Přeplatky za elektřinu nevracíme, vzkazují někteří dodavatelé

aktualizováno 
Domácnosti, které nedokázaly ušetřit za elektřinu, čeká v ročním vyúčtování navýšení záloh a nejspíš i tučný doplatek. Kdo ho neuhradí včas, dostane upomínky a dluh mu začne narůstat o penále. Kdo naopak ušetřil, vrácení přeplatku se nemusí jen tak dočkat.
O přeplatek za uspořenou energii máte právo požádat. Ilustrační snímek

O přeplatek za uspořenou energii máte právo požádat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řada energetických dodavatelů totiž nevrací všechny přeplatky automaticky. Své obchodní podmínky nastavují tak, že mohou zákazníkovi uspořené peníze převést do dalšího fakturačního období a použít je na úhradu záloh či případnou pohledávku.

Ušetřené peníze zůstávají dodavatelům

Energetické společnosti Centropol, Central Energy a RWE například nevrátí přeplatek do 200 korun. Klienti Bohemia Energy a X energie se nedočkají přeplatku do 100 korun a u vyšších přeplatků zaslaných poštovní poukázkou musí navíc uhradit poštovní poplatek.

Elimon může dokonce podle svých obchodních podmínek stanovit splátkový kalendář a podle výše přeplatku vracet peníze po částech. Optimum energy a PRE si zase určují, že mohou použít přeplatek jakékoliv výše na úhradu záloh v následujícím období. "Pokud ale zákazník o přeplatek požádá, vyhovíme mu. O vrácení lze žádat prostřednictvím zákaznické linky, e-mailem nebo osobně v zákaznickém centru," říká Petr Holubec, mluvčí PRE.

Naproti tomu E.on vrací přeplatky automaticky. "Naši zákazníci to preferují, v době převodních příkazů je vyrovnání přeplatku provedeno během chvíle a vyúčtování je uzavřeno včetně přehledného vyrovnání plateb," poznamenává mluvčí E.on Vladimír Vácha. Pokud si to ale zákazník přeje, může svůj přeplatek použít na úhradu zálohy na další období.

 • Bohemia Energy: Přeplatek nepřevyšující 100 Kč nevrací a převádí jej do následujícího fakturačního období. Přeplatky nad 100 Kč může vrátit, pokud se nedohodne se zákazníkem jinak. Pokud chce zákazník vrátit přeplatek poštovní poukázkou, musí uhradit poštovní poplatek. Přeplatky lze použít na úhradu splatného dluhu.
 • Centropol: Přeplatek do 200 Kč nevrací a převádí ho do následujícího fakturačního období. Přeplatky lze použít na úhradu splatného dluhu.
 • Central Energy: Přeplatek do 200 Kč nemusí vracet a převádí jej do následujícího fakturačního období.
 • ČEZ: Přeplatek jakékoliv výše může použít na úhradu záloh v následujícím období nebo na úhradu dlužných pohledávek. Nezapočtené přeplatky vrátí na účet zákazníka do konce následujícího zúčtovacího období, pokud není dohodnuto jinak.
 • Elimon: Přeplatek jakékoliv výše může použít na úhradu záloh v následujícím období. Podle výše přeplatku může stanovit platební kalendář pro vrácení peněz.
 • E.on: Přeplatek v jakékoliv výši vrací, nedohodne-li se se zákazníkem jinak.
 • Optimum energy: Přeplatek v jakékoliv výši může použít na úhradu záloh v následujícím období.
 • PRE: Přeplatek v jakékoliv výši použije k úhradě záloh na další období.
 • RWE: Přeplatky nebo nedoplatky, jejichž celková výše nepřesáhla 200 Kč, převádí do dalšího zúčtovacího období. Vyšší přeplatek vrací, zákazník si ho musí vyzvednout (pokud jej dvakrát nevyzvedne, od třetího a dalšího odeslání hradí náklady za odeslání/doručení).
 • X energie: Přeplatek nebo doplatek nepřevyšující 100 Kč nevrací a převádí jej do následujícího období. Pokud chce zákazník vrátit přeplatek poštovní poukázkou, musí uhradit poštovní poplatek. Přeplatky vyšší než 100 Kč vrací na účet nebo složenkou, nedohodne-li se jinak.
  Zdroj: všeobecné obchodní podmínky jednotlivých dodavatelů, leden 2012

Přeplatek na další zálohy bez souhlasu je nepřípustný

Zákon hovoří o nevracení přeplatků jednoznačně. "Jednostranné převedení přeplatku do následujícího zúčtovacího období je nepřípustné, neodsouhlasí-li konkrétní zákazník výslovně takový postup," upozorňuje Jan Votočka, vedoucí právní poradny dTest. Pokud souhlas neexistuje, může zákazník požadovat okamžité vrácení přeplatku spolu s úroky z prodlení a náhradu případně vzniklé škody.

Bezplatná spotřebitelská poradna
tel.: 299 149 009

Podle Votočky má zadržování přeplatků z právního hlediska povahu bezdůvodného obohacení. "Pro energetické společnosti je to velmi výhodné. Získají tak od zákazníků bezúročný úvěr a mají i určitou jistotu, že si zákazník spíše rozmyslí případnou změnu dodavatele energie."

Převádění přeplatku je nejen neopodstatněné, ale může mít i nepříjemné praktické dopady. "Mnozí zákazníci totiž hradí zálohy formou trvalého příkazu, jehož zrušení a zřízení něco stojí. Pokud by tak včas neučinili, přeplatek by si teoreticky mohli "táhnout" dál skoro věčně, nebo by jej dokonce navyšovali," shrnuje závěrem Votočka.

 • Pravidla pro vracení přeplatků si dodavatelé stanovují ve všeobecných obchodních podmínkách, podpisem smlouvy s nimi zákazník vysloví souhlas.
 • Ustanovení smluvních podmínek, která brání tomu, aby byl spotřebiteli vydán přeplatek za poskytnuté služby, jsou v rozporu se zákonem a z toho důvodu neplatná.
 • Za ospravedlnitelné lze připustit nepřevádění minimálních částek, jejichž vracení se nejeví jako hospodárné a nemá smysl ani pro zákazníka.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Kurzy.cz Pražská burza dnes při stále pouze podprůměrné likviditě pouze lehce rostla. Evropské akciové trhy po nejistém dopoledn...

Najdete na iDNES.cz