Po předvánočních útratách může úvěr pomoci i uškodit

aktualizováno 
Pokud váš finanční rozpočet vyčerpal závěr roku, mohou vám pomoci úvěry. Dříve, než ale začnete utrácet více peněz, než vám dovolují příjmy, je třeba zamyslet se nad tím, jak později své dluhy budete splácet. Úroky z půjčené částky se mohou vyšplhat až na 26,4 % ročně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - dluhy, karty, nůžky | foto: Profimedia.cz

Nejdostupnější je kontokorent a kreditní karta

Krátkodobými půjčkami, které slouží především k překlenutí časového nesouladu mezi výdaji (ať už plánovanými či neplánovanými) a příjmy, jsou především tzv. kontokorenty, neboli povolené přečerpání účtu a kreditní karty.

Kontokorent nabízí většina tuzemských bank jako standardní součást běžného účtu, a to včetně poplatků. Při jeho sjednání se u přepážky nezdržíte déle než pár minut. Parametry budoucí půjčky zpravidla záleží jen na platební morálce žadatele a výši jeho měsíčního příjmu. Podle toho totiž banka určuje, zda úvěr vůbec poskytne a v jaké výši. Zajištění kontokorentu (např. ručitelský závazek) banky obvykle nevyžadují.

Smlouvu o kontokorentu podepisujete nejčastěji na dobu neurčitou. Přinejmenším jednou ročně po vás ale banka bude chtít dlužnou částku vyrovnat. Pokud však čerpáte sjednaný dluh pouze částečně, či limit dohodnutého úvěru není vyšší než pravidelné příjmy, nemusíte se ani této podmínky obávat. Každá příchozí platba totiž přednostně kryje aktuální dluh a tím posouvá termín nutné splatnosti o dalších 6 až 12 měsíců.

Podobně jako kontokorent fungují i kreditní karty, jen podmínky splácení se ale liší. Každý měsíc je totiž u kreditky třeba uhradit alespoň minimální výši splátky, což je obvykle kolem 5 procent z aktuálníh dlužné částky. Pokud ale splatíte dluh celý, můžete se vyhnout placení úroků díky tzv. bezúročnému období (trvá obvykle 45 – 55 dnů). Za pohotovost kontokorentu i kreditní karty však zaplatíte vyšším úrokem.

U kontokorentů se úroky přitom běžně pohybují od 12  do 19 procent ročně, u kreditních karet pak od 14,8 po 26,4 procent ročně.

Více závazků můžete sloučit

Pokud jste se už dříve zadlužili, máte možnost více menších a řádně splácených dluhů konsolidovat (sloučit) v jeden jediný. I s tím je třeba zacházet velmi opatrně. Nelze totiž opomíjet, že mnohdy máte s předčasnou úhradou současných závazků spojené další náklady, například platíte poplatky právě za předčasné splacení, ale zaplatíte i poplatek za úvěr nový.

Dalším významným faktorem, který by měl vaše rozhodování, co dál s přerůstajícími dluhy, ovlivnit, je skutečnost, že nový úvěr bude s největší pravděpodobností vysoký, ovšem s nízkými splátkami. Toho však lze dosáhnout, pouze pokud přistoupíte na dlouhou dobu splácení. Dluhu se tak zbavujete pomaleji, čímž se nový úvěr opět prodražuje.

Přesto kam pro takový úvěr zajít? Specializovaný produkt na sloučení stávajících závazků nabízejí pouze některé banky (například GE Money Bank, Komerční banka, LBBW), nicméně s požadavkem na vyšší úvěr zastřešující jiné menší uspějete také. Počítejte s úrokem v porovnání s kreditními kartami či kontokorenty nižším, přeci jen jde o úvěry dlouhodobé.

Nabídka v jednotlivých bankách začíná na hranici 10 procent ročně, u spotřebitelských úvěrů se ale můžete dostat i k úrokům nižším. Například LBBW poskytuje úvěry s úrokem od 7,15 procent ročně.

Možná se vám tato čísla zdají na první pohled lákavá, ale vy na ně vůbec nemusíte dosáhnout. Nejen u těchto půjček totiž o konkrétních podmínkách rozhoduje kromě bonity žadatele (schopnost dostát svým závazkům) i celá řada dalších faktorů. Ty pracovník banky ověřuje při podání žádosti o úvěr, tzv. scoringu. Přitom se také může stát, že vám půjčku banka dokonce poskytnout odmítne.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Hypotéky už třetí měsíc zlevňují, vliv mají akční nabídky bank

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už třetí měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z březnových 2,9...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ CO2

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz