Překlenovací úvěr - zkratka k bydlení

aktualizováno 
Pořídit si byt, postavit dům, nebo jen provést rekonstrukci kuchyně, k tomu je třeba vynaložit nemalé finanční prostředky. Kdo nemá dostatek vlastních peněz, má možnost požádat o úvěr, v tomto případě o úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéční úvěr. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Úvěr ze stavebního spoření je levnější a dostupnější než hypotéka, musí se na něj ale dlouho čekat. V případě, kdy je nutné mít peníze k dispozici rychle, může pomoci překlenovací úvěr.
Zákon 96/1993 Sb. v § 5 odst. 4 říká, že délka čekací doby na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření nesmí být kratší než 24 měsíce. Kromě toho je třeba naspořit minimální procentní část z cílové částky, kterou si stanovují stavební spořitelny (40% až 50%) a také prokázat, že účel, na který má být úvěr čerpán, odpovídá zákonu. V každém případě však úvěr není možné čerpat dříve než za dva roky od uzavření smlouvy.

V situaci, kdy je nutné získat finance na bydlení mnohem dříve, existuje možnost požádat stavební spořitelnu o překlenovací úvěr (meziúvěr), který „překlene“ čekací dobu na přidělení cílové částky vyplývající ze zákona a ze smluvně sjednaných podmínek. Na rozdíl od úvěru ze stavebního spoření na meziúvěr nemá účastník právní nárok.

Co je to překlenovací úvěr

Je určen pro účastníky stavebního spoření, kteří ještě nesplnili podmínky pro získání přiděleného úvěru . Jeho výše může být až 100% cílové částky. Také zde je podmínkou nejprve vložit (třeba jednorázově) nebo uspořit minimální stanovenou akontaci, bývá ve výši 20% až 50% cílové částky.

 
Ve smlouvě o stavebním spoření je sjednána cílová částka, která by měla odpovídat výši prostředků, které budeme potřebovat na zamýšlený účel spojený s bydlením. Překlenovací úvěr je poskytnut ve výši této cílové částky. Nesplácí se, pouze se platí úroky z jeho výše (tj. z cílové částky) a to až do doby, kdy dojde k přidělení úvěru ze stavebního spoření. Pak je překlenovací úvěr celý najednou splacen přiděleným úvěrem a naspořenou částkou a nadále se splácí jen úvěr se sazbou 4,9% až 6%.

Sazba překlenovacího úvěru je po celou dobu jeho trvání konstantní, její výše se nemění ani s narůstajícími úsporami. Po dobu trvání překlenovacího úvěru se zároveň dospořuje na účet stavebního spoření, aby se dosáhlo stanovené akontace. 

Není tedy pravda, jak se někdy říká, že spořitelna si nechá platit úroky i z uložených peněz. Lze si to představit tak, že vedle sebe existují dva účty. Na jednom z nich se postupně spoří a čeká na splnění podmínek pro přidělení úvěru (dva roky, hodnotící číslo, akontace ), na druhém účtu je poskytnut meziúvěr z cizích prostředků a z něj se platí úroky.

Úroková sazba překlenovacího úvěru, kterou si stavební spořitelna určí, je obecně tím vyšší, čím dříve po uzavření smlouvy je úvěr čerpán a čím méně je v té době naspořeno. To vyjadřují tyto ukazatele, které spořitelny používají pro stanovení výše úrokové sazby konkrétního meziúvěru:

  • Výše dosud vložených úspor  jako procento z cílové částky
  • Výše hodnotícího čísla
  • Délka doby spoření, která uplynula od uzavření smlouvy
  • Délka doby zbývající do přidělení úvěru ze stavebního spoření
  • Výše nezajištěné části úvěru
  • Varianta spoření (rychlá, standardní, pomalá...)

Následující tabulka ukazuje současnou situaci na trhu. Výši minimálních a maximálních úrokových sazeb, se kterými se můžeme u jednotlivých stavebních spořitelen setkat a dále jakou minimální částku stačí vložit na účet (alespoň pro některý z typů meziúvěrů):

 

stavební spořitelna minimální akontace minimální úroková sazba maximální úroková sazba 
ČMSS 20% 6,3%

7,9%

HYPO  40%

9,5%

9,5%  

Raiffeisen 20% 7,4%*

8,4%*

Stavební spořitelna ČS 20% 6%

8,5%

VSS KB 20% 6%

9,7%

Wűstenrot 20% 6,4%

9%

 * podle výše úvěru může být sazba snížena až o 1,5% a zvýšena až o 3%

Stejně jako přidělený úvěr ze stavebního spoření je nutné i překlenovací úvěr dostatečně zajistit, prokázat výši příjmů, které zaručí splacení a použít jej na financování bytových potřeb, které jsou stanovené v zákoně o stavebním spoření.

  

Jaké máte zkušenosti s čerpáním a placením překlenovacích úvěrů? Pomohl vám meziúvěr řešit bytovou situaci, nebo s ním máte špatné zkušenosti. Podělte se o své názory s ostatními.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Co dělat, když dojdou peníze na splácení hypotéky

ilustrační snímek

Pokud v České republice nastoupí recese, lze očekávat i problémy tuzemských domácností s hypotéčním úvěrem. Nabízí se...

KOMENTÁŘ: Mladí mohou bydlet i jinak než ve vlastním

Mladá rodina v novém bytě - ilustrační foto.

Ceny nemovitostí stále rostou, dostupnost hypoték je po opatřeních České národní banky výrazně menší a sazby jsou vyšší...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

ilustrační snímek

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Advantage Consulting, s.r.o.
ENGINEERING MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz