Pád Řecka může Čechy bolet, důsledky pocítí i obyčejní lidé

aktualizováno 
Minulý týden se naplno rozhořela krize okolo dluhových problémů Řecka a dalších slabších článků eurozóny. Doposud se Česko potýkalo s jejich problémy pouze okrajově. V posledních dnech ovšem i na nás krutě dolehly zprávy z trhů.

Řečtí důchodci protestují před ministerstvem financí (4. května 2010) | foto: AP

Česká koruna zažila volný pád k ostatním světovým měnám a byla jedna z nejvíce oslabujících měn na světě.

Pražská burza klesla v průměru o desetinu, ale ztráty některých titulů byly mnohem vyšší. Výnosy ze státních dluhopisů rostou a zadlužování státu je stále nákladnější. Přestože dluhová krize u nás nevznikla stejně jako kreditní krize vrcholící před rokem, její důsledky se projeví i v životě obyčejných lidí.

Bankrot Řecka fakticky nenastal. Trhy však nevěří plánům na jeho záchranu, a přes schválení úsporných opatření řeckým parlamentem dochází k silným výprodejům. Čím je finanční aktivum rizikovější, tím se ho obchodníci rychleji zbavují.

Za rizikové aktivum je na měnových trzích považována i česká koruna společně s dalšími středoevropskými měnami. Proto v případě paniky na trzích klesá rychleji než samotné euro, které je krizí postiženo v první řadě.

Kolik nás krize může stát?

V porovnání s většinou ostatních zemí nemá Česká republika s dluhy tak veliký problém. Celkový dluh na úrovni 35 procent HDP i loňský schodek 5,9 procenta HDP byl pod průměrem většiny zemí Evropské unie i eurozóny. Bohužel to neznamená, že se nás krize nedotkne.

V případě paniky se může stát, že naše dluhopisy nebude chtít nikdo koupit a vláda bude mít problém dostát všem svým mandatorním výdajům včetně výplaty státních zaměstnanců, sociálních dávek či důchodů. Přestože je tato varianta v současnosti velmi nepravděpodobná, může nakonec potkat i málo zadluženou Českou republiku.

I když Česká republika není členem eurozóny a plán záchrany Řecka se ji přímo netýká, na helénskou republiku už skrytě přispěla prostřednictvím odvodu miliardy euro z rezerv České národní banky do Mezinárodního měnového fondu.

Peníze nebyly určeny pouze pro Řecko, ovšem část peněz půjde i na jeho záchranu. Pokud bychom však byli členy eurozóny, museli bychom v příštích třech letech na jeho záchranu poskytnout v přepočtu téměř 50 miliard korun.

Slabá koruna se nemusí vyplatit ani vývozcům

Slabší kurz pomáhá vývozcům a naopak prodražuje dovážené zboží. Pokud by došlo k eskalaci problémů a koruna by nadále oslabovala, mohou začít stoupat ceny paliv, elektroniky, oblečení a dalšího zboží.

Naopak vývozci by si mohli dovolit prodávat své zboží v zahraničí levněji. Ve víru současné krize by se však tento předpoklad nemusel naplnit. Pokud by se problémy rozšířily i na ostatní země eurozóny, mohlo dojít k poklesu poptávky a české zboží by si i přes nízké ceny nemuselo najít kupce.

Dražší dovolené v zahraničí

Stejně jako síla české koruny ovlivňuje vývozce a dovozce, tak ovlivňuje i rodinné rozpočty na dovolenou v zahraničí. Pokud by se situace na trzích vyvíjela i nadále negativně, prodražily by se jakékoliv nákupy zboží a služeb v zahraničních měnách. Při plánování dovolené je tedy nutné počítat i s touto alternativou.

Dražší půjčky

Překvapivý pokles úrokových sazeb České národní banky v minulém týdnu by za normálních okolností vedl ke snížení úroků ze spotřebitelských úvěrů. Současné turbulence by mohly naopak vyústit ve zdražení kapitálu a tedy i půjček. Prudké pohyby na trzích způsobují strach investorů o budoucnost a ti stahují volný kapitál mimo trhy. Proto by se mohly začít zvyšovat sazby úvěrů, které by přilákaly kapitál i do rizikovějších oblastí.

Současná panika na trzích se nás tedy bude dotýkat i v blízké budoucnosti. Nelze nyní spolehlivě odhadnout, jakým způsobem se bude situace nadále vyvíjet.

Poslední zprávy o neochotě Slovenska se na půjčce Řecku podílet a stížnost na mechanismus úvěrové pomoci u německého ústavního soudu nedává nejlepší vyhlídky. Navíc všechny země Evropské unie stále navyšují dluhy. Rychlé řešení tak bohužel není na obzoru.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

Kurzy.cz Rozhovor s Alenou Schillerovou, ministryní financí Zdroj: Lidové noviny | 19.8.2019 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 13 *...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG LAKOVACÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz