Pomocná ruka podnikatelům v podobě sdružení

aktualizováno 
Živnostníci nemají na růžích ustláno. Jedním z nejpalčivějších problémů jsou neustále se měnící pravidla pro podnikání a spletitá džungle daňových zákonů, kde neexistuje jasný a jednoznačný výklad.
Podnikatel (c) profimedia.cz/corbis

Podnikatel (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Stát by měl být rád, že lidé ještě mají chuť vydělávat sami na sebe, místo aby jim za tuto snahu stále více šlapal na krk. Nelehkou situaci malých a středních podnikatelů se snaží ulehčit občanské sdružení Hospodáři ČR.

Sdružení Hospodáři chce zvýšit informovanost živnostníků, podporovat rozvoj etiky podnikání či demokracie, ulevit malým a středním podnikatelům od zbytečné byrokracie. Pořádá různá školení, semináře, výstavy a vydává měsíčník Hospodář, který se věnuje především aktuálním podnikatelským problémům. Hospodáři v neposlední řadě organizují setkávání podnikatelů s představiteli státní správy.

Tato neformální setkání mohou mít velmi pozitivní praktické dopady. Podnikatel se dostane díky setkáním blíž k úředníkům z radnice a může se seznámit s vedoucími jednotlivých odborů. Proč ztrácet čas na úřadech? A kolikrát zbytečně! Když jdete na radnici probrat nějaký svůj problém v úřední den, vy i ten úředník víte, že za dveřmi čeká fronta dalších, kteří také potřebují řešit svůj problém. Zatímco na takovýchto setkáních se dá u sklenky dobrého vína v klidu domluvit daleko více věcí a mnohem snáz.

Nejde ale jen o seznámení se s úředníky a jejich zatažení do aktuálních problémů podnikatelů působících v jejich lokalitě. K podnikání je nutný především kapitál. Dosáhnout na úvěr je pro mnohého podnikatele často otázkou ekonomického přežití. Sdružení Hospodáři proto usiluje do celého procesu podpory podnikání zatáhnout i bankovní domy a nutno dodat, že spolupráce klubů s radnicemi a bankami funguje.

Setkání podnikatelů sdružených v Hospodářích probíhají pravidelně jednou měsíčně a zástupci banky se jich účastní se železnou pravidelností. Členové klubu si vyberou téma, které je aktuálně zajímá v oblasti bankovních produktů a služeb a zástupci banky připraví na setkání prezentaci k vybranému tématu a odpovídají na dotazy podnikatelů. V blízké budoucnosti by se mohla stát spolupráce bankovních domů se sdružením Hospodáři pro banky ještě mnohem zajímavější, zejména z hlediska množství potenciálních nových klientů, ale i co se týče snahy rozvíjet celkově oblast malého a středního podnikání prostřednictvím specializovaných finančních produktů.

Kluby Hospodářů fungují nebo vznikají na území celé republiky. Kdo se v dnešní době zastane podnikatelů? Každý zaměstnanec se v případě nesouhlasu se systémem práce nebo se špatnými pracovními podmínkami může opřít o odbory, ale podnikatel? Zástupci sdružení si jsou jisti, že vytvořením sítě podnikatelských klubů bude méně a méně překážek, které dnes na podnikatele číhají ze všech stran. Chcete-li i vy být zapojeni v projektu Hospodáři, shlédněte webové stránky www.hospodari.cz a kontaktujte se s představiteli Hospodářů.

Získejte rating! I malé firmy mají šanci. Čtěte ZDE.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz