Pospěšte si! Stavební spořitelny budou snižovat úroky z vkladů.

  9:30aktualizováno  9:30
Pokud se v dohledné době chystáte uzavřít si smlouvu o stavebním spoření s cílem pouze spořit, tedy bez úvěru, pak moc neváhejte a uzavřete si ji co nejdříve. Úroková zvýhodnění či věrnostní prémie se totiž budou rušit nebo alespoň snižovat.
Pokud se v dohledné době chystáte uzavřít si smlouvu o stavebním spoření s cílem pouze spořit, tedy bez úvěru, pak moc neváhejte a uzavřete si ji co nejdříve. Zanedlouho budou totiž některé stavební spořitelny měnit své obchodní podmínky. Tyto změny se budou týkat také tzv. úrokových zvýhodnění. Pro klienty, kteří chtějí pouze výhodně spořit a neuvažují o úvěru ze stavebního spoření, je to zpráva nemilá. Tato úroková zvýhodnění či věrnostní prémie se totiž budou rušit nebo alespoň snižovat.

Co je to úrokové zvýhodnění

Většina stavebních spořitelen dnes nabízí klientům, kteří se zřeknou nároku na úvěr ze stavebního spoření, vyšší úrokovou sazbu, kterou jim úročí vklady. Kromě toho mají stavební spořitelny stanoveny ještě další podmínky, které musí účastník splnit, aby získal na úrokové zvýhodnění nárok. Jednou z podmínek je spořit po určenou minimální dobu. Většinou je to pět let, což odpovídá tedy také minimální době spoření potřebné pro výplatu státní podpory. Další podmínkou může být např. nutnost uspořit celkově alespoň určenou procentní část cílové částky nebo nějakou stanovenou sumu v Kč či spořit tak, aby roční vklady odpovídaly nejméně dohodnutým pravidelným vkladům.
A jakou formou je vypláceno toto úrokové zvýhodnění? V praxi buď stavební spořitelna účastníkovi, který splnil stanovené podmínky, zpětně přeúročí vklady onou zvýšenou úrokovou sazbou, nebo mu k dosud připsaným úrokům přidá navíc ještě např. jejich polovinu.

Následující tabulka ukazuje přehled dnes platných úrokových zvýhodnění jednotlivých stavebních spořitelen:

Stavební spořitelnaZákladní úroková sazba Zvýhodněná úroková sazbaDalší zvýhodnění  Nárok na zvýhodnění po kolika letech spoření
ČMSS3%3%

50,00% z připsaných úroků

po přidělení cílové částky nebo po 5 letech
ČSST3%3%-
HYPO - Nadstandard 1,62%5%

1,00% z cílové částky 

po 5 letech
HYPO - Nadstandard 12%5%-po 5 letech
HYPO - CL3%4,5%-po 5 letech
Raiffeisen3%4%-po 5 letech
VSS KB3%3%

50,00% z připsaných úroků

po 5 letech
Wűstenrot2% nebo 3%3%

40,00% z připsaných úroků

po 7 letech


Co se změní:

Podle zatím neoficiálních informací z různých zdrojů se dá předpokládat, že v létě nebo začátkem podzimu se budou v některých spořitelnách tato úroková zvýhodnění upravovat.

Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky (Modrá pyramida) pravděpodobně od 1.7.2001 zcela zruší úrokové zvýhodnění, které dosud činí 50% připsaných úroků. Kdo si tedy uzavře smlouvu do 30.6.2001, dostane - pokud se vzdá úvěru a bude spořit alespoň 5 let - k připsaným úrokům na svém účtu navíc 50% těchto úroků jako tzv. úrokové zvýhodnění. Ten, kdo si smlouvu uzavře po 30.6.2001, bude mít své vklady úročeny pouze 3% p.a.

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) chystá podobný krok. Také zde má dosud klient, který se vzdá po přidělení cílové částky nároku na úvěr ze stavebního spoření, nebo ukončí smlouvu výpovědí nejdříve po pěti letech spoření, nárok na dodatečné úrokové zvýhodnění. Také zde je ve výši 50% z částky všech dosud připsaných úroků na účtě stavebního spoření. A také zde se zřejmě bude v létě toto zvýhodnění rušit, takže se vklady budou úročit pouze 3%.

HYPO stavební spořitelna u svého speciálního tarifu Nadstandard dosud nabízí pro klienty, kteří splní stanovené podmínky, dodatečné úrokové zvýhodnění od počátku trvání smlouvy ve výši 3 % p.a. (tzv. "věrnostní prémii"), celkově jsou tedy peníze úročeny 5% p.a. (Stanovenými podmínkami jsou: zříci se po vzniku nároku na přidělení úvěru ze stavebního spoření, smlouva existuje nejméně 5 let, roční vklady odpovídaly nejméně dohodnutým pravidelným vkladům (tj. 0,3 % z cílové částky) a zůstatek na účtu činí minimálně 20 000 Kč.) Od léta se tato věrnostní prémie sníží ze 3% na 2%, takže vklady budou celkově úročeny 4% sazbou.

Ostatní stavební spořitelny zatím podobné změny zřejmě nechystají, jejich úrokové sazby pro klienty, kteří pouze spoří, jsou již dnes nižší. Např. Wűstenrot stavební spořitelna a ČS – stavební spořitelna své všeobecné obchodní podmínky již změnily v červenci 2000. Změněny byly právě výše úrokových sazeb.


Tyto chystané změny nejsou ničím překvapivým. Úrokové sazby celkově za poslední roky hodně poklesly, vzpomeňme na ne tak dávné dvouciferné sazby termínových vkladů či vysoké sazby hypotéčních úvěrů, které jsou dnes minulostí. Proto se i stavební spořitelny tomuto vývoji přizpůsobují.
Výhodou tohoto vývoje je v každém případě pokles úrokových sazeb úvěrů na financování bydlení, ať již jde o překlenovací úvěry stavebního spoření nebo hypoteční úvěry. Například již od června budou sníženy sazby i minimální akontace překlenovacích úvěrů právě u Všeobecné stavební spořitelny. Českomoravská stavební spořitelna již v únoru snižovala sazby překlenovacích úvěrů a také stanovila příznivější podmínky pro zajištění úvěrů. Podobné akce stavebních spořitelen lze očekávat i nadále.Slyšeli jste již také o chystaných změnách stavebních spořitelen? Uzavřete si kvůli nim smlouvu co nejdříve, nebo tyto změny nepovažujete za důležité? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Tento týden nabídne dividendy od Microsoft, Hershey, Honeywell a spousty dalších

Tento týden nabídne dividendy od Microsoft, Hershey, Honeywell a spousty dalších

Kurzy.cz V druhé polovině února se na Wall Street dočkáme dozvuků výsledkové sezóny, resp. dalších reportů od stovek firem přede...

Najdete na iDNES.cz