Otázky a odpovědi o stavebním spoření

aktualizováno 

Platím smlouvu pro sebe a pro svou desetiletou dceru. Obě už máme nárok na úvěr, nejsem sivšak jista, zda na rekonstrukci bytu mohu použít i její peníze.
K. D., Přelouč

Spořitelny umožňují zadlužit dítě jen do omezené částky. Ta bývá kolem 20 tisíc korun. Pokud by měl být dluh připadající na vaši dceru vyšší, je potřeba povolení opatrovnického soudu. Některé spořitelny, třeba Buřinka, vyžadují opatrovnický soud vždy, když jde o zadlužení nezletilého.

Uzavřel jsem smlouvu před třemi roky. Teď nutně potřebuji peníze. Jak mám postupovat?
S. C., Kladno

Rozhodnete-li se smlouvu vypovědět, počítejte s tím, že přijdete o celou sumu státních příspěvků a o úroky z nich. Spořitelna si také strhne poplatek za předčasné ukončení smlouvy – jeho výše je nejčastěji 0,5 procenta z cílové částky. Peníze však neočekávejte hned – výpovědní doba bývá 3 měsíce. Štěstí máte, pokud jste klientem Raiffeisen stavební spořitelny – hotovost vám pošlou do pěti dnů, zaplatíte však poplatek 2 procenta z cílové částky.

Mám smlouvu uzavřenou podle starých podmínek. Po pěti letech ale ještě nebudu mít na účtu celou cílovou částku. Mohu spořit dál?
A. N., Praha

Je to možné. Dokonce je možné navýšit cílovou částku na staré smlouvě a pokračovat ve spoření za původních podmínek. Je však třeba počítat i s tím, že čím déle smlouva o stavebním spoření trvá, tím je její výnos relativně nižší, vysoká státní podpora se rozmělní v nízkém úroku. Dá se také očekávat, že stavební spořitelny zatíží staré smlouvy vyššími poplatky.

Spořím již osm let. Cílová částka je 400 tisíc korun, ale zatím jsem naspořil jen 230 tisíc. Potřeboval bych peníze na rekonstrukci topení v domě, ale zároveň bych si chtěl koupit auto. Dá se to nějak řešit?
P. H., Hodonín

Vezměte si úvěr ve výši celé částky, kterou potřebujete na rekonstrukci topení, dejme tomu 120 tisíc. Protože spoříte déle než 5 let (smlouva je sjednána za starých podmínek, u nových smluv je potřeba spořit 6 let), můžete peníze, které jste našetřil, použít k libovolnému účelu. Úvěr pak prokazatelně musíte použít k pořízení či rekonstrukci bydlení.

Chtěl bych si porovnat možnosti budoucího úvěru ve stavební spořitelně. Kam se mohu obrátit?
F. T., Jihlava

S řešením problému vám pomohou poradci stavebních spořitelen i nezávislí odborníci. Nejjednodušší je podívat se na internetové prezentace spořitelen. Kalkulačky spořící i úvěrové najdete u všech šesti stavebních spořitelen, pak už stačí jen chvíli počítat. Některé ústavy dokonce nabízejí klientům i on-line přístup do již uzavřené smlouvy.


Tomáš Kučera
finanční poradce

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz