Příznivé podmínky leasingu z pohledu nájemce přetrvávají

  9:54aktualizováno  9:54
Dnes vám přinášíme rozhovor s výkonným ředitelem společnosti ŠkoFIN Richardem Dvořákem. Hovořit budeme samozřejmě o leasingu, potřebách nájemců a perspektivách českého leasingového trhu.
Dnes vám přinášíme rozhovor s výkonným ředitelem společnosti ŠkoFIN Richardem Dvořákem. Hovořit budeme samozřejmě o leasingu, potřebách nájemců a perspektivách českého leasingového trhu.

Myslíte, že popularita leasingového financování bude nadále pokračovat nebo je už trh osobních automobilů z podstatné části nasycen?
Domnívám se, že celkový trh osobních automobilů dosáhl své standardní úrovně, která v sobě zahrnuje opakované nákupy vozů a jen z velmi malé části je ještě prostor pro dodatečný boom způsobený určitou vyhladovělostí našeho automobilového trhu před rokem 1989. Lze tedy říci, že přírůstky českého automobilového trhu budou standardní a vývoj trhu bude z velké části ovlivňovat celková recese či konjunktura v automobilovém průmyslu. Z hlediska leasingu osobních vozů bude určitě nadále velmi populární finanční leasing.

Prodej automobilů na splátky. Myslím si, že v této oblasti je velká konkurence ze strany bank, které nabízejí svým klientům spotřebitelské úvěry na automobily. Jaký je váš názor na perspektivu tohoto produktu?
Prodej aut na splátky je jednou z forem financování, která se v současné době svým způsobem začíná probouzet. Nicméně vzhledem k určité právní nestabilitě postavení věřitele, se domnívám, že ze strany financující společnosti bude i nadále dávána přednost finančnímu leasingu, kde vlastníkem automobilu zůstává leasingová společnost. V současné době má finanční leasing v oblasti osobních automobilů příznivý daňový režim, který zdůvodňuje atraktivnost tohoto způsobu financování.

Velmi často se v současnosti hovoří o velmi výhodných podmínkách leasingu z pohledu nájemce. Může se podle vašeho názoru stát leasing pro nájemce ještě výhodnějším než doposud nebo již prostor pro zlevňování leasingu není.
Z hlediska vývoje cen leasingu se domnívám, že leasing dosáhl úrovně, která se v prvních měsících letošního roku standardizovala. Z pohledu leasingových společností samozřejmě na nižší úrovni, než bychom si přáli, z pohledu zákazníka, tedy nájemce, naopak na velmi příznivé úrovni.
Domnívám se, že pro nájemce tato příznivá situace zůstane zachována v průběhu celého roku, pokud nedojde k nějakým dramatickým změnám na finančních trzích. Budoucí vývoj cen bude ovlivněn především úrokovými sazbami na peněžních trzích a nedomnívám se, že by mělo dojít k dalšímu výraznému snižování leasingu v důsledku konkurenčních bojů.

Jaká je nejobvyklejší doba splácení nových osobních automobilů? Preferují klienti nějakou dobu trvání splátkových kalendářů?
Myslím si že i v roce 2001 zůstane nejoblíbenější dobou splácení osobních automobilů rozmezí mezi 36 a 48 měsíci. Dají se však u určité omezené skupiny klientů vypozorovat jisté tendence prodlužovat dobu leasingu. Nejžádanější je však stále standardní trvání leasingové smlouvy po dobu 36 měsíců.

Na českém leasingovém trhu stále existuje vysoký počet leasingových společností. Je pravděpodobné, že dojde k postupnému snižování jejich počtu na trhu?
Leasingový trh v ČR se nadále výrazně koncentruje. Je to zřejmé především z obratu několika prvních, tedy největších leasingových společností. V důsledku toho, lze přepokládat, že pro menší a střední společnosti se tato oblast obchodu stane méně atraktivní a pravděpodobně budou hledat doplňkové služby ke klasickému leasingu nebo postupně přecházet na jinou činnost. Jinými slovy: ano, lze očekávat, že se celkový počet leasingových společností bude snižovat a bude nadále narůstat určitá koncentrace trhu.
Na druhou stranu je ovšem třeba si uvědomit, že z hlediska statistiky počtu leasingových společností, které jsou členy Asociace leasingových společností nedochází k žádným dramatickým změnám. Řekl bych, že standardně se počet leasingových společností udržuje řádově na čísle 120 a k žádném výraznému poklesu nedošlo. Trend je ale zřejmý: malé společnosti s českým kapitálem své aktivity omezují nebo i ukončují a přicházejí společnosti především se zahraničním kapitálem, tedy dceřiné společnosti známých nebo renomovaných evropských, případně světových leasingových společností.

Myslíte si, že ještě mohou nastat výhodnější podmínky leasingu z pohledu nájemce nebo se naopak bude leasing zdražovat? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Kurzy.cz Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí a dle dat Mezinárodní organizace ...

Advantage Consulting, s.r.o.
MIG SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz