Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Přiznaná státní podpora u stavebního spoření klesá

Stavební spořitelny vyhlásily rok 2008 za rekordní. Poskytly nejvíce úvěrů v historii. Meziročně uzavřely i více smluv o stavebním spoření, přesto celková přiznaná státní podpora klesá. Stát ušetřil 750 milionů korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Spoření a státní příspěvek

Stavební spoření se po změně legislativy v roce 2003, kterou se snížil státní příspěvek ze stavebního spoření, začíná stabilizovat. Podle údajů ministerstva financí bylo uzavřeno více než 700 000 nových smluv o stavebním spoření. To je sice jen o něco více než před deseti lety, nicméně oproti roku 2004, kdy došlo k dramatickému poklesu, to znamená nárůst na více než dvojnásobek.

Zatímco počty smluv rostou znovu od roku 2004, průměrná cílová částka nepoklesla od roku 2001. Z necelých 137 000 korun se do loňského roku zvýšila na více než 300 000 korun. V loňském roce ale její růst zpomalil. Na zvyšování cílové částky působí především klienti žádající o úvěr, naopak ji limitují pouze spořící klienti, pro které je optimální cílová částka výrazně nižší než průměr.

Přestože počet nových smluv rostl a zároveň rostla i cílová částka, přiznaná státní podpora klesá. Důvodem je, že končí více smluv, než kolik jich lidé otvírají. Počet aktivních smluv ve fázi spoření klesá od roku 2003. V této perspektivě je zajímavé, že výdaje na státní příspěvek klesají až od roku 2005.

"Postupně se však mění struktura portfolia smluv. Roste podíl smluv uzavřených po 1. 1. 2004, tzv. "nových" smluv se státní podporou max. 3 000 korun, na celkovém počtu smluv stavebním spoření. Ten ke konci roku 2008 činil 43 procent, což je oproti roku 2007, kdy podíl činil 31,1 procenta, nárůst o cca 11,9 procentního bodu. Se zvyšováním podílu smluv s režimem státní podpory 3 000 korun se záloha státní podpory poskytovaná účastníkům stavebního spoření každoročně snižuje," uvádí komentář ministerstva financí.

Infografika vývoje stavebního spoření

Lidé postupně vypovídají starší smlouvy o stavebním spoření, čímž přicházejí o nárok na státní podporu ve výši až 4 500 korun ročně. Zároveň méně lidí uzavírá nové smlouvy, než kolik jich své smlouvy vypovídá, a nenárokují tak státní podporu v aktuální výši až 3 000 korun.

Navzdory poklesu objemu přiznané státní podpory je tato vyšší než v roce 2003, kdy došlo k jejímu snížení pro nové smlouvy.

Prostřednictvím stavebního spoření lidé naspořili již přes 400 miliard korun.

Úvěry ze stavebního spoření

Zatímco počet i objem hypotečních úvěrů v loňském roce klesl, úvěrů ze stavebního spoření přibylo. Jediný ukazatel, který zaznamenal pokles, byl počet poskytnutých řádných úvěrů ze stavebního spoření (o necelá 2 procenta), ovšem tento "schodek" vydatně nahradily úvěry překlenovací. Navíc i objem řádných úvěrů navzdory poklesu jejich počtu vzrostl.

Za pozornost stojí poměr řádných a překlenovacích úvěrů. Přestože překlenovací úvěry tvoří co do počtu jen 41,3 procenta úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami, jejich objem na poskytnutých prostředcích tvoří 81,1 %. To lze vysvětlit dvěma skutečnostmi.

První z nich je relativní obtížnost získání řádného úvěru ze stavebního spoření. Klient musí spořit 2 roky, dosáhnout dostatečně vysokého hodnoticího čísla a především naspořit řádově 35-50 procent cílové částky. Zejména poslední podmínka předurčuje stavební spoření spíše pro nižší objem řádných úvěrů. U překlenovacích úvěrů klient může získat prostředky i bez naspoření jediné koruny.

Druhá skutečnost nebývá tak patrná, ale poměr průměrné výše překlenovacích a řádných úvěrů vysvětluje mnohem přesvědčivěji. Zatímco řádný úvěr je poskytnut na částku rovnající se rozdílu cílové částky a naspořených prostředků, přičemž klient začíná rovnou úvěr splácet, překlenovací úvěr je poskytnut na celou cílovou částku. Klient úvěr nesplácí, platí pouze úroky a dospořuje do té doby, než získá nárok na přidělení řádného úvěru. Teprve poté je úvěr "překlenut" na řádný, je částečně splacen naspořenou sumou a začíná se řádně splácet.

Více si přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Nemáte na splátky hypotéky? Přinášíme tři tipy, jak problém řešit

Hypotéka je běh na dlouhou trať, na dvacet i třicet let. A za tu dobu se může stát cokoli, přijdeme o práci, máme...

Pokles úroků u hypoték se nekoná. Je v řádu setin procent, říká ekonom

To, že by nějak výrazně klesaly úroky u hypoték, se mluvit rozhodně nedá. Pokles je v řádu setin procent a ještě v...

Slevové akce u hypoték končí, úrokové sazby opět rostou

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu po dvou měsících poklesu v listopadu opět vzrostla. Období...

Co všechno vyhodnotit před fixací hypotéky, abyste ji zvládli splácet

Blíží se vám výročí fixace u hypotéky a chtěli byste mít co nejlepší podmínky úvěru i na další období? Pokud ano, máme...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...