Pět rad, jak si říct o první plat

aktualizováno 
Nemáte žádné pracovní zkušenosti a na vašem diplomu sotva zaschl inkoust. Ale i přesto si musíte říct o první plat. V takovém případě hlavně nebuďte arogantní, taktně upozorněte na své schopnosti a reálně zvažte svoje možnosti.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rozhovor dvou manažerek | foto: Profimedia.cz

Tak jaký si představujete plat? Zákonitá otázka každého pohovoru, přesto je odpověď na ni často rozpačitá a nejistá. Zaměstnavatelé se momentálně o čerstvé absolventy neperou a nabídka převyšuje poptávku, tak se raději na svůj první rozhovor o platu dobře připravte.

1. Poraďte se v agentuře
Než se pustíte do platového vyjednávání, je potřeba získat maximum informací o tom, jak jsou na podobné pozici placeni jiní.

Může se hodit

Na srovnání platů se podívejte na www.jobdnes.cz.

Zdrojů je několik: platové průzkumy, porada v personální agentuře, inzeráty s nabídkou podobných pozic, kamarádi a známí, výdělek na brigádách při studiu.

2. Nezapomeňte, že toho zatím moc neumíte a doba je zlá
Před vyřknutím částky, na kterou byste chtěli dosáhnout, zvažte, co všechno můžete nabídnout, ale také, jaké jsou vaše rezervy. Podle ředitelky personální společnosti Mercury Group Alice Hamidové je velmi příjemné jednat s absolventy, kteří jsou si vědomi toho, že zatím nic neumějí.

"Na začátku profesní dráhy je dost často jedinou schopností absolventů docházet do kanceláře, zvyknout si na režim a učit se. Takže je vhodné přijmout nabídku, která je u daného zaměstnavatele obvyklá, a být vděčný za možnost něčemu se naučit. A ještě za úplatu," doplňuje Hamidová. To potvrzuje i Mikuláš Procházka z poradenské společnosti Grafton.

tip

Při vyjednávání zvažte, zda máte šanci získat jinde vyšší plat. Pokud ano, můžete trvat na svém, pokud spíše ne, vezměte raději méně placenou práci, a sbírejte zkušenosti, než abyste skončili na pracáku.

"Obecně dnes na trhu bodují absolventi, kteří jsou ve svých požadavcích na nástupní plat spíš umírnění a flexibilní."

3. Argumentujte schopnostmi
Pokud se vám však zdá nabídnutý plat hodně nízký, vytáhněte všechny věcné a řádně podložené argumenty, které ho mohou zvednout. V případě, že se ucházíte o post obchodního zástupce, je to třeba vaše prázdninová brigáda ve stánku s pohlednicemi nebo četné zkušenosti s obchodováním na Aukru. Pomohou pracovní zkušenosti, třeba z částečného úvazku při škole.

"Z našich dlouholetých analýz vyplývá, že největší šanci na přijetí do firmy, rychlou adaptaci na pracovní prostředí i následný kariérový a tím imzdový růst mají absolventi, kteří spojí svůj osud s naší firmou v průběhu studia na dlouhodobých praxích," potvrzuje Tomáš Zámečník, zástupce personálního ředitele společnosti Metrostav.

tip

Když nebude první plat podle vašich představ, zkuste získat mimoplatové výhody, které podpoří váš další kariérní růst, třeba stáž v zahraničí. Nebo jazykový či počítačový kurz.

Hodnotí se i zkušenosti ze zahraničí. "Absolvent zjistí, jak to chodí ve velkých zahraničních korporacích, a to je také výhodou, která zvyšuje jeho cenu na pracovním trhu," říká Barbora Tomšovská, ředitelka společnosti Touchdown.

4. Nebraňte se kompromisům
Kompromisy, to jsou krysy, zpívá se v jedné písničce skupiny Elán. Ale při vyjednávání o platu se vám mohou tyto "krysy" velmi hodit. Barbora Tomšovská ze společnosti Touchdown radí: "Neříkala bych natvrdo, toto je moje cena a pod to nepůjdu. V první řadě by mělo jít o to, zda vás práce zajímá. Pokud ano a máte co nabídnout zaměstnavateli, tak se snažte dosáhnout kompromisu tak, že přesvědčíte, že jste ten pravý a měli byste dostat vyšší plat."

tip

Zvýšení platu po zkušební době si vyjednejte už při přijetí. Když to ale není ve firmě zvykem, zkuste se domluvit na jeho zvýšení až po splnění dohodnutých úkolů.

5. Ptejte se, zda dostanete přidáno po zkušební době
První šancí na zvýšení platu je konec zkušební doby. Uplyne dostatečný čas na to, aby i vedoucí zjistil, jakou jste pro tým posilou.

"Ve zkušební době zaměstnanec víc bere, než dává, zaškoluje se, není ještě zcela samostatný. Je to tedy i určitá investice ze strany zaměstnavatele. Když se ale uvede dobře, není problém mu plat mírně navýšit," říká Barbora Tomšovská.

FAKTA

Co zdůraznit při vyjednávání o platu:
• pracovní zkušenosti z oboru získané už při studiu
• znalost neobvyklého cizího jazyka
• brigáda či pracovní praxe v zahraničí
• zájem o danou práci i konkrétní firmu

Na jaké argumenty šéfové neslyší:
• kolega či kolegyně dostali při nástupu vyšší plat než já
• potřebuji splácet půjčku

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

Kurzy.cz Rozhovor s Alenou Schillerovou, ministryní financí Zdroj: Lidové noviny | 19.8.2019 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 13 *...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - TISKOVÁ ŘEŠENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz