami jednoptlivých realitek. Buďte při výberu velice obezřetní a než někomu slíbíte, že vás bude moci zastupovat při prodeji nemovitosti, podívejte se nejdříve na internet zda si na ně lidé nestěžují.

0/0
3.9.2008 9:01

Pavel

Re: JAK NENALETĚT RK

>>>2) Na internetu najdete spoustu zkušeností od lidí, kteří jsou spokojeni nebo nespokojeni se službami jednoptlivých realitek

Na internetu obvykle najdete reakce právě těch "nespokojených". Ti spokojení totiž nemají důvod něco někam psát....

Toto se bohužel týká všech, ne jen realitek...

U nás je totiž zvykej kritizovat, nikoli chválit..

Ale souhlasím, že na trhu je mnoho pochybných realitek a nejen jich

0/0
29.9.2008 21:01

joj

joj

a proto existuje notářská úschova. Za tu jistotu, co nabízí, za směšný poplatek - podle notářského tarifu pro úschovy cca 2,5 mega je to deset tisíc. Právník smlouvu napíše za patnáct tisíc. A to je na tom taky všechno. Realitky si berou provizi 70 až 100 tis. Kč a ještě jsme nenarazili na realitku, která by byla schopná napsat kupní smlouvu se všemi správnými podmínkami. Ale většina lidí vůbec neví o čem je řeč, a jdou do sprostých realitek. My jsme se sešli s prodávajícíma celkem 4x, jednou na prohlídce, jednou na družstvu, a dvakrát u notáře. A je to hotovo. Pokud Vám můžu poradit, ani se nepokoušejte jednat se sprostýma realitkama nebo sprostýma lidma, nemá to cenu a jak je správně napsáno v článku, poptávka po bytech klesá, takže nemusíte jako kupující přistupovat na každou kravinu, kterou Vám realitka obalí do spousty nadšených slov, která jsou potom ve skutečnosti jen prázdnou frází.

0/0
28.8.2008 13:14

Johana

Re: joj

Zajděte si k notáři. Určitě vám řekne jinou cenu.

0/0
1.9.2008 18:57

j2

Re: joj

ty jsi taky pěkný blbeček  - 15t za smlouvu u právníka ti přijde OK ( má ji  za 2 hodky spolehlivě napsanou dle jiných ) a čas realitky při prohlídkách a podobně ohodnotíš jak??? Co děláš ty, taky pracuješ zadarmo?

0/0
4.9.2008 11:07

Markéta

Zkušenost kupujícího

Před rokem a půl jsme chtěli koupit byt rodičům. Sedli jsme tedy k internetu a každý den procházeli aktuální nabídky realitních serverů. Kvalita a úroveň bytů i požadavky na cenu byly samozřejmě různé, ale to nechci rozebírat. Spíše nás překvapilo, že na fotografiích bytů ve VĚTŠINĚ !!!! případů jsme mohli vidět totální binec. Není nic odpudivějšího než ložnice s neustlanou postelí, kde peřiny jsou tak jak z nich majitelé ráno vylezli, upatlaná kuchyňská linka s dřezem, který přetéká špinavým nádobím, všude se válející poházené oblečení, sušáky s rozvěšeným prádlem, rozevřené šatní skříně a některé toalety asi nikdy neviděly štětku na WC. Takže rada potencionálním prodávajícím : Někdy stačí jen pořádně vygruntovat !

0/0
27.8.2008 9:48

jozo

hned by ho tam měla

Tý holce z plakátu by tam dóóst slušel!!!

0/0
26.8.2008 21:25

Honza B

Článek - samej blábol

Čtení celého toho článku je ztráta času i pro lidi, kteří od toho třeba něco očekávají. Když to psal člověk, který realitám vůbec nerozumí a několikrát to v článku dokázal. Podle mně posbíral, někde na netu vše možné, co kdy bylo o realitách napsáno a pak to splácal dohromady a tohle z toho vzniklo. Už jen v nadpisu píše totální nesmysl „ceny bytů rostou“ a hned nato zase tvrdí, že není poptávka. A pane pisálku, když není po něčem poptávka co by tedy hnalo nahoru cenu, asi Vaše fantasmagorie. Poptávka opadává to máte v jediném pravdu, ale díky tomu se ceny zastavily a v nezajímavých lokalitách mírně klesají, ale pravým důvodem není jak zase tvrdíte Vy už v nadpise cituji „Kupující jsou daleko vybíravější a už nekoupí všechno, co se nabízí“, ale to, že nato zkrátka nemají. Pro střední vrstvu je v Praze, Brně a ve spoustě dalších krajských i mnohých okresních městech, měsíční splátka hypotéky při současných cenách nemovitostí na hraně nebo již za hranou jejich finančních možností ...>>

0/0
26.8.2008 20:14

Honza B

dokončení - Článek - samej blábol

Dokončení:  kdo chtěl spekulovat a nedokázal si spočítat, že nemůžou ceny nemovitostí růst donekonečna o cca 20% ročně, když plat obyvatelstva roste jen o cca 5% ročně, je amatér, protože není žádným tajemstvím, že 80-90% všech nákupů nemovitostí je ze 70 až 100% ceny nemovitosti profinancováno právě hypotékami a úvěry ze stav. spoř. Zkrátka asi by bylo v Česku divné, kdyby článek o realitách psal redaktor, který do toho dělá. Teď mně napadlo, že umím do auta nalít olej a dokonce vím i který, že bych tedy napsal článek o automobilismu?

0/0
26.8.2008 20:21

ferda brablenec

Myslim ze si tu z nas nekdo dela kozy

Mrknete na

http://aktualne.centrum.cz/finance/reality/clanek.phtml?id=614635

a taky tam byl clanek, ze ceny bytu budou klesat. Ale uz jsme ho nenasel.

0/0
26.8.2008 16:58

Kebab

Hypoindex je úplně mimo

V jiném článku (včera) píše o poklesu cen nemovitostí a o poklesu úrokových sazeb a dnes začíná článek větou: "Ceny bytů rostou a hypotéky jsou čím dál nevýhodnější."

Nechápu, proč iDNES přebírá takové bláboly. Copak jeho redaktoři neumí napsat něco kloudnějšího? 8-oRv 

0/0
26.8.2008 16:56

N*sr*tý

Re: Hypoindex je úplně mimo

Neumí

0/0
26.8.2008 19:20

yahoo hooray

wow

tu kocku na fotce bych hned prefiknul, slusi ji to na vsech 4...:-P

0/0
26.8.2008 16:33

Jenda

Re: wow

R^

0/0
26.8.2008 19:20

N*sr*tý

Re: wow

To mě taky hned napadlo :-)

0/0
26.8.2008 19:21

####

hlavne neflikovat prkotiny

> Investovat větší částky do jeho rozsáhlých oprav a výměny opotřebovaných zařizovacích předmětů se ale většinou nevyplatí.

Hlavne neflikovat drobnosti, kdyz pak prijde kupec a prvni co ho prasti do oci, je fakt, ze ty novy opravy bude muset strhnout aby opravil to pod tim a pak instalovat znova.

0/0
26.8.2008 14:41

Jirka S.

Pojďme, vystrašíme prodávající!

Řekl jsem si, coby člověk zasvěcený, že se něco přiučím. Se zájmem jsem četl článek, který nejprve skutečně radí prodejcům, co a jak udělat (i když i na to mám svůj názor, ale budiž). V druhé části, a laskavý čtenář se ke článku vrátí, aby si ověřil, že si nevymýšlím, mi nápadně připomíná mé neohrabané inzeráty začínajícího realitního makléře. Pojďme, vystrašíme prodávající, řekneme jim, co všechno je může potkat, a oni pak zavolají a Velký Já se o vše postarám. Mé doby takových inzerátů jsou ty tam, ale jak se tak koukám, najdou se další, kteří si myslí, že vystrašit prodávající je dobrá taktika. Nemyslím si, ale to je každého věc. Můj příspěvek je o tom, že by se autor takového článku neměl stydět a schovávat za líbivý název článku. Podle mého názoru by se článek měl spíše jmenovat Pojďme, vystrašíme prodávající! Jen by pak asi neměl takovou návštěvnost...

Mimochodem - byt bych před prodejem nemaloval, vypadá to, že něco schováváte, například mapy po protékající vodě od sousedů

Jirka

0/0
26.8.2008 14:33

XLA

TRH

Ja osobne si nemovitost nekoupim dokud me prodejce nebude obrazne prosit na kolenou a slibovat nemozne jen abych koupil. V te chvily budu vedet ze dostavam ferovou cenu kterou samozrejme jeste usmlouvam co nejnize. A ta doba se blizi jeste par let. Dnes kupuji nemovitosti jen blazni, nebo ti co jim nic jineho nezbyva a tech je mi lito.

0/0
26.8.2008 13:44

Pjotr_Pjotrovic

Re: TRH

Myslíte si, že nastane doba nadbytku volných bytů? Takhle "prosit" Vás bude prodejce možná tak u nemovitosti s nějakou vadou nebo problémem...

0/0
26.8.2008 14:25

Kachnicka21

Re: Re: TRH

No možná ano, ale v oblastech, kde není práce a je bytů nadbytek.

0/0
26.8.2008 14:26

sunka

Re: TRH

Rekl bych ze jsi naivni. Takze kdyz te bude Finep si Skanska prosit na kolenou ze cena 4,5 mil za 70m2 je absolutni minimum tak to koupis?

Jinak ceny i dnesnich nemovitosti se nekdy prodavaji za dobrou cenu, zatepleny panel s novymi okny v dobre lokalite se da koupit v Praze za 2,6 mil. kdyz majitel je ve financni tisni. 

0/0
26.8.2008 14:29

XLA

Re: Re: TRH

Proc bych mel byt naivni. Naivni ses ty pokud myslis ze tenhle stav bude pokracovat donekonecna. Zil jsem v zahranici 12 let a zazil jsem uz oba stavy. Buble and burst takze jsem v klidu. Je to klasicky trzni cyklus. Kdyz se muzou na floride nadherne nove zdene baraky s pozemkem a velkou obytnou plochou 1800 squarefoot (nevim kolik je to metru ale je to velke) s klimou lednickou sprinkler system dvojgaraz vestavena mycka mikrovlnka pracka susicka a ja nevim co jeste prodavat pod dve mega Kc tak nechapu proc by to nemelo byt u nas a spise jeste levneji vzhledem k nasim platum.

0/0
26.8.2008 14:43

sunka

Re: Re: Re: TRH

Protoze srovnavas nesrovnatelne. Domy Floride stavene s cihly ci liteho betonu jsou take drahe, tebou uvadena cena je za papundeklovy dum kde vskutku nejvetsi cenu ma pozemek. Navic Florida neni moc extra misto na ziti (velmi vysoke teploty) a se svoji kriminalitou tomu i odpovidaji ceny. Pak musis srovnavat s Chanovem nebo vylidnenymi vesnickami v pohranici.

Proc si myslis ze na Floride maji lide vysoke prijmy? Prijem na hlavu je cca 37 tis USD/rok tj. kolem 51 tis CZK/mesic. Jak vis v US jsou velmi rozdilne prijmy, takze kdyz se podivas na median neni ohledne prijmu US moc daleko od CR.

PS: 168 m2 neni na dum velka obytna plocha ani v CR, natoz v US.

0/0
26.8.2008 16:15

sunka

Re: Re: Re: Re: TRH

jejda to je pravopisnych hrubek :-(

0/0
26.8.2008 16:16

XLA

Re: Re: Re: Re: TRH

Zajimave ze ja tam zil kriminalita byla skoro nulova a opravdu za tech 120 000 dolacu to nebyl papundeklovy dum a to jsem ho mohl mit jeste o 20 000 levneji kdybych se rozhoupal o rok drive. Pak to vylezlo strasne neco jako tady ale uz je to zase kolem 150 000 a stale klesa cena. Vis o tom houby jen blbe kecas co jsi zaslech od podobnych cechu ale situace je uz davno jina nez pre 20 lety. tyhle typy domu co ty popisujes uz se nesmi ani stavet. A pro poradek kde jsem zil tak to nebyl zadny chanov ale stredni az vyssi stredni trida a papundeklovy dum tam nebyl ani jeden. Navic byly kolem kanaly kde meli lidi cluny primo u baraku Takze asi tak me hochu buliky na nos nenavesis. A 1800 squarerfoot bylo jedno patro a bylo to obrovske. Byla to jen obytna plocha uder air dvougaraz patio a podobne veci do toho nepocitam.

Nechapu co furt cesi maj s papundeklovymi domy? Zijete nekde pred 30 lety nebo co. Florida je uz davno jina.

0/0
26.8.2008 17:48

Honza B

Re: Re: Re: TRH

To není zrovna dobré přirovnání s tou Floridou,ano teď to tam je za pakatel,ale proč? Protože se tam kompletně sesypal hypoteční trh a spousta hypobank nakonec krachla. Důvodem bylo to,že americké banky v rámci konkurenčního boje půjčovaly ve velkém,aniž by důkladně prověřovaly bonitu žadatelů. Takže se dostávali k bydlení lidi,kteří to v zápětí neutáhli. Když těchto lidí začalo bankám přibývat,problémy na sebe nenechaly dlouho čekat,banky,které si sami půjčují na tzv. hypoteční listy je nedokázaly na trhu krýt,už jen proto,že při nedobrovolném přeprodeji zabavených nemovitostí už nikdy banka nedosáhla 100% návratnosti. To je problém bank všeobecně na světě,že když půjčují na 100% pořizovací hodnoty,dost riskují, já třeba u nás na nedobrovolných dražbách nakupuji nemovitosti za cca 2/3 jejich tržní hodnoty. Vemte si, že není tak dávno doba, co banky v Česku půjčovaly jen do výše 70% N a nyní klidně půjčují na 100%. Přesto jsou v ČR banky opatrnější, takže náš trh by to potkat nemělo.

0/0
26.8.2008 20:51

XLA

Re: Re: Re: Re: TRH

To je sice vetsinou pravda ale je tu jeste jeden aspekt. Tim je recese a take uspokojeni poptavky. V podstate chci rici asi toto. U nas byl obravsky hlad po bydleni protoze dlouho nebyla zadna vystavba. V teto chvily bych rekl ze toto bylo dohnano. Dale spousty bytu nakoupili spekulanti kteri vidi ze je konec boomu a ruku v ruce se zpomalenim ekonoomiky jim ty byty jsou k nicemu protoze je ani nepronajmou a musi je prodat coz bude vyvolavat tlaky na cenu smerem dolu. Dale celkove snizujici se poptavka lidi kteri chcou nemovitost jen na bydleni uz dela svoje a taky se zpomalenim ekonomiky pripadne recesi klesa kupni sila. Navic tu mame faktor ze behem nasledujicih 10 let spousty duchodcu umre coz znamena dalsi tlaky na prodeje prazdnych nemovitosti smerem dolu. Developeri musi stale stavet coz bude dale prilevat olej do ohne.

0/0
26.8.2008 21:49

XLA

Re: Re: Re: Re: Re: TRH

Take pokud nase vlady budou zvysovat dane z nemovitosti muze to byt

dalsim motivujicim faktorem k prodeji. 

0/0
26.8.2008 21:50

XLA

Re: Re: Re: Re: Re: Re: TRH

V pristich 5 az 10 letech i bez US

faktoru ktery se castecne projevi i nas bude tlak na ceny smerem dolu

vzrustat a potom se trh ustali.Bublina uz zacina plasknout a pokud

bych mel byt na kseft a nemel stabilni najemniky co to pokryjou je

nejvyssi cas se toho zbavit nebo spise uz byl.

0/0
26.8.2008 21:51

cote d'or

Re: Re: Re: TRH

přibližně 10 sqf = 1 m2, takže pro orientaci stačí umáznou poslední nulu

0/0
28.8.2008 9:57

Siena

Re: TRH

Dnes kupuji nemovitosti jen blazni, nebo ti co jim nic jineho nezbyva a tech je mi lito. Co je to za blud?8-o

0/0
28.8.2008 14:34

Prolux

Provize

Provizi 3-5% si možná berou ty slušnější realitky (jestli teda něco takového existuje).

Obvyklá provize RK Prolux je 7,14% :-).

0/0
26.8.2008 11:08

Johana

Re: Provize

To je sprostý, vlastním realitku a často nejdu ani na 3 %. Stejně to dělají i mojí kolegové. Tak nechoďte k PROLUXu.;-O;-O;-O;-O;-O;-O

0/0
1.9.2008 18:47

Jana

mám 2 plus 1 v paneláku, v oblíbeném okresním městě.

třicet let starý a když sleduju nabídky stejných nebo podobných bytů v realitkách, cena pořád stoupá. Oproti minulému roku asi o 100 tisíc, na současných ca. 1 600 000.

0/0
26.8.2008 10:48

ddd

Re: mám 2 plus 1 v paneláku, v oblíbeném okresním městě.

No to je nějaké levné, tady šel stejný byt jako máte vy za půl roku z  2 100 000 na 1 800 000,- .

0/0
26.8.2008 13:16

####

Re: Re: mám 2 plus 1 v paneláku, v oblíbeném okresním městě.

tady to bylo z listopadu co jsem se vratil po pul roce ze sluzebky do ledna o pul mega na vybydlenem 2+1 bez zelene, bez parkovani, se socialnimi pripady jako sousedy, pred rekonstrukci, s vadami ...

a o stejneho pul mega poskocily i novostavby, tak nejak nechapu kdo to kupuje.

0/0
26.8.2008 14:46

Johana

Re: mám 2 plus 1 v paneláku, v oblíbeném okresním městě.

To je pouze vaše zbožné přání. Veřte, že to nakonec prodají až o 15 % levněji. Moje zkušenost.

0/0
1.9.2008 18:55

Petr

Příští rok hodlám prodat byt

tak začínám pomalu sledovat, jak se vyvíjí ceny. Zatím to stále vidím na mírný růst, v nejhorším stagnaci (alespoň v mém regionu). Samozřejmě jsou dvě různé věci: inzerované ceny (co si tak lidi představují) a skutečná prodejní cena. Ale vidím to optimisticky. Byt jsem koupil před deseti lety, takže jsem chytil cenu před tím drsným růstem. I kdyby příští rok klesly ceny o 10%, budu stále v klidu.

0/0
26.8.2008 10:27

odvar

Re: Příští rok hodlám prodat byt

Bude to o více- ČNB předpokladá -30% a možná to bude více. Vše tomu nasvědčuje. A navcí začnou prodávat spekulanti, ti kteří kupovali před 4 lety po patrech v novostavbách.;-D

0/0
26.8.2008 10:47

Petr

Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

Jsem daleko od Prahy a novo stavby tady nejsou. I při těch 30% na tom dost vydělám. Ale nelze řícy paušálně 30%. vždy byde záležet na konkrétní lokalitě, bytu, okolí atd.

Osobně si myslím, že 30% je zbožné přání nebydlících a bude se to týkat je hrozných paneláků na hrozných sídlištích s hroznými sousedy.

0/0
26.8.2008 10:56

nakašista

Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

30%? A odkaz prosim? To by byl celkem drsny pokles!

0/0
26.8.2008 11:02

####

Re: Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

30% neni nic drsneho pokud to je strednedoby odhad, protoze strednedoby rust byl nekolik set procent...

0/0
26.8.2008 14:48

eizoeizo

Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

co vše tomu prosím nasvědčuje?

0/0
26.8.2008 11:03

odvar

Re: Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

Vše.

0/0
26.8.2008 11:14

eizoeizo

Re: Re: Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

jj, i lišejníky.

0/0
26.8.2008 11:17

Petr

Re: Re: Re: Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

Bydlí ve stanu, má našetřených 170 000 kč a čeká až ceny zázračně spadnou.

0/0
26.8.2008 11:20

no nejm

Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

ano, o poklesu už se mluví tak 6 let 3+1 jsme koupili před 6 lety za 1,7 teď se cena blíží ke třem. navíc dost lidí se bude snažit řešit regulaci nájemné koupí vlastního bytu, takže prostor pro pokles tady nevidím

0/0
26.8.2008 11:26

Harpagon

Re: Re: Re: Příští rok hodlám prodat byt

Je zde prostor pro recesi.Ta se k nám blíží stále víc.

0/0
26.8.2008 12:00

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz