Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané hypotéky na poslední chvíli. Uzavírají je domácnosti, které by na úvěr po prvním říjnu už zřejmě nedosáhly. Chystají se totiž další regulace.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do prvního října zbývá pár dnů. Vyřídit zodpovědně hypotéku a pořídit si za ni byt nebo dům přitom většinou trvá až dva měsíce. Přesto se dá hypotéka, respektive hypotéční smlouva vyřídit i rychleji.

Září se tak stává poslední šancí pro podání žádosti o hypotéku pro ty domácnosti, které chtějí vlastní bydlení na hypotéku, ale vědí, že po prvním říjnu nedosáhnou na úvěr. Ať už kvůli tomu, že nebudou mít ve vlastních penězích požadovaných 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti, nebo nově i dostatečně vysoký příjem.

„Má-li zájemce o hypotéku všechno připravené a naplánované, pak má reálnou šanci si hypotéku vyřídit ještě před tím, než vstoupí prvního října v platnost nová regulace národní banky na hypotečním trhu. Bezpodmínečně ovšem musí o hypotéku v bance zažádat tento měsíc. Jedině tak mu odpadne starost plynoucí z rizika zamítnutí hypotéky z důvodu nedostatečně vysokého příjmu anebo vysokého zadlužení, protože příjem a celkové zadlužení bude od října nově podléhat limitům stanoveným Českou národní bankou,“ vysvětluje finanční poradkyně společnosti Partners Dana Míchalová.

Co je nutné pro vyřízení hypotéky

Každý žadatel o hypotéku musí v bance předložit několik dokumentů, jejichž množství se liší v žádosti o hypotéku na výstavbu domu a o hypotéku na koupi domu nebo bytu. V základu potřebuje:

  • Doložení dokladů totožnosti žadatele, případně spolužadatelů (OP, ŘP, cestovní pas, povolení k trvalému pobytu).
  • Doložení příjmů žadatele a spolužadatelů.
  • Doložení všech výdajů jako jsou splátky úvěrů, kreditních karet, leasingů, výživného, spoření nebo pojištění.
  • Vlastní finanční prostředky, které musí být minimálně ve výši 20 % z odhadní hodnoty stavěného domu (výpis z účtu) = peníze, které vkládá kupující do nemovitosti.
  • Kupní smlouva, darovací smlouva, smlouva o smlouvě budoucí, který prokazuje vlastnické právo k nemovitosti.
  • Výpis z Katastru nemovitostí ne starší 3 měsíce.

Plus v případě výstavby: 

  • Stavební povolení nebo územní rozhodnutí. 
  • Stavební projekt, geometrický plán. 
  • Odhad nemovitosti, který se stanoví při výstavbě nového domu podle projektu ke stavbě a provádí ho samy banky (cena od dvou tisíc korun výše). 
  • Položkový rozpočet na výstavbu domu, který obvykle vypracuje projektant nebo stavební firma.
  • Předpokládaný plán čerpání úvěru.
  • Smlouva o dílo, která dokládá zajištění realizace plánované stavby ve stanoveném termínu.

Od prvního října dostane žadatel hypotéku pouze tehdy, když jeho celkové měsíční úvěrové zatížení, respektive splátka hypotéčního úvěru plus všechny další úvěrové splátky nepřesáhnou 45 % jeho čistého měsíčního příjmu. A současně celková výše jeho zadlužení nebude vyšší než devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.

Přitom i nadále bude platit, že žadatel bude muset mít ve vlastních zdrojích alespoň 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti. Po prvním říjnu tak už nepůjde třeba uplatnit i současnou praktiku, kdy si žadatel o hypotéku půjčí peníze na 20 % LTV (poměr mezi hypotéčním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) ze stavebního spoření.

„Kombinace povinnosti mít naspořeno a nebýt zadlužen tuto praxi ukončí. Zjednodušeně řečeno už nepůjde vykazovat peníze z jiného úvěru při žádosti o hypotéku jako své vlastní peníze, ale už jen jako dluh,“ vysvětluje Marek Pavlík z online srovnávače hypoték Hypotecnikalkulacka.cz.

Lze se vyhnout se regulaci?

Ten, kdo se chce vyhnout potížím způsobeným novými limity, musí požádat o hypoteční úvěr ještě tento měsíc, přičemž smlouvu může podepsat i v říjnu.

„Žadatel o hypotéku, který do konce září dostane návrh na hypoteční smlouvu, má k dobru ještě 30denní lhůtu, kdy banka nesmí změnit podmínky uvedené ve smlouvě. Žadatel o hypotéku tak může podepsat hypoteční smlouvu třeba klidně i v říjnu, aniž by se na něj vztahovala nová regulace ze strany ČNB. Což ale platí za podmínky, že žadatel bance dodá všechny potřebné dokumenty, aby mu připravila smlouvu podle v září platných podmínek na trhu,“ upřesňuje Dana Míchalová.

Po podání žádosti o hypotéku banka zkoumá takzvanou bonitu žadatele, porovnává jeho příjmy a výdaje, platební morálku v registrech dlužníků, ale i to, zda má potřebných 20 % z hodnoty nemovitosti. Bonitu žadatele přitom vyhodnotí do dvou až tří pracovních dnů. 

Do jednoho až dvou týdnů pak vydá rozhodnutí, zda žádost o hypotéku schválí, nebo zamítne. Jen v závažnějších a komplikovanějších případech, kdy si není jistá, že žadatel bude schopen úvěr splácet, to může trvat déle. V momentě, kdy hypotéku banka schválí, připraví spolu se žadatelem návrh hypoteční smlouvy, u níž začne běžet zmíněná 30denní lhůta.

Co je potřeba k hypotéce

Při žádosti o hypotéku takzvaně na poslední chvíli je ve výhodě ten, kdo už má vyhlédnutou nemovitost, anebo již naplánovanou stavbu. I to je klíčové v úspěšném sjednání hypotečního úvěru podle stávajících podmínek. V případě pořízení bytu je přitom vše o něco jednodušší a rychlejší než v případě výstavby rodinného domu nebo i nákupu pozemku.

Ve všech případech je však stěžejní, aby zájemce o hypotéku, který se chce vyhnout nové regulaci, bance co nejdříve dodal potvrzení o příjmech, výdajích, doklady totožnosti, výpis z katastru nemovitostí, smlouvu o budoucí kupní smlouvě a vlastní finanční prostředky ve výši 20 % z ceny pořízení. 

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku.

Jen na základě těchto dokumentů banka totiž může vyhodnotit bonitu žadatele a rozhodnout o tom, zda mu hypotéku schválí, nebo zamítne. Je-li stanovisko banky kladné, následuje návrh hypoteční smlouvy. Žadatel o hypotéku má přitom již zmíněných 30 dnů na to, aby smlouvu podepsal za podmínek v ní uvedených. Tedy, kdo dostane návrh smlouvy třeba 29. září, ale podepíše ji třeba až v říjnu, stále ještě nebude podléhat nové regulaci ČNB.

Ale i tak by měl spěchat, protože jen podpisem smlouvy hypoteční martyrium nekončí. Po podepsání hypoteční smlouvy, z nichž vyplývá i další povinnosti, následuje realizace kupní smlouvy, která je uchována v depozitáři u notáře nebo v bance do doby vkladu nového vlastnického práva (žadatel) a zástavního práva (banka) u pořizované nemovitosti do katastru nemovitostí. Teprve pak banka nebo notář uvolní peníze ve prospěch prodávajícího a nákup nemovitosti je hotov.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Co všechno vyhodnotit před fixací hypotéky, abyste ji zvládli splácet

Blíží se vám výročí fixace u hypotéky a chtěli byste mít co nejlepší podmínky úvěru i na další období? Pokud ano, máme...

Hypoteční sazby stagnují, zdražování se promítá do dostupnosti bydlení

Hypoteční sazby zůstaly v prosinci prakticky beze změny. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu...

Sazby hypoték zamrzly, nemovitostní trh stagnuje. Co čekat v roce 2023

Hypoteční sazby stagnují. Průměrná nabídková sazba u hypoték zůstala v lednu na stejné úrovni jako v prosinci loňského...

Předčasné splacení hypotéky v době fixace nejspíš zdraží

Je to více než dva roky, kdy se řešilo, kolik si banky smějí účtovat za předčasné splacení hypotečních úvěrů v době...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...