Po předvánočních útratách může úvěr pomoci i uškodit

aktualizováno 
Pokud váš finanční rozpočet vyčerpal závěr roku, mohou vám pomoci úvěry. Dříve, než ale začnete utrácet více peněz, než vám dovolují příjmy, je třeba zamyslet se nad tím, jak později své dluhy budete splácet. Úroky z půjčené částky se mohou vyšplhat až na 26,4 % ročně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - dluhy, karty, nůžky | foto: Profimedia.cz

Nejdostupnější je kontokorent a kreditní karta

Krátkodobými půjčkami, které slouží především k překlenutí časového nesouladu mezi výdaji (ať už plánovanými či neplánovanými) a příjmy, jsou především tzv. kontokorenty, neboli povolené přečerpání účtu a kreditní karty.

Kontokorent nabízí většina tuzemských bank jako standardní součást běžného účtu, a to včetně poplatků. Při jeho sjednání se u přepážky nezdržíte déle než pár minut. Parametry budoucí půjčky zpravidla záleží jen na platební morálce žadatele a výši jeho měsíčního příjmu. Podle toho totiž banka určuje, zda úvěr vůbec poskytne a v jaké výši. Zajištění kontokorentu (např. ručitelský závazek) banky obvykle nevyžadují.

Smlouvu o kontokorentu podepisujete nejčastěji na dobu neurčitou. Přinejmenším jednou ročně po vás ale banka bude chtít dlužnou částku vyrovnat. Pokud však čerpáte sjednaný dluh pouze částečně, či limit dohodnutého úvěru není vyšší než pravidelné příjmy, nemusíte se ani této podmínky obávat. Každá příchozí platba totiž přednostně kryje aktuální dluh a tím posouvá termín nutné splatnosti o dalších 6 až 12 měsíců.

Podobně jako kontokorent fungují i kreditní karty, jen podmínky splácení se ale liší. Každý měsíc je totiž u kreditky třeba uhradit alespoň minimální výši splátky, což je obvykle kolem 5 procent z aktuálníh dlužné částky. Pokud ale splatíte dluh celý, můžete se vyhnout placení úroků díky tzv. bezúročnému období (trvá obvykle 45 – 55 dnů). Za pohotovost kontokorentu i kreditní karty však zaplatíte vyšším úrokem.

U kontokorentů se úroky přitom běžně pohybují od 12  do 19 procent ročně, u kreditních karet pak od 14,8 po 26,4 procent ročně.

Více závazků můžete sloučit

Pokud jste se už dříve zadlužili, máte možnost více menších a řádně splácených dluhů konsolidovat (sloučit) v jeden jediný. I s tím je třeba zacházet velmi opatrně. Nelze totiž opomíjet, že mnohdy máte s předčasnou úhradou současných závazků spojené další náklady, například platíte poplatky právě za předčasné splacení, ale zaplatíte i poplatek za úvěr nový.

Dalším významným faktorem, který by měl vaše rozhodování, co dál s přerůstajícími dluhy, ovlivnit, je skutečnost, že nový úvěr bude s největší pravděpodobností vysoký, ovšem s nízkými splátkami. Toho však lze dosáhnout, pouze pokud přistoupíte na dlouhou dobu splácení. Dluhu se tak zbavujete pomaleji, čímž se nový úvěr opět prodražuje.

Přesto kam pro takový úvěr zajít? Specializovaný produkt na sloučení stávajících závazků nabízejí pouze některé banky (například GE Money Bank, Komerční banka, LBBW), nicméně s požadavkem na vyšší úvěr zastřešující jiné menší uspějete také. Počítejte s úrokem v porovnání s kreditními kartami či kontokorenty nižším, přeci jen jde o úvěry dlouhodobé.

Nabídka v jednotlivých bankách začíná na hranici 10 procent ročně, u spotřebitelských úvěrů se ale můžete dostat i k úrokům nižším. Například LBBW poskytuje úvěry s úrokem od 7,15 procent ročně.

Možná se vám tato čísla zdají na první pohled lákavá, ale vy na ně vůbec nemusíte dosáhnout. Nejen u těchto půjček totiž o konkrétních podmínkách rozhoduje kromě bonity žadatele (schopnost dostát svým závazkům) i celá řada dalších faktorů. Ty pracovník banky ověřuje při podání žádosti o úvěr, tzv. scoringu. Přitom se také může stát, že vám půjčku banka dokonce poskytnout odmítne.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Euroboomu došel dech, čeká nás širokosáhlá recese?

Kurzy.cz I když Evropská centrální banka (ECB) svoji stimulaci zastavila, vypadá to, že ekonomika potřebuje další generálku. V p...

Advantage Consulting, s.r.o.
C ++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz