Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Přehledně: s čím se nyní předhánějí stavební spořitelny

aktualizováno 
I když poklesne státní podpora, úvěry ze stavebního spoření budou dál výhodné. Zmapovali jsme podmínky, za kterých se dá stavebko do konce letošního roku sjednat. K novým smlouvám přidávají spořitelny dárky i zvýšené úročení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zájemců o stavební spoření nijak zásadně neubývá. Dokládají to statistiky ministerstva financí i samotné stavební spořitelny. Výrazné změny v nabídkách stavebního spoření, jako je třeba odpuštění poplatku za uzavření smlouvy či poplatku za roční vedení účtu, se proto zatím nekonají.

Za uzavření nové smlouvy lze tradičně získat věcné dárky, finanční prémie či vyšší zhodnocení, ale jen na první rok spoření.

Českomoravská stavební spořitelna – Liška

• Smlouva bez vstupního poplatku a ještě finanční prémie pro nové zájemce (nebo ty, kteří nebyli klienty spořitelny od 1. ledna 2009). Klienti, kteří uzavřou do konce roku smlouvu s cílovou částkou do 150 tisíc korun (poplatek ve výši jednoho procenta sice do konce ledna zaplatit musí, spořitelna ho však v únoru 2011 vrátí na účet). Pokud na účet ještě letos vloží až 20 000 korun, získají navíc prémii až 1 500 korun.

• Pokud uzavřete do konce roku ve stejný den v rámci finančního programu Liška plus spolu s novou nebo následnou smlouvou také smlouvu o penzijním připojištění ČSOB, můžete získat na stavební spoření prémii až 1 500 korun (polovina úhrady za uzavření smlouvy).

• Každý, kdo využije některého produktu spořitelny, získá navíc vánoční balíček od Lišky - dva archy vánočního papíru, vánoční pohlednice a jmenovky k dárkům.

• Bonusový vklad od Lišky - prémie jedno procento z vkladu, který připíšete na účet do konce ledna 2011. Podmínky jsou však poměrně kruté. Na smlouvu musíte do konce ledna vložit minimálně 70 tisíc korun (získáte prémii 700 korun), smlouvu nemůžete dva roky vypovědět ani ji nijak měnit (zvyšovat cílovou částku, měnit tarif, žádat o překlenovací úvěr). Po dvou letech ji však můžete předčasně ukončit bez sankčních poplatků a za první dva roky vám nebude spořitelna účtovat poplatky za vedení účtu (2x 310 korun).

Stavební spořitelna České spořitelny – Buřinka

• Batoh Puma věnuje každému, kdo uzavře smlouvu do konce roku. Minimální cílová částka je 150 000 korun.

• Poplatek za uzavření smlouvy 0,5 procenta z cílové částky, což je nejméně ze všech spořitelen.

• Pokud uzavřete smlouvu přes internet, bude bez poplatku.

• Spořitelna neúčtuje sankční poplatek za zrušení smlouvy před ukončením vázací doby šesti let. Přijdete sice o státní podporu, jiný poplatek však už platit nebudete.

• Kdo požádá do konce roku o překlenovací úvěr Hypo Trend, nebude platit nic za vyřízení (jinak jedno procento). Podmínkou je sjednání pojištění schopnosti splácet úvěr i pro případ ztráty zaměstnání, za které budete u půlmilionového úvěru platit 267 korun měsíčně, splácení 107 měsíců.

Raiffeisen stavební spořitelna

• Sleva na poplatku až 1 500 korun, kterou spořitelna připíše do konce února 2011. Její výše závisí na stavu zůstatku na účtu ke konci ledna. Když budete mít na účtu 10 tisíc korun, získáte prémii 1 000 korun, pokud bude zůstatek alespoň 20 tisíc korun, dostanete 1 500 korun. Podmínkou je stavební spoření s cílovou částkou alespoň 200 tisíc korun uzavřené do konce roku.

• Dvojnásobné úročení vkladů, tedy úrok čtyři procenta. Podmínkou je uzavření smlouvy do konce roku s minimální cílovou částkou 200 tisíc korun. Dvojnásobný úrok získají jen smlouvy se spořícím tarifem. Navýšený úrok může být maximálně 10 000 korun (odpovídá vkladu 250 tisíc korun). Pozor, dvojnásobné úročení platí jen v prvním roce trvání smlouvy.

Spočítejte si státní příspěvek ze stavebního spoření od ledna 2011

Modrá pyramida

• Moudré spoření: dvojnásobný úrok (čtyři procenta) na první rok spoření. Platí pro klienty, kteří si založí smlouvu do konce ledna a vloží na účet minimálně 10 tisíc korun. Podmínkou je cílová částka do jednoho milionu korun. Nejvyšší částka, kterou tak můžete získat, je 20 000 korun.

• Děti do 10 let získají stavební spoření na cílovou částku 150 tisíc korun zdarma (bez poplatku za uzavření) a plyšového Mopyho k tomu. Akce platí do konce roku.

• Spořitelna nabízí možnost navýšení cílové částky do 15. prosince zdarma při zachování stávajících podmínek (například tříprocentní zhodnocení, takzvané Prodloužení Plus). Navýšit cílovou částku však můžete jen o to, co jste již naspořili, nebo o polovinu naspořené částky. V prvním případě si však musíte prodloužit smlouvu (a tudíž oddálit přístup k penězům) o šest let, ve druhém o tři roky.

Wüstenrot stavební spořitelna

• Do konce roku 2010 nabízí u všech nových smluv vyšší úrokovou sazbu z úspor - 2,5 procenta, což je nejvyšší na trhu stavebního spoření.

• Pro děti má produkt Wüstenrot Kamarád+ bez poplatku za uzavření (úspora až 3 000 korun).

• Kdo uzavírá smlouvu přes internet, zaplatí poplatek jen 0,5 procenta z cílové částky.

• Pro ty, kteří si zároveň se stavebním spořením s cílovou částkou alespoň 250 tisíc korun u Wüstenrot uzavřou smlouvu na povinné ručení na vozidlo do 3,5 tuny (musí být stejné rodné číslo), dostanou dálniční známku na rok 2011. Akce platí do 20. prosince.

• Těm, kteří už smlouvu mají (nemusí to být nutně u Wüstenrot, ale smlouva musí trvat alespoň tři roky, nebo musíte mít úvěr), nabízí možnost uzavřít smlouvu Wüstenrot Team. Pokud bude cílová částka alespoň 200 tisíc korun a do dvou měsíců na ni vložíte částku do 10 tisíc korun, získáte prémii 20 procent z úspor po odečtení všech poplatků (za uzavření smlouvy a vedení účtu), maximálně 2 000 korun.

Fakta

Co se změní ve stavebním spoření
státní podpora bude nižší
• za rok 2010 se odečte 50 procentní daň
• u smluv do roku 2003 bude podpora maximálně 2 225 korun, u smluv od roku 2004 max. 1 500 korun
• za rok 2011 bude podpora jen 10 procent z naspořené částky, tedy maximálně 2 000 korun

výnos se zdaní
• 2010: dosud byl zisk nezdaněný
• 2011: 15 procent srážková daň (peníze dostanete na účet už zdaněné, není nutné dávat do daňového přiznání)
odečet zaplacených úroků
• dosud: daňový základ je možné snížit až o 300 000 korun ročně
• 2011: je v jednání, může být zcela zrušena

účelovost odložena
• zatím se nebude zavádět podmínka, kdy lze použít naspořené peníze pouze na bydlení

  • Nejčtenější

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestovky obcházejí zákon. Zaplatil zálohu 46 tisíc, adekvátní náhradu nedostal

Premium Letošní léto dovoleným v zahraničí nepřálo, kvůli koronavirové epidemii musely cestovní kanceláře spoustu zájezdů...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Obliba delších úrokových fixací u hypoték v Česku roste

Češi začínají volit delší fixační lhůty úrokových sazeb u hypoték. A změny v trendu se nečekají. Lidé chtějí jistotu...

Hypoteční trh ožívá. Pád úrokových sazeb pokračuje už třetí měsíc

Hypoteční trh po květnovém propadu opět ožívá. Zájem o hypotéky je nejvyšší od listopadu 2018. Objem poskytnutých úvěrů...

Daňové odpočty u hypoték mají mít nižší limit. Kdo by měl zpozornět?

U hypoték a úvěrů ze stavebního spoření bude i nadále možné uplatnit daňové odpočty ze zaplacených úvěrů. Došlo však ke...

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...